"U KRESU DROGI" W ILUZJONOWYM CYKLU "RETROKINO"
Dodano: 27.03.2017

W ramach cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” zapraszamy na pokazy jedynego przedwojennego filmu z gatunku kina grozy. „U kresu drogi” (1939) w reżyserii Michała Waszyńskiego w każdą niedzielę kwietnia o godzinie 16.00. 2 kwietnia, przed filmem, prelekcję wygłosi filmograf Michał Pieńkowski.

O filmie

Film wyróżnia doskonale prowadzona przez reżysera melodramatyczna fabuła i znakomita gra odtwórcy głównej roli Kazimierza Junoszy-Stępowskiego. U jego boku zagrały piękne i utalentowane aktorki – Irena Malkiewicz-Domańska, dla której była to pierwsza duża rola filmowa oraz Tamara Wiszniewska. W pozostałych rolach wystąpili znakomici polscy aktorzy. Projektantem wspaniałych kobiecych kreacji, które wykorzystano w filmie był Jerzy Kersen.

Bohater filmu, wybitny lekarz profesor Jan Turwid, porzuca dotychczasowe życie, obiecującą karierę oraz piękną żonę i pozoruje własną śmierć. Skomplikowane i tragiczne koleje jego losu prowadzą do samotniczego życia za murami klasztoru.

WIĘCEJ O FILMIE >>Fragment filmu „U kresu drogi (1939), reż. Michał Waszyński, źródło: Repozytorium Cyfrowe FN

O cyklu                    

Wszystkie filmy z cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” przeszły gruntowną renowację w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu „Nitrofilm”, którego celem była konserwacja i cyfryzacja materiałów archiwalnych stanowiących dziedzictwo kultury filmowej. W każdą niedzielę miesiąca zapraszamy na projekcję jednego z czternastu tytułów w nowej jakości obrazu i dźwięku. Cykl zakończy się w listopadzie 2017 roku. Przed każdym seansem prezentujemy jeden z odcinków programu „Z miłości do kina”, w którym zdradzamy tajniki digitalizacji oraz ciekawostki dotyczące produkcji.


„Z miłości do kina”, źródło: Filmoteka Narodowa (YouTube) 

Bilety i rezerwacje

Cena biletów: 12 zł (ulgowe); 14 zł (normalne)

Kup bilet online

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

 

 

„KINO RETRO” – KLASYKA FILMOWA NA ANTENIE TVP POLONIA
Dodano: 08.03.2017

Filmoteka Narodowa wspólnie z TVP Polonia zapraszają na wyjątkowy cykl „Kino Retro”.

W każdą niedzielę marca na antenie TVP Polonia zagoszczą znakomite polskie dzieła filmowe dwudziestolecia międzywojennego z zasobów Filmoteki Narodowej. Jako pierwszy, 5 marca, zostanie pokazany film „Ada, to nie wypada!” z 1936 roku.

O cyklu

„Kino Retro” to cykl przedwojennych polskich filmów fabularnych, które zostały zdigitalizowane, a niektóre z nich poddane restauracji cyfrowej przez Filmotekę Narodową, dzięki czemu można je zaprezentować nie tylko w dużo lepszej jakości obrazu i dźwięku, lecz także w wersjach uzupełnionych o brakujące, nieznane dotychczas fragmenty. W komedii „ABC miłości” (1935) w reżyserii Michała Waszyńskiego przywrócono aż 18 minut zaginionego materiału, a jego odtworzenie było możliwe dzięki kopii filmu sprowadzonej z Rosji oraz amerykańskiemu zwiastunowi, który został odnaleziony w Chicago.

Widzowie TVP Polonia w każdą niedzielę, przez najbliższe trzy miesiące, będą mieli okazję zobaczyć najlepsze polskie produkcje lat 30., tj. komedie: „Ada, to nie wypada!” (1936), „Jadzia” (1936), dramaty: „Doktór Murek” (1939) czy „Dziewczyna szuka miłości” (1937) oraz jeden z pierwszych filmów dźwiękowych „Księżna Łowicka” (1932), a także ostatnie przedwojenne filmy, które swoje premiery miały już w czasie okupacji:„Przez łzy do szczęścia” (1939) i „Sportowiec mimo woli” (1939). Po raz pierwszy w cyfrowej wersji zostanie zaprezentowany melodramat historyczny „Córka generała Pankratowa” z 1934 roku z wielką gwiazdą kina międzywojennego Norą Ney.

Każdy film będzie poprzedzony krótkim wstępem Michała Pieńkowskiego, filmografa Filmoteki Narodowej, który uczestniczył w pracach badawczych i restauratorskich nad prezentowanymi filmami.

Filmy pokazywane w ramach cyklu zostały zdigitalizowane przez Filmotekę Narodową w ramach projektu „Nitrofilm”, którego celem była konserwacja i digitalizacja materiałów archiwalnych stanowiących dziedzictwo kultury filmowej.

Więcej o filmach

 

„Kino Retro” w każdą niedzielę o godz. 5.55 i 14.40 na antenie TVP Polonia.

 


 

W niedzielę 5 marca cykl rozpocznie przezabawna komedia muzyczna „Ada, to nie wypada!” w reżyserii Konrada Toma.

O filmie

Ada, to nie wypada!” 96 min, Polska 1936

reż. i scen. Konrad Tom

Reżyser Konrad Tom – także aktor, scenarzysta  i autor dialogów zrealizował film, który wciąż niezwykle śmieszy.

W jednej z głównych ról – Antoni Fertner, nestor polskich komików, obdarzony nieprawdopodobną vis comica, dzięki której już w początkach XX wieku stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych aktorów Cesarstwa Rosyjskiego. W roli jego niesfornej córki wystąpiła utalentowana Loda Niemirzanka, której karierę przerwała wojna. W filmie występuje także Kazimierz Junosza-Stępowski, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów pierwszej połowy XX wieku. Znakomita muzyka, rewelacyjne dialogi, komizm najlepszej przedwojennej próby.

W majątku Dziewannowo pod Krakowem mieszka obywatel ziemski Antoni Dziewanowski. Jego córka, Ada, jest pełną życia i temperamentu niesforną dziewczyną, niedbającą o maniery odpowiednie dla panienek z jej sfery. Dziewanowski i jego przyjaciel, hrabia Orzelski, postanawiają, że ich dzieci się pobiorą. Po jakimś czasie hrabia Orzelski chce z synem Fredem odwiedzić Adę na pensji w Krakowie i poznać ze sobą młodych. Fred wysyła ojca, by rozeznał się w sytuacji, a sam udaje się na spotkanie z przyjaciółmi. Ada, widząc starszego pana, bierze go za kandydata do swej ręki i celowo robi na nim jak najgorsze wrażenie, aby zniechęcić go do małżeństwa.źródło: Fototeka FN

W kolejnych odsłonach cyklu zostaną pokazane:

„Ada, to nie wypada!” Polska 1936

reż. i scen. Konrad Tom

„Dziewczyna szuka miłości” Polska 1937

reż. Romuald Gantkowski, scen. Wacław Sieroszewski, Ferdynand Goetel, Antoni Cwojdziński, Tadeusz Królikiewicz

„ABC miłości” Polska 1935

reż. Michał Waszyński, scen. Marian Hemar

„Księżna Łowicka” Polska 1932

reż. Janusz Warnecki, Mieczysław Krawicz, scen. Witold Brumer

„Będzie lepiej” Polska 1936

reż. Michał Waszyński, scen. Ludwik Starski, Emanuel Schlechter

„Ludzie Wisły” Polska 1938

reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki, scen. Helena Boguszewska, Jerzy Kornacki

„Dwie Joasie” Polska 1935

reż. Mieczysław Krawicz, scen. Jan Fethke

„Doktór Murek” Polska 1939

reż. i scen. Juliusz Garden

„Fredek uszczęśliwia świat” Polska 1936

reż. Zbigniew Ziembiński, scen. Julian Kauffman

„Przez łzy do szczęścia” Polska 1939

reż. Jan Fethke, scen. Jan Fethke, Napoleon Sądek

„Sportowiec mimo woli” Polska 1939

reż. Mieczysław Krawicz, scen. Jan Fethke, Napoleon Sądek

„U kresu drogi” Polska 1939

reż. Michał Waszyński,scen. Anatol Stern

„Jadzia” Polska 1936

reż. Mieczysław Krawicz, scen. Karol JarossyEmanuel Schlechter

„Córka generała Pankratowa” Polska 1934

reż. Mieczysław Znamierowski, scen. Marian Orlik

Więcej informacji: https://polonia.tvp.pl/29199962/cykl-kino-retro-czyli-perly-polskiej-przedwojennej-kinematografii


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ