Strona główna / Baza filmów / Filmy / BĘDZIE LEPIEJ
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1936
  • Premiera: 19 XII 1936


Tytuł roboczy
JUTRO BĘDZIE LEPIEJ
Tytuł angielski
HAPPY DAYS
Reżyseria
Scenariusz
Zdjęcia
Muzyka
Słowa piosenek
Fotosy
Stephot
Kierownictwo produkcji
Produkcja
Warszawskie Biuro Kinematograficzne Feniks
Atelier
Falanga
Laboratorium
Falanga
Dystrybucja (na Małopolsce, Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim)
Jot-Film

Obsada aktorska:

Loda Niemirzanka (Wanda), Kazimierz Wajda (Szczepko), Henryk Vogelfanger (Tońko), Aleksander Żabczyński (Julian Dalewicz, fabrykant), Antoni Fertner (Onufry Ruczyński, stryj Wandy), Stanisław Sielański (Hipek, woźny w sklepie z zabawkami), Wanda Jarszewska (żona Ruczyńskiego), Wanda Zawiszanka (Basia, pokojówka Ruczyńskich), Wilhelm Korabiowski (Franciszek, sekretarz Juliana), Helena Zarembina (ciotka Wandy), Ryszard Misiewicz (wuj Wandy), Kazimiera Horbowska (krewna Ruczyńskich), Edmund Minowicz (sprzedawca w sklepie z zabawkami), Filip Ende (sprzedawca w sklepie z zabawkami), Wacław Zdanowicz (sprzedawca w sklepie z zabawkami), Aniela Rolandowa (kandydatka do pracy w sklepie z zabawkami), Halina Kowalczykówna (manikiurzystka), Irena Skwierczyńska (kobieta w parku), Michał Halicz (portier), Bolesław Folański (pracownik fabryki zabawek)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Galeria
  • Media
  • Piosenki
   
Kazimierz Wajda, Henryk Vogelfanger

Wanda Ruczyńska jest właścicielką sklepu z zabawkami w Warszawie. Jej stryj chce ją wydać za mąż za Juliana Dalewicza, dyrektora fabryki zabawek we Lwowie, jednak ona ani myśli wychodzić za bogatego, lecz zdziwaczałego fabrykanta.

U Dalewicza pracują Szczepko i Tońko, dwaj lwowscy batiarzy. Julian wprowadził w swym zakładzie zakaz hałasowania; pracować należy w ciszy i spokoju. Szczepko i Tońko, jak na prawdziwych batiarów przystało, są rozśpiewanymi optymistami, szybko więc tracą posadę. W parku znajdują porzucone niemowlę. Biorą je pod opiekę i nazywają Bajbus. Na skutek zabawnego nieporozumienia dziecko ląduje pod opieką Wandy, która wmawia stryjowi, że to jej dziecko. Stryj z początku oburzony, szybko ulega urokowi Bajbusa. Szczepko i Tońko w poszukiwaniu ukochanego podopiecznego udają się do Warszawy. Na miejscu rozpoznaje ich Wanda, w tajemnicy przed rodziną wyjaśnia im nieporozumienie i prosi Tońka, by podawał się za jej męża. Szczepko i Tońko zostają dyrektorami sklepu Ruczyńskich. Tońko zakochuje się w Wandzie, Szczepko natomiast pała uczuciem do pokojówki Basi. Ze Lwowa do Warszawy przyjeżdża z transportem lalek Dalewicz. Namawiany przez kolejne osoby z surowego ascety zmienia się w pogodnego i łagodnego optymistę. Spotyka Wandę, która od razu się w nim zakochuje.

Kiedy Szczepcio i Tońcio dowiadują się, że obie ich ukochane mają już innych wybranków, postanawiają wrócić z Bajbusem do Lwowa. Wanda i Julian mogą teraz szczęśliwie żyć razem, Szczepko i Tońko namówieni przez Ruczyńskiego oddają Bajbusa pod jego opiekę, sami natomiast wracają do poprzedniego życia i jak zwykle dziarsko, ramię w ramię wracają do Lwowa.

 


źródło: http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/9345Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ