Dodano: 30.01.2012
W ramach realizacji projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie wkrótce zostanie w pełni zrekonstruowany film w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku PAN TADEUSZ.
PAN TADEUSZ to film niemy, który zostanie zaprezentowany 9 listopada 2012 w odnowionym kinie Iluzjon (przy Narbutta 50A w Warszawie) z muzyką wykonaną na żywo. Szczegóły już wkrótce!
Do naszych czasów dotrwały trzy kopie "Pana Tadeusza". Każda kopia jest zniszczona i niekompletna, ale każda zawiera fragmenty, które nie występują w żadnej z pozostałych, dzięki czemu można w znacznym stopniu uzupełniać braki. Po pełnej rekonstrukcji i dokonaniu wszelkich możliwych uzupełnień "Pan Tadeusz" będzie trwał nieco ponad 100 minut!
W pierwszej kolejności rekonstrukcji poddawane są właśnie te unikalne fragmenty, niepowtarzające się w żadnej innej kopii. W drugim etapie pracujemy nad fragmentami zachowanymi w dwóch lub trzech kopiach: porównywane będą ujęcia i wybierane materiały najlepsze pod względem jakości obrazu, stopnia zniszczeń i kompletności. Po wybraniu najlepszej wersji, nastąpi (oczywiście o ile będzie to możliwe) uzupełnianie każdego ubyteku odpowiednimi fragmentami, a nawet pojedynczymi klatkami z pozostałych kopii. Kiedy materiały będą już kompletne, zostaną także poddane rekonstrukcji obrazu.
Jedna kopia została już w całości zeskanowana, a fragmenty unikalne zostały już zrekonstruowane. Obecnie skanowany jest już trzeci akt drugiej kopii, a unikalne fragmenty z aktu pierwszego trafiły do pracowni rekonstrukcji cyfrowej. W pracowni manualnej ostatnie fragmenty trzeciej kopii są poddawane konserwacji i przygotowywane do skanowania.
więcej o rekonstrukcji Pana Tadeusza: blog.nitrofilm.pl
PAN TADEUSZ
Rok produkcji: 1928, Premiera: 9 XI 1928
Reżyseria: Ryszard Ordyński
Asystent reżysera: Stanisław Szebego
Scenariusz: Ferdynand Goetel, Andrzej Strug
Zdjęcia: Antoni Wawrzyniak, Janusz Wasung
Scenografia: Józef Galewski
Charakteryzacja: Konrad Narkiewicz
Kierownictwo produkcji: Alfred Niemirski
Produkcja: Star-Film
Obsada aktorska: Wojciech Brydziński (Adam Mickiewicz), Leon Łuszczewski (Tadeusz Soplica), Helena Sulima (Telimena), Jan Szymański (Jacek Spolica/Ksiądz Robak), Paweł Owerłło (Podkomorzy), Jerzy Leszczyński (Król Stanisław August Poniatowski), Stefan Jaracz (Napoleon Bonaparte), Marian Jednowski (Gerwazy), Julian Krzewiński (Rejent), Mariusz Maszyński (hrabia), Zofia Zajączkowska (Zosia) i inni >>
WIĘCEJ O FILMIE:
PAN TADEUSZ na Facebooku i Twitterze:
https://www.facebook.com/pantadeusz1928
https://twitter.com/pan_tadeusz
Projekt NITROFILM:
http://www.nitrofilm.pl/
http://blog.nitrofilm.pl/
https://www.facebook.com/nitrofilm
https://twitter.com/nitrofilm_fn
http://vimeo.com/nitrofilm
Dodano: 26.01.2012
NITROFILM - „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” to projekt rozpoczęty w grudniu 2009 roku. Celem nadrzędnym NITROFILMU jest zabezpieczenie wieczyste najcenniejszych archiwaliów filmowych ze zbioru polskiej kinematografii okresu przedwojennego i digitalizację 43 filmów, których kopie zachowały się wyłącznie na taśmie łatwopalnej nitro, czyli nośniku oryginalnym, pochodzącym z okresu, w jakim filmy powstały.
2 lata projektu NITROFILM
Projekt zakłada przeniesienie obrazu analogowego z taśmy filmowej nitro do pliku cyfrowego w rozdzielczości 4K. Po starannej konserwacji, digitalizacji i rekonstrukcji filmy te będą dostępne w formacie kina cyfrowego i telewizji HD. Dzięki środkom finansowym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko) udało się wyposażyć pracownię Restauracji Taśmy Filmowej w Filmotece Narodowej m.in. w nowoczesne stoły służące do montowania, konserwacji i oglądania starych taśm oraz najnowszej generacji sprzęt do digitalizacji i naświetlania materiałów filmowych - skaner ARRI. Powstał zespół kilkunastu wyspecjalizowanych pracowników, którzy stanowią jedyny, na skalę europejską, zespół ekspertów od restauracji taśmy nitrocelulozowej.
Uruchomiono stronę internetową www.nitrofilm.pl dedykowaną projektowi i przedwojennym filmom, a także NITROBLOG http://blog.nitrofilm.pl oraz profile w mediach społecznościowych: Facebook, Twitter i Vimeo:
http://www.facebook.com/nitrofilm
https://twitter.com/nitrofilm_fn
http://vimeo.com/nitrofilm
Zwiastun o rekonstrukcji "Mani" |
Każdy etap realizacji projektu jest dokumentowany w postaci aktualności na stronie internetowej, informacji prasowych, a także zdjęć i filmów dostępnych w internecie.
W 2011 roku w pełni zrekonstruowany został pierwszy z trzech planowanych filmów - MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW (z roku 1918) z udziałem gwiazdy światowego kina, Poli Negri. 4. września film miał uroczystą re-premierę w Filharmonii Narodowej ze specjalnie skomponowaną muzyką Jerzego Maksymiuka w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum. „Mania” prezentowana była następnie w pięciu stolicach Europy w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 (www.maniafilm.pl).
Zgodnie z założeniami projektu w 2011 roku 10 filmów zostało zdigitalizowanych, a ich kopie będą stanowić wieczyste zabezpieczenie. Do końca września 2013 roku zeskanowanych i przygotowanych do procesu rekonstrukcji zostanie kolejnych 30 filmów, a pełnej rekonstrukcji poddane będą 2 tytuły:
w 2012 roku - PAN TADEUSZ - reż. Ryszard Ordyński, Polska 1928
w 2013 roku - ZEW MORZA - reż. Henryk Szaro, Polska 1927
NITROFILM prezentowany był wśród różnych środowisk i spotkał się z dużym zainteresowaniem m.in. podczas festiwalu w Bolonii IL CINEMA RITROVATO, posiedzenia grupy ekspertów ds. filmu w Brukseli w 2010 roku, a także podczas szkoleń z digitalizacji wśród pracowników Ministerstwa Infrastruktury oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku. Ponadto projekt był obecny w warszawskiej galerii Kordegarda na wystawie prezentującej najważniejsze inwestycje w kulturze, dofinansowane z funduszy unijnych. Koniec 2011 roku przyniósł dwa ważne wyróżnienia: wizytę ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego w Pracowni Restauracji Taśmy Filmowej oraz nagrodę Ministerstwa Rozwoju Regionalnego za najbardziej kompleksowe działania promocyjne beneficjentów Programu Infrastruktura i Środowisko.
Wielkim wyzwaniem roku 2012 jest pełna rekonstrukcja filmu - PAN TADEUSZ oraz jego uroczysta re-premiera, planowana na 9. listopada w warszawskim kinie Iluzjon.
Dodano: 17.01.2012
Ogłoszenie nr 1 OGŁOSZENIE NIEAKTUALNE
Filmoteka Narodowa zleci wykonanie USŁUG PROMOCYJNYCH DLA PROJEKTU pn. KONSERWACJA I DIGITALIZACJA PRZEDWOJENNYCH FILMÓW FABULARNYCH W FILMOTECE NARODOWEJ W WARSZAWIE współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Informacje o projekcie na stronie: http://www.nitrofilm.pl
Opis usługi:
- Udział w opracowywaniu materiałów informacyjnych i promocyjnych.
- Dbanie o wizerunek medialny Projektu i Filmoteki Narodowej.
- Bieżąca współpraca z Zespołem Projektowym.
Wymagania:
- Zainteresowanie historią filmu.
- Kreatywność.
- Umiejętność pracy w zespole.
Termin realizacji usługi: 01.02.2012 r. – III kwartał 2013 r.
Oferty prosimy nadsyłać do 23 stycznia 2012 r. na adres: aolszowska@fn.org.pl umieszczając w temacie wiadomości zapis: OFERTA_PROMOCJA.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ogłoszenie nr 2 OGŁOSZENIE NIEAKTUALNE
Filmoteka Narodowa zleci REDAKCJĘ PORTALU INTERNETOWEGO dla projektu pn. KONSERWACJA I DIGITALIZACJA PRZEDWOJENNYCH FILMÓW FABULARNYCH W FILMOTECE NARODOWEJ W WARSZAWIE współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Informacje o projekcie na stronie: http://www.nitrofilm.pl
Opis usługi:
- współpraca przy tworzeniu i rozwijaniu strony internetowej Nitrofilm.pl,
- przygotowywanie materiałów tekstowych: felietony, materiały prasowe, wywiady, informacje kronikarskie, opracowania historyczno-filmoznawcze,
- opracowywanie tekstów dotyczących konserwacji i digitalizacji filmów oraz zagadnień,
- przygotowywanie tekstów anglojęzycznych; tłumaczenie na język angielski strony,
- przygotowywanie ikonografii na stronę internetową,
- korekta strony,współpraca przy tworzeniu materiałów promocyjnych strony,
- bieżąca współpraca z zespołem projektowym.
Wymagania:
- bardzo dobra znajomość języka angielskiego,
- zainteresowanie historią filmu,
- kreatywność,
- umiejętność pracy w zespole
Termin realizacji usługi: 01.02.2012 r. – III kwartał 2013 r.
Oferty prosimy nadsyłać do 23 stycznia 2012 r. na adres: aolszowska@fn.org.pl umieszczając w temacie wiadomości zapis: OFERTA_REDAKCJA PORTALU.
- 2022
- Grudzień (2)
- Październik (2)
- Wrzesień (1)
- Maj (1)
- Kwiecień (2)
- Marzec (2)
- Luty (2)
- Styczeń (1)
- 2021
- Listopad (2)
- Październik (1)
- Wrzesień (4)
- Kwiecień (1)
- Luty (1)
- 2020
- Grudzień (1)
- Listopad (3)
- Wrzesień (1)
- Sierpień (3)
- Lipiec (1)
- Maj (2)
- Kwiecień (1)
- Marzec (1)
- Luty (3)
- Styczeń (1)
- 2019
- Grudzień (3)
- Listopad (2)
- Październik (4)
- Wrzesień (2)
- Sierpień (2)
- Lipiec (2)
- Czerwiec (3)
- Maj (1)
- Kwiecień (3)
- Luty (2)
- Styczeń (3)
- 2018
- Grudzień (4)
- Listopad (4)
- Październik (2)
- Wrzesień (2)
- Sierpień (3)
- Lipiec (3)
- Czerwiec (4)
- Maj (4)
- Kwiecień (1)
- Marzec (2)
- Styczeń (2)
- 2017
- Grudzień (2)
- Listopad (3)
- Październik (1)
- Wrzesień (2)
- Sierpień (2)
- Lipiec (2)
- Czerwiec (3)
- Maj (3)
- Kwiecień (2)
- Marzec (3)
- Luty (2)
- Styczeń (1)
- 2016
- Grudzień (2)
- Listopad (4)
- Październik (2)
- Wrzesień (7)
- Lipiec (5)
- Czerwiec (3)
- Maj (2)
- Kwiecień (1)
- Styczeń (1)
- 2015
- Grudzień (4)
- Listopad (2)
- Wrzesień (1)
- Sierpień (1)
- Lipiec (3)
- Maj (2)
- Kwiecień (1)
- Luty (3)
- Styczeń (4)
- 2014
- Grudzień (2)
- Wrzesień (3)
- Sierpień (1)
- Lipiec (3)
- Czerwiec (2)
- Maj (1)
- Kwiecień (4)
- Marzec (6)
- Luty (1)
- Styczeń (1)
- 2013
- Grudzień (2)
- Listopad (4)
- Październik (1)
- Wrzesień (2)
- Sierpień (4)
- Lipiec (4)
- Czerwiec (1)
- Maj (1)
- Kwiecień (3)
- Marzec (1)
- Luty (2)
- Styczeń (1)
- 2012
- Grudzień (1)
- Listopad (4)
- Październik (3)
- Wrzesień (2)
- Sierpień (1)
- Lipiec (3)
- Czerwiec (3)
- Maj (10)
- Kwiecień (5)
- Luty (3)
- Styczeń (3)
- 2011
- Grudzień (2)
- Listopad (2)
- Październik (1)
- Wrzesień (2)
- Sierpień (1)
- Lipiec (2)
- Czerwiec (1)
- Maj (1)
- Kwiecień (2)
- Marzec (2)
- Luty (3)
- Styczeń (1)
- 2010
- Grudzień (1)
- Październik (1)
- Sierpień (1)
- Lipiec (2)
- Czerwiec (3)
- Kwiecień (1)
- Marzec (1)
Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Główny serwis POIiŚ |