43. FPFF. DWA RAZY POLA NEGRI
Dodano: 30.08.2018

Bohaterką tegorocznego cyklu „Skarby Kina Przedwojennego” na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest wielka gwiazda kina niemego, Pola Negri. W Gdyni będzie można zobaczyć dwa filmy z jej udziałem, pochodzące ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i zrekonstruowane cyfrowo w rozdzielczości 4K: „Bestię” (1917) oraz „Manię. Historię pracownicy fabryki papierosów” (1918).

„Bestia” (1917) 

Prezentowane filmy pochodzą z pierwszego okresu kariery Poli Negri (właściwie Apolonii Chałupiec, 1897–1987), niespełnionej ze względów zdrowotnych baletnicy i dobrze zapowiadającej się aktorki dramatycznej, którą dla kina odkrył właściciel wytwórni Sfinks, Aleksander Hertz. „Bestia” w jego reżyserii to tragiczna historia miłosnego trójkąta. Pola, dziewczyna z prowincji, ucieka z domu i trafia do wielkiego miasta, gdzie zostaje znaną tancerką. To najstarszy, i jedyny z polskiego okresu kariery Poli Negri, zachowany film z jej udziałem. W 2017 roku, w stulecie premiery, „Bestia” została odrestaurowana cyfrowo przez Filmotekę Narodową. 

„Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918)

„Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” w reżyserii Eugena (Jenö) Illésa to jeden z filmów otwierających niemiecki rozdział kariery Poli Negri. Ekspresyjna kreacja artystki, z obowiązkowym motywem tańca, to główny atut tej melodramatycznej opowieści o miłości i poświęceniu. Aż do 2006 roku film uchodził za bezpowrotnie utracony – wtedy Filmoteka Narodowa kupiła kopię nitro od czeskiego kolekcjonera. Film poddano kompleksowej restauracji cyfrowej w 2011 roku.
 
- Cudem odnalezione, najczęściej niekompletne i bardzo zniszczone filmy wymagają wielomiesięcznych prac filmoznawczych, konserwatorskich i restauratorskich. Nasi specjaliści zabezpieczają i restaurują między innymi również najstarsze filmy, zachowane na oryginalnych i najcenniejszych, bo pochodzących z okresu powstania filmu, taśmach typu nitro. Dzięki cyfrowym technologiom 4K stare kino zyskuje nowe życie na dużym ekranie – mówi Anna Sienkiewicz-Rogowska, zastępca dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. 
 

FINA na 43. FPFF

Przypomnijmy, że podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprezentowany zostanie jeszcze jeden film ze zbiorów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego: przedwojenna superprodukcja „Szaleńcy. My pierwsza brygada” z 1928 roku w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Będzie to repremierowy pokaz specjalny z muzyką na żywo w ramach sekcji „100 Lat Niepodległości”. Na fortepianie zagra Stephen Horne – wybitny brytyjski kompozytor muzyki do filmów niemych, a na instrumentach perkusyjnych towarzyszyć mu będzie Martin Pyne. 

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku. 
 
 
http://www.fn.org.pl/public/media/1-f-476-21-1500x3.jpg

MICHAŁ WASZYŃSKI W KINIE ILUZJON
Dodano: 29.08.2018

W ramach XV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga zapraszamy na przegląd filmów Michała Waszyńsiego i projekcję tegorocznej rewelacji – filmu dokumentalnego o reżyserze „Książę i dybuk”.

XV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga kultywuje tradycję dwudziestolecia międzywojennego w kulturze i nie tylko. Jak co roku, na festiwal składają się spektakle teatralne, pokazy filmowe, spotkania autorskie, koncerty i recitale, spacery oraz wycieczki, a wszystko to w klimacie retro.

Kim był Michał Waszyński? Cudownym dzieckiem kina, przebiegłym oszustem, czy może człowiekiem, który nieustannie mylił filmową iluzję z rzeczywistością? Pracował z Orsonem Wellesem, Sophią Loren, Vittorio De Sicą. Jednak najbardziej spektakularny film, jaki udało mu się stworzyć, to jego własne życie. Był prawdziwym kameleonem, który, wykorzystując magiczne możliwości kina, nieustannie zmieniał swoją tożsamość. Ci, którzy mieli szansę go poznać, wspominają Waszyńskiego jako arystokratę, kłamcę, Żyda, wiecznego tułacza i homoseksualistę, który ożenił się z włoską hrabiną.

Program przeglądu:

Rena, reż. Michał Waszyński, Polska 1938, 79 minut | 1 i 15 września, g. 18:00

Akcja filmu oparta jest na głośnej powieści Marka Romańskiego Sprawa 777. Tytułową rolę gra Stanisława Angel-Engelówna, aktorka, która pod koniec lat 30. specjalizowała się w rolach melodramatycznych amantek. Tytułowa bohaterka jest skromną pracownicą domu towarowego, która musi odpierać nachalne zaloty przełożonego.

 

Dybuk, reż. Michał Waszyński, Polska 1937, 95 minut | 3 września, g. 18:00

Pierwszy w Polsce pełnometrażowy film nagrany całkowicie w języku jidysz. Reżyser przywołuje w nim świat chasydów z ich wiarą w nadprzyrodzone siły, które są integralną częścią życia codziennego. Dybuk powstał na podstawie dramatu Szymona An-skiego pod tym samym tytułem – międzynarodowego bestsellera lat 20. XX wieku.

 

Książę i dybuk, reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski, Polska 2017, 82 minuty | 3 września, g. 20:00

Dokumentalna podróż śladami Michała Waszyńskiego. Film został wyróżniony nagrodą „Nos Chopina” na tegorczocznym Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity.

 

Czarna perła, reż. Michal Waszyński, Polska 1934, 78 minut | 4 września, g. 18:00

Stefan, młody polski marynarz, zostaje pobity w lokalu na wyspie Tahiti. Opiekuje się nim jedna z miejscowych dziewcząt, piękna Moana. Młodzi zakochują się w sobie, a czas wyjazdu Stefana zbliża się nieubłaganie.

 

Antek policmajster, reż. Michał Waszyński, Polska 1935, 95 minut | 5 września, g. 18:00

Antek, handlarz królików, niesłusznie oskarżony o obrazę władz carskich, ucieka z sali sądowej. Wsiada do pociągu, gdzie spotyka śpiącego, upojonego alkoholem policmajstra. Postanawia przebrać się w jego mundur.

 

Trzy serca, reż. Michał Waszyński, Polska 1939, 94 minuty | 8 i 22 września, g. 18:00

Ekranizacja powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, jednego z najpoczytniejszych pisarzy lat 30. W majątku hrabiego Tynieckiego przychodzi na świat dwóch chłopców: jego syn Gogo oraz syn lokaja, Maciek. Na łożu śmierci żona lokaja wyjawia straszną tajemnicę: zaraz po narodzinach obu chłopców, chcąc zapewnić lepsze życie swemu synkowi, podmieniła noworodki

 

Będzie lepiej, reż. Michał Waszyński, Polska 1936, 105 minut | 9 i 23 września, g. 16:00

Komedia sytuacyjna z doborową obsadą i wpadającą w ucho muzyką – stwarza okazję powrotu do przedwojennego polskiego Lwowa i jego niepowtarzalnej atmosfery. Szczepko i Tońko, lwowscy batiarzy, zatrudnieni w fabryce zabawek, zostają zwolnieni z pracy. W parku znajdują porzucone niemowlę, które postanawiają oddać na wychowanie ciotce mieszkającej na wsi.

Film pokazywany w cyklu „Alfabet Retrokina: A jak amant

Film będzie wyświetlany w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko

FILMY Z PROJEKTU NITROFILM NA FESTIWALU STOLICA JĘZYKA POLSKIEGO
Dodano: 04.08.2018

Szczebrzeszyn zaprasza na święto języka ojczystego. W tym roku szczególne miejsce zajmie kino festiwalowe pod hasłem: Polskie Hollywood.

Już po raz czwarty jedno z najpiękniejszych miast Roztocza, o którym słyszał chyba każdy Polak i obcokrajowiec uczący się języka polskiego, będzie gospodarzem Festiwalu Stolica Języka Polskiego, który potrwa od 5 do 11 sierpnia.  Patronami tegorocznej edycji imprezy są Skamandryci, których poezję przedstawią znakomici polscy aktorzy m.in: Maja Komorowska, Sławomira Łozińska, Robert Więckiewicz.

Oprócz wieczorów poetyckich zaplanowano także liczne spektakle, czytanie dramatów, koncerty, warsztaty dla młodych twórców i dzieci oraz spotkania autorskie. Na scenie Szczebrzeszyna, m.in. spektakl Adama Ferencego na motywach ,,Dziennika” i ,,Drugiego dziennika” Jerzego Pilcha, koncert Hanny Banaszak i spotkania z Katarzyną Nosowską, Magdaleną Grzebałkowską, Olgą Tokarczków oraz Krzysztofem Vargą

W tym roku festiwal zaprasza także do kina. W przeglądzie festiwalu znalazło się aż: dwanaście filmów z projektu Nitrofilm. W ramach przeglądu ,,Polskie Hollywood” będzie można zobaczyć klasykę kina przedwojennego:

ABC MIŁOŚCI

ADA, TO NIE WYPADA!

BĘDZIE LEPIEJ

DOKTÓR MUREK

DWIE JOASIE

DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI

FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT

JADZIA

LUDZIE WISŁY

PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA

SPORTOWIEC MIMO WOLI

U KRESU DROGI

 

Wszystkie projekcje zaplanowano codziennie: od 6 do 10 sierpnia, w godzinach 10-12.

 

Szczegółowy program festiwalu:

 http://stolicajezykapolskiego.pl/

http://stolicajezykapolskiego.pl/wp-content/uploads/2018/08/Program-A4.pdf

 

 

 

 


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.