Strona główna / Repremiery / ZEW MORZA / O filmie ZEW MORZA

ZEW MORZA

Kraj: Polska
Rok produkcji: 1927
Premiera: 13 X 1927

Tytuł angielski: CALL OF THE SEA
Reżyseria: Henryk Szaro
Asystent reżysera: Juliusz Gardan
Asystent reżysera: Bernardo Bernardi
Kierownictwo literackie: Tadeusz Kończyc
Kierownictwo artystyczne: Henryk Szaro
Scenografia: Józef Galewski
Pomoc techniczna: Feliks Matuszelański
Kierownictwo produkcji: Władysław Markiewicz, Maria Hirszbein
Produkcja: Leo-Film

 

Obsada aktorska:

Maria Malicka (Hanka), Jerzy Marr (Stach, syn młynarza, kapitan statku), Mariusz Maszyński (Karol Skarski, zakochany safanduła), Nora Ney (Jola, córka Van Loosa), Antoni Różański (młynarz, ojciec Stacha), Józefa Modzelewska (żona młynarza, matka Stacha), Oktawian Kaczanowski (pan Ostojski), Stanisława Słubicka (pani Ostojska), Antoni Bednarczyk (Van Loos, właściciel żaglowca), Stefan Szwarc (Rudolf Minke, bosman, herszt bandy przemytników), Henryk Rzętkowski (przemytnik), Michał Halicz (przemytnik), Czesław Danecki (przemytnik), Janusz Ziejewski (wachtowy), Aleksander Maniecki (sternik Karlsen), Nina Świerczewska (pokojówka), Stefan Hnydziński (parobek w młynie), Tadeusz Fijewski (Stach jako dziecko), Krysia Długołęcka (Hanka jako dziecko), Izabella Kalitowicz (miss Phlipps, guwernantka małej Hanki), Jan Czapski, Stanisław Hryniewiecki (kapitan torpedowca ORP Kujawiak - w roli samego siebie), Jan Giedroyć (zastępca kapitana torpedowca ORP Kujawiak - w roli samego siebie), Mieczysław Rudnicki (kapitan okrętu szkolnego ORP Generał Sosnkowski - w roli samego siebie), Władysław Wolski (oficer Polskiej Marynarki Wojennej - w roli samego siebie), Karol Korytowski (szef Sztabu Dowództwa Floty - w roli samego siebie), Eugeniusz Podolski (oficer w hydroplanie - w roli samego siebie), Feliks Baczyński (pilot hydroplanu - w roli samego siebie), Wiesława Morecka (gość na imieninach Hanki), Olga Polińska (gość na imieninach Hanki), Mary Alma(była narzeczona Karola)

 

  • TREŚĆ
  • O FILMIE
  • GŁOSY PRASY
  • CIEKAWOSTKI
  • GALERIA

 
Nora Ney

Dwunastoletni Stach, syn młynarza, zaczytuje się w powieściach o morzu, marzy o podróżach po dalekich oceanach, egzotycznych krajach i szalonych przygodach. Po latach zostaje oficerem na wielkim żaglowcu handlowym i cieszy się dużym zaufaniem właściciela okrętu, Van Loosa. Zdobywa też serce jego córki, Joli. Bosman Rudolf, który kocha się w Joli i ją napastuje, zostaje wyrzucony z okrętu przez jej ojca. Bosman postanawia zemścić się na Stachu. Van Loos proponuje Stachowi, by został jego wspólnikiem i zięciem. Stach zgadza się i jedzie do swoich rodziców po błogosławieństwo. W rodzinnej wsi spotyka Hankę, towarzyszkę swoich dziecięcych zabaw, córkę właściciela majątku, w którym rodzice Stacha dzierżawią młyn. Dawna przyjaźń i wspomnienia sprawiają, że Stacha i Hankę zaczyna łączyć miłość. Stach postanawia zerwać z Jolą. Hanka jednak, by pomóc rodzicom w podupadającym gospodarstwie, decyduje się wyjść za mąż za bogatego sąsiada, Karola. Zrozpaczony Stach zaciąga się do polskiej marynarki i poświęca się pracy nad wynalazkiem. Kiedy dowiaduje się o tym bosman Rudolf, jeden z członków szajki przemytników, Stach zostaje napadnięty i uwięziony na starym kutrze.

Tymczasem Hanka zrywa z Karolem i przyjeżdża do Gdańska, by odszukać Stacha. Przypadkiem dowiaduje się, że jej ukochany został uprowadzony. Hanka powiadamia policję. W wyniku pościgu za kutrem przemytników ginie bosman Rudolf, a Stach zostaje uwolniony. Nic już nie stoi na przeszkodzie miłości Stacha i Hanki.


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ