Strona główna / Baza filmów / Filmy / PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1939
  • Premiera: 31 I 1941


Tytuł angielski
THROUGH TEARS TO HAPPINESS
Reżyseria
Zdjęcia
Kierownictwo zdjęć
Scenografia
Dźwięk
Charakteryzacja
Kierownictwo produkcji
Produkcja
Omnia-Film

Obsada aktorska:

Irena Malkiewicz-Domańska (Lena Merwińska, aktorka), Mieczysława Ćwiklińska (Żaneta, sekretarka Leny), Tamara Wiszniewska (panna Lusia Kulewińska), Maria Buchwald (Weronika, kucharka w sierocińcu, ukochana Feliksa), Maria Żabczyńska (Zofia, kierowniczka sierocińca), Franciszek Brodniewicz (Jan Mankiewicz, założyciel sierocińca), Helena Sulima (matka Lusi), Józef Orwid (Piotr Ciaputkiewicz, redaktor), Stanisław Grolicki (profesor Tomczyński, pediatra), Jerzy Kobusz (referent Kwapiszewski), Stanisław Sielański (Feliks, szofer Leny), Henryk Małkowski (aptekarz Ciołek), Aleksander Bogusiński (doktor Rudzki ), Zygmunt Chmielewski (impresario Leny), Leopold Morozowicz (gość na przyjęciu), Marysia Zarębińska (Wisia, dziewczynka z sierocińca), Iwonka de Pétry (dziewczynka z sierocińca), Lidia Skrzypkówna (Haneczka, dziewczynka z sierocińca), Helena Zarembina (kobieta w lesie), Edmund Biernacki (dziennikarz w garderobie Leny), Mieczysław Winkler (Antoni, dozorca w sierocińcu), Artur Kwiatkowski (Thompson, agent teatralny z Ameryki)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki
  • Galeria
  • Media
 
Maja Broniewska (z warkoczykami),
Franciszek Brodniewicz

W Zasielsku miejscowy lekarz i dobrodziej, Jan Mankiewicz, prowadzi dom sierot. Darzy dzieci wielką odwzajemnioną miłością. Pewnego dnia jest świadkiem wypadku samochodowego. Ofiarą jest znana aktorka Lena Merwińska. Doznała kontuzji nogi i na kilka dni zatrzymała się w Zasielsku. Między Leną a doktorem rodzi się uczucie. Sensacją staje się występ Leny u boku Jana w amatorskim przedstawieniu w remizie.

Lena przekazuje pracę naukową Jana profesorowi Tomczyńskiemu, który toruje mu drogę do wielkiej kariery. Jan przenosi się do Warszawy, gdzie ma zostać kierownikiem kliniki dziecięcej. Lena dostaje propozycję dwuletniego kontraktu na tournée po Ameryce, jednak odmawia, by nie zostawiać Jana.

Po pewnym czasie Jan udaje się do Zasielska, by odwiedzić swych podopiecznych. Uświadamia sobie, że tu jest jego miejsce i postanawia zrezygnować z posady w Warszawie. Lena rozstaje się z nim i postanawia jednak wyjechać do Ameryki. Wisia, jedna z sierot, widząc jak bardzo ukochany doktor tęskni za Leną, ucieka z domu, by prosić ją, aby nie wyjeżdżała. Po drodze zastaje ją burza. Lena przypadkiem odnajduje ciężko chorą Wisię. Ma wyrzuty sumienia i wini się za jej chorobę. Rezygnuje z kariery i razem z Janem opiekuje się jego ukochanymi dziećmi.


źródło: http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/9977Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ