Strona główna / Baza filmów / Filmy / ADA, TO NIE WYPADA!
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1936
  • Premiera: 19 XI 1936


Tytuł angielski
ADA, BEHAVE YOURSELF!
Reżyseria
Scenariusz
Scenariusz-opracowanie
Zdjęcia
Słowa piosenki (-ek)
Choreografia
Aparatura
British Acoustic
Charakteryzacja
Fotosy
Stephot
Kierownictwo produkcji
Produkcja
Warszawskie Biuro Kinematograficzne Feniks
Atelier
Sfinks
Dystrybucja (na Małopolsce, Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim)
Cracovia-Film

Obsada aktorska:

Antoni Fertner (Antoni Dziewanowski, obywatel ziemski, ojciec Ady), Loda Niemirzanka (Ada), Kazimierz Junosza-Stępowski (hrabia Orzelski, obywatel ziemski), Aleksander Żabczyński (Fred, syn Orzelskiego), Kazimierz Krukowski (Kazimierz Bemol, kompozytor), Romuald Gierasieński (posłaniec Rzepko), Janina Krzymuska (hrabianka Adelajda Spitzberg-Futter, niedowidząca przełożona pensji), Helena Zarembina (hrabianka Klotylda Spitzberg-Futter, niedosłysząca przełożona pensji), Jadwiga Andrzejewska (pensjonarka Zosia), Mira Zimińska (primadonna Ira Roletti), Stanisław Woliński (Piguła, inspicjent), Ryszard Misiewicz (kolega Freda), Michał Halicz (kolega Freda), Jerzy Kersen (kolega Freda), Zygmunt Regro-Regirer (reżyser operetki), Edmund Zayenda (śpiewak w operetce), Stefania Betcherowa (Teofila Rzepkowa, kucharka), Wanda Jarszewska (Śmietańska, kucharka u Dziewanowskich), Eugeniusz Koszutski (Tomasz, lokaj Dziewanowskiego), Marian Rentgen (Paletko, śpiewak z gitarą), Edmund Minowicz (kelner Ignacy), Janina Sokołowska (nauczycielka tańca ), Janusz Srebrzycki (dyrektor teatru), Jadwiga Bukojemska (garderobiana Iry Roletti), Jula Kraszewska (pensjonarka), Henryka Kamińska (pensjonarka Zawiszanka), Irena Kamieniecka (pensjonarka Mellerówna), Zofia Wernicka (pensjonarka Argusińska), Halina Biernacka (pensjonarka), Jadwiga Pstrokońska (pensjonarka), Irena Irwing (pensjonarka Karłowska), Z. Kapińska (pensjonarka), Kazimierz Pawłowski (uczestnik balu), Wincenty Nowakowski (uczestnik balu), Irena Skwierczyńska (aktorka w teatrze), Roman Dereń (przyjaciel Antoniego), Wincenty Łoskot (restaurator)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki
  • Galeria
  • Media
  • Piosenki
 
Aleksander Żabczyński,
Kazimierz Junosza-Stępowski

W majątku Dziewannowo pod Krakowem mieszka obywatel ziemski Antoni Dziewanowski. Jego córka, Ada jest pełną życia i temperamentu niesforną dziewczyną, gwiżdżącą na maniery odpowiednie dla panienek z jej sfery. Dziewanowski wraz ze swoim przyjacielem, hrabią Orzelskim postanawiają, że ich dzieci się pobiorą. Po jakimś czasie hrabia Orzelski z synem Fredem chce odwiedzić Adę na pensji w Krakowie i poznać ze sobą młodych. Fred wysyła ojca "na zwiady", a sam idzie spotkać się z przyjaciółmi. Ada, widząc starszego pana, wzięła go za kandydata do swej ręki i zrobiła na nim celowo jak najgorsze wrażenie, aby wybić mu z głowy małżeństwo.

W międzyczasie na pensji zaangażowany zostaje młody muzyk, pan Bemol. Aby dostać pracę na pensji dla panienek i zarobić na wystawienie swojej operetki, udaje starego, zdziwaczałego pedagoga. Na jednej z lekcji Ada go demaskuje. W tajemnicy przed wszystkimi Bemol uczy Adę swojej operetki Fijołek, napisanej specjalnie dla jego ukochanej - kapryśnej primadonny Iry Roletti. Ada koniecznie chce zobaczyć premierę przedstawienia. Posłaniec Rzepko pomaga jej wyrwać się z pensji. Tuż przed przedstawieniem primadonna ciężko zaniemogła - zaginął jej ukochany pekińczyk Bimbuś. W ostatniej chwili Bemol i dyrektor teatru decydują, że główną rolę zagra Ada, gdyż świetnie zna całą rolę. Na widowni jest Fred, który od pierwszego wejrzenia zakochuje się w młodej śpiewaczce. Po przedstawieniu wraz z grupą przyjaciół - malarzy, porywa Adę i zabiera na bal w pracowni malarskiej. Na zabawie Ada odwzajemnia uczucie Freda.

Następnego dnia Fred zawiadamia ojca, że nie żeni się z Adą, bo zakochał się w primadonnie z operetki. Tłumacząc się Dziewanowskiemu, przypomina, że on także kochał się kiedyś w primadonnie. Zabiera go do teatru, by pokazać mu nową wybrankę serca. Po przedstawieniu wychodzi na jaw, że to właśnie Ada jest ukochaną Freda. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzie i tak dawno zaplanowanemu małżeństwu młodych. Dziewanowski odnajduje swą dawną miłość - Irę Roletti, na koniec odnajduje się także zaginiony Bimbuś.

 


źródło: http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/9428Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ