REKONSTRUKCJA FILMU "PAN TADEUSZ" (1928). RE-PREMIERA 9 XI 2012!
Dodano: 30.01.2012

W ramach realizacji projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie wkrótce zostanie w pełni zrekonstruowany film w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku PAN TADEUSZ.

PAN TADEUSZ to film niemy, który zostanie zaprezentowany 9 listopada 2012 w odnowionym kinie Iluzjon (przy Narbutta 50A w Warszawie) z muzyką wykonaną na żywo. Szczegóły już wkrótce!

Do naszych czasów dotrwały trzy kopie "Pana Tadeusza". Każda kopia jest zniszczona i niekompletna, ale każda zawiera fragmenty, które nie występują w żadnej z pozostałych, dzięki czemu można w znacznym stopniu uzupełniać braki. Po pełnej rekonstrukcji i dokonaniu wszelkich możliwych uzupełnień "Pan Tadeusz" będzie trwał nieco ponad 100 minut!

W pierwszej kolejności rekonstrukcji poddawane są właśnie te unikalne fragmenty, niepowtarzające się w żadnej innej kopii. W drugim etapie pracujemy nad fragmentami zachowanymi w dwóch lub trzech kopiach: porównywane będą ujęcia i wybierane materiały najlepsze pod względem jakości obrazu, stopnia zniszczeń i kompletności. Po wybraniu najlepszej wersji, nastąpi (oczywiście o ile będzie to możliwe) uzupełnianie każdego ubyteku odpowiednimi fragmentami, a nawet pojedynczymi klatkami z pozostałych kopii. Kiedy materiały będą już kompletne, zostaną także poddane rekonstrukcji obrazu.

Jedna kopia została już w całości zeskanowana, a fragmenty unikalne zostały już zrekonstruowane. Obecnie skanowany jest już trzeci akt drugiej kopii, a unikalne fragmenty z aktu pierwszego trafiły do pracowni rekonstrukcji cyfrowej. W pracowni manualnej ostatnie fragmenty trzeciej kopii są poddawane konserwacji i przygotowywane do skanowania.

więcej o rekonstrukcji Pana Tadeusza: blog.nitrofilm.pl

 

 

 

PAN TADEUSZ
Rok produkcji: 1928, Premiera: 9 XI 1928

Reżyseria: Ryszard Ordyński
Asystent reżysera: Stanisław Szebego
Scenariusz: Ferdynand Goetel, Andrzej Strug
Zdjęcia: Antoni Wawrzyniak, Janusz Wasung
Scenografia: Józef Galewski
Charakteryzacja: Konrad Narkiewicz
Kierownictwo produkcji: Alfred Niemirski
Produkcja: Star-Film

Obsada aktorska:
Wojciech Brydziński (Adam Mickiewicz), Leon Łuszczewski (Tadeusz Soplica), Helena Sulima (Telimena), Jan Szymański (Jacek Spolica/Ksiądz Robak), Paweł Owerłło (Podkomorzy), Jerzy Leszczyński (Król Stanisław August Poniatowski), Stefan Jaracz (Napoleon Bonaparte), Marian Jednowski (Gerwazy), Julian Krzewiński (Rejent), Mariusz Maszyński (hrabia), Zofia Zajączkowska (Zosia) i inni >>


WIĘCEJ O FILMIE
:

 • TREŚĆ
 • O FILMIE
 • GŁOSY PRASY
 • CIEKAWOSTKI
 • 2 LATA PROJEKTU NITROFILM
  Dodano: 26.01.2012

  NITROFILM - „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” to projekt rozpoczęty w grudniu 2009 roku. Celem nadrzędnym NITROFILMU jest zabezpieczenie wieczyste najcenniejszych archiwaliów filmowych ze zbioru polskiej kinematografii okresu przedwojennego i digitalizację 43 filmów, których kopie zachowały się wyłącznie na taśmie łatwopalnej nitro, czyli nośniku oryginalnym, pochodzącym z okresu, w jakim filmy powstały.

  2 lata projektu NITROFILM

  Projekt zakłada przeniesienie obrazu analogowego z taśmy filmowej nitro do pliku cyfrowego w rozdzielczości 4K. Po starannej konserwacji, digitalizacji i rekonstrukcji filmy te będą dostępne w formacie kina cyfrowego i telewizji HD. Dzięki środkom finansowym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko) udało się wyposażyć pracownię Restauracji Taśmy Filmowej w Filmotece Narodowej m.in. w nowoczesne stoły służące do montowania, konserwacji i oglądania starych taśm oraz najnowszej generacji sprzęt do digitalizacji i naświetlania materiałów filmowych - skaner ARRI. Powstał zespół kilkunastu wyspecjalizowanych pracowników, którzy stanowią jedyny, na skalę europejską, zespół ekspertów od restauracji taśmy nitrocelulozowej. 

  Uruchomiono stronę internetową www.nitrofilm.pl dedykowaną projektowi i przedwojennym filmom, a także NITROBLOG http://blog.nitrofilm.pl oraz profile w mediach społecznościowych: Facebook, Twitter i Vimeo:

  http://www.facebook.com/nitrofilm
  https://twitter.com/nitrofilm_fn
  http://vimeo.com/nitrofilm


  Zwiastun o rekonstrukcji "Mani"

  Każdy etap realizacji projektu jest dokumentowany w postaci aktualności na stronie internetowej, informacji prasowych, a także zdjęć i filmów dostępnych w internecie.

  W 2011 roku w pełni zrekonstruowany został pierwszy z trzech planowanych filmów - MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW (z roku 1918) z udziałem gwiazdy światowego kina, Poli Negri. 4. września film miał uroczystą re-premierę w Filharmonii Narodowej ze specjalnie skomponowaną muzyką Jerzego Maksymiuka w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum. „Mania” prezentowana była następnie w pięciu stolicach Europy w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 (www.maniafilm.pl).


  Zgodnie z założeniami projektu w 2011 roku 10 filmów zostało zdigitalizowanych, a ich kopie będą stanowić wieczyste zabezpieczenie. Do końca września 2013 roku zeskanowanych i przygotowanych do procesu rekonstrukcji zostanie kolejnych 30 filmów, a pełnej rekonstrukcji poddane będą 2 tytuły:
  w 2012 roku - PAN TADEUSZ  - reż. Ryszard Ordyński, Polska 1928
  w 2013 roku - ZEW MORZA - reż. Henryk Szaro, Polska 1927

  NITROFILM prezentowany był wśród różnych środowisk i spotkał się z dużym zainteresowaniem m.in. podczas festiwalu w Bolonii IL CINEMA RITROVATO, posiedzenia grupy ekspertów ds. filmu w Brukseli w 2010 roku, a także podczas szkoleń z digitalizacji wśród pracowników Ministerstwa Infrastruktury oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku. Ponadto projekt był obecny w warszawskiej galerii Kordegarda na wystawie prezentującej najważniejsze inwestycje w kulturze, dofinansowane z funduszy unijnych. Koniec 2011 roku przyniósł dwa ważne wyróżnienia: wizytę ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w Pracowni Restauracji Taśmy Filmowej oraz nagrodę Ministerstwa Rozwoju Regionalnego za najbardziej kompleksowe działania promocyjne beneficjentów Programu Infrastruktura i Środowisko.

  Wielkim wyzwaniem roku 2012 jest pełna rekonstrukcja filmu - PAN TADEUSZ   oraz jego uroczysta re-premiera, planowana na 9. listopada w warszawskim kinie Iluzjon.


  OGŁOSZENIA OFERT NA ZLECENIA USŁUG PROMOCYJNYCH I REDAKCYJNYCH
  Dodano: 17.01.2012

  Ogłoszenie nr 1     OGŁOSZENIE NIEAKTUALNE

   

  Filmoteka Narodowa zleci wykonanie USŁUG PROMOCYJNYCH DLA PROJEKTU pn. KONSERWACJA I DIGITALIZACJA PRZEDWOJENNYCH FILMÓW FABULARNYCH W FILMOTECE NARODOWEJ W WARSZAWIE współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Informacje o projekcie na stronie: http://www.nitrofilm.pl

   

   

  Opis usługi:

  • Udział w opracowywaniu materiałów informacyjnych i promocyjnych.
  • Dbanie o wizerunek medialny Projektu i Filmoteki Narodowej.
  • Bieżąca współpraca z Zespołem Projektowym.

  Wymagania:

  • Zainteresowanie historią filmu.
  • Kreatywność.
  • Umiejętność pracy w zespole.

   

  Termin realizacji usługi: 01.02.2012 r. – III kwartał 2013 r.

   

   

  Oferty prosimy nadsyłać do 23 stycznia 2012 r. na adres: aolszowska@fn.org.pl umieszczając w temacie wiadomości zapis: OFERTA_PROMOCJA.


  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

   

  Ogłoszenie nr 2    OGŁOSZENIE NIEAKTUALNE

  Filmoteka Narodowa zleci REDAKCJĘ PORTALU INTERNETOWEGO dla projektu pn. KONSERWACJA I DIGITALIZACJA PRZEDWOJENNYCH FILMÓW FABULARNYCH W FILMOTECE NARODOWEJ W WARSZAWIE współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

  Informacje o projekcie na stronie: http://www.nitrofilm.pl

   

  Opis usługi:

  • współpraca przy tworzeniu i rozwijaniu strony internetowej Nitrofilm.pl,
  • przygotowywanie materiałów tekstowych: felietony, materiały prasowe, wywiady, informacje kronikarskie, opracowania historyczno-filmoznawcze,
  • opracowywanie tekstów dotyczących konserwacji i digitalizacji filmów oraz zagadnień,
  • przygotowywanie tekstów anglojęzycznych; tłumaczenie na język angielski strony,
  • przygotowywanie ikonografii na stronę internetową,
  • korekta strony,współpraca przy tworzeniu materiałów promocyjnych strony,
  • bieżąca współpraca z zespołem projektowym.

  Wymagania:

  • bardzo dobra znajomość języka angielskiego,
  • zainteresowanie historią filmu,
  • kreatywność,
  • umiejętność pracy w zespole

   

  Termin realizacji usługi: 01.02.2012 r. – III kwartał 2013 r.

   

  Oferty prosimy nadsyłać do 23 stycznia 2012 r. na adres: aolszowska@fn.org.pl umieszczając w temacie wiadomości zapis: OFERTA_REDAKCJA PORTALU

   

     Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
  Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
  Główny serwis POIiŚ