„SZALEŃCY" NA FORUM KINA EUROPEJSKIEGO CINERGIA
Dodano: 21.11.2018

Od 23 listopada do 1 grudnia potrwa w Łodzi Forum Kina Europejskiego Cinergia. Wydarzenie istnieje z przerwami od 1992 roku i z każdą kolejną edycją zyskuje coraz większy rozgłos. W tym roku zapraszamy szczególnie na sekcję „Con Bravura. Dziesięć Dekad Niepodległości w Polskim Kinie", poświęconą charakterystycznym i bardzo ważnym polskim filmom, po jednym tytule na jedną z dziesięciu dekad ostatnich stu lat naszego kraju. Program przygotowała kuratorka sekcji Katarzyna Wajda, filmograf FINA.

Con Bravura. Dziesięć Dekad Niepodległości w Polskim Kinie

Wśród wydarzeń filmowych tegorocznego Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi, czeka na widzów specjalny przegląd filmowy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, prezentujący najważniejsze dokonania polskiej kinematografii w okresie 1918-2018, a także pokaz wybitnego niemego dzieła filmowego ze zbiorów FINA z muzyką na żywo. 

Forum Kina Europejskiego Cinergia, Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Szkoła Filmowa w Łodzi zapraszają na Con Bravura. Dziesięć Dekad Niepodległości w Polskim Kinie - sekcję, do której wybrano charakterystyczne i bardzo ważne polskie filmy, po jednym tytule na jedną z dziesięciu dekad ostatnich stu lat naszego kraju. Każdemu filmowi towarzyszyło będzie wprowadzenie opisujące daną dekadę, a wybrane seanse zaszczycą swoją obecnością goście – Jerzy Stuhr („Amator”) i Maciej Drygas („Usłyszcie mój krzyk”).

Seanse odbędą się w Szkole Filmowej w Łodzi, kinach Charlie oraz Helios - Sukcesja.

Filmy sekcji Con Brawura:

1918-1928 – Szaleńcy, reż. Leonard Buczkowski*
23 LISTOPADA, godzina 19:00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (wstęp wolny)

Więcej o filmie

*Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

1929-1938 – Mir kumen on (Droga młodych), reż. Aleksander Ford**
25 LISTOPADA, godzina 19:00, Kino Charlie (wstęp wolny)

**wspólny projekt Filmoteki Narodowej, The Museum of Modern Art, Deutsche Kinemathek oraz Lobster Films

1939-1948 – Zakazane piosenki, reż. Leonard Buczkowski
24 LISTOPADA, godzina 19:00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (wstęp wolny)

1949-1958 – Pokolenie, reż. Andrzej Wajda
30 LISTOPADA, godzina 19:00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (wstęp wolny)

1959-1968 – Nóż w wodzie, reż. Roman Polański
27 LISTOPADA, godzina 19:00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (wstęp wolny)

1969-1978 – Sanatorium pod klepsydrą, reż. Wojciech Jerzy Has
28 LISTOPADA, godzina 19:00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (wstęp wolny)

1979-1988 – Amator, reż. Krzysztof Kieślowski – spotkanie z Jerzym Stuhrem
29 LISTOPADA, godzina 16:00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (wstęp wolny)

1989-1998 – Usłyszcie mój krzyk, reż. Maciej Drygas – spotkanie z reżyserem
26 LISTOPADA, godzina 19:00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (wstęp wolny)

1999-2008 – Wesele, reż. Wojciech Smarzowski
1 GRUDNIA, godzina 19:00, Kino Szkoły Filmowej w Łodzi (wstęp wolny)

2009-2018 – Wilkołak, reż. Adrian Panek
30 LISTOPADA, godzina 19:00, Kino Helios (wstęp biletowany)

Program przygotowała i kuratorką sekcji jest Katarzyna Wajda historyk polskiego filmu i filmograf z Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Wstęp na pokazy jest wolny (z wyjątkiem biletowanego pokazu filmu "Wilkołak").Więcej o festiwalu: https://www.cinergiafestival.pl/
źródło: Repozytorium Cyfrowe FINA

„INA BENITA. ZA WCZEŚNIE NA ŚMIERĆ” – PREMIERA KSIĄŻKI W ILUZJONIE
Dodano: 18.11.2018

Czuję się lepiej na blond! Zresztą kolor ten jest fotogeniczniejszy" – powiedziała w jednym z wywiadów Ina Benita, największy wamp przedwojennych, polskich ekranów. I miała rację! Odtąd kolor włosów stał się jej znakiem rozpoznawczym, a każde pojawienie się Iny na ekranie było niezapomnianym doznaniem dla widzów.

Na ekranie zawsze piękna, zawsze w innej ciekawej roli – czasem rozkapryszonej kokietki, czasem wiernej przyjaciółki, czasem uwodzicielki... Kochali się w niej wszyscy mężczyźni w kraju.

Biografii niezwykłej aktorki, która pojawia się znaczących filmach z projektu Nitrofilm, podjął się Piotr Gacek. Premierę jego książki Ina Benita. Za wcześnie na śmierć” dopełni projekcja jednego z pierwszych filmu Aleksandra Forda Ludzie Wisły” z udziałem aktorki oraz spotkanie-rozmowa Piotra Gacka, autor biografii aktorki i Grzegorza Rogowskiego, filmografa z Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Prowadzenie: Maciej Ulewicz.

Biografia aktorki: INA BENITA

Więcej o filmie: LUDZIE WISŁY

O książce „Ina Benita. Za wcześnie na śmierć”

Książka opowiada o życiu Iny Benity, wielkiej gwiazdy przedwojennego kina i kabaretu, która błyszczała na ekranie w popularnych komediach u boku Bodo, Dymszy i Żabczyńskiego, ale zagrała też dramatyczną rolę w jednym z pierwszych filmów Aleksandra Forda.

W czasie wojny została potępiona przez Polskie Państwo Podziemne za granie w teatrach jawnych.

Aresztowana przez Gestapo i więziona na Pawiaku za romans z oficerem Wehrmachtu. Zwolniona dzień przed wybuchem powstania warszawskiego, nie wiadomo czy zginęła w kanałach, czy później. Krążyła nawet legenda, że Benita wyemigrowała…

Szczegóły wydarzenia

21 listopada 2018 (środa)
Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a, godz. 19:00

Więcej informacji: https://bit.ly/2PPioOa

Wstęp bezpłatny.

„PAN TADEUSZ” NA FESTIWALU TRADYCJI LITERACKICH WE WROCŁAWIU
Dodano: 17.11.2018

W ramach II edycji Festiwalu Tradycji Literackich zapraszamy 21 września do Muzeum Pana Tadeusza na pokaz filmu Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku.

Więcej informacji filmie PAN TADEUSZ.

O festiwalu

Jesienią 2017 roku powstałe we Wrocławiu Muzeum Pana Tadeusza zorganizowało pierwszą edycję Festiwalu Tradycji Literackich. Poświęcono ją relacji Adam Mickiewicz – Tadeusz Różewicz. W tym roku festiwal rozpoczął się 4 września wystawą „Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza”. Wśród tegorocznych wydarzeń w programie festiwalu odbyły się m.in.: warsztaty teatralne, warsztaty rodzinne, spotkania z tłumaczami, warsztaty twórczego pisania, warsztaty poezji miganej, konferencja dla nauczycieli i konferencja naukowa oraz slam poetycki.

Pokaz filmu „Pan Tadeusz” z muzyką na żywo

Do filmu „Pan Tadeusz” zagra na żywo zespół Czerwie. Czerwie to niezależna polska formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, sceny absurdu, teatru i filmu. Dzięki fuzji wielu gatunków muzycznych oraz wykorzystaniu instrumentów w niekonwencjonalny sposób zespół wyróżnia się niepowtarzalnym stylem. W skład grupy wchodzi obecnie czterech muzyków – Wojciech Zaborowski, Maciej Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotr Bogunia – operujących następującym instrumentarium: perkusja, ksylofon, instrumenty perkusyjne, instrumenty etniczne, bas, gitara, mandolina, akordeon, syntezatory. Czerwie znajdują się w ścisłej czołówce polskich grup grających muzykę na żywo do filmów niemych.

Muzycy są twórcami m.in podkładu muzycznego do spektaklu w reżyserii Piotra Cieplaka „Albośmy to jacy, tacy” na podstawie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Sztukę na deskach Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie wystawiono pięćdziesięciokrotnie od 2007 roku, a zapis telewizyjny spektaklu emitowano w TVP Kultura. W swojej dyskografii muzycy posiadają sześć autorskich albumów. W 2004 roku zespół wydał album pt. „Padlina”. W 2008 zrealizował projekt pt. „Otwarta Sztuka Dla Ludu”, który niejednokrotnie gościł na antenach polskich i europejskich stacji radiowych. Na płycie pojawili się aktorzy z Teatru Powszechnego (m.in Mariusz Benoit), producenci muzyki elektronicznej i wielu innych artystów polskiej sceny muzycznej. Różnorodna stylistycznie płyta Melanż została uznana przez krytyków za jedną z najlepszych płyt wydanych Polsce w 2012 roku. W 2013 roku grupa wydała album „Czerwie Nosferatu Live” będący muzycznym zapisem trasy koncertowej pod tym samym tytułem. Kolejne płyty to muzyka do filmu z Polą Negri „Mania” (2016) oraz soundtrack do arcydzieła kina niemego „Metropolis” (2017). W międzyczasie grupa tworzy muzykę do sztuk teatralnych (m.in. Teatr Klinika Lalek), filmów niemych, dokumentu i fabuły (Xawery Żuławski, TVP Kultura). W marcu 2016 roku grupa została zaproszona i wystąpiła na prestiżowym europejskim festiwalu Kina Niemego „Hippodrome” 2016 w Szkocji.

 

Szczegóły projekcji

21 listopada 2018 (środa), godz. 19.00
Muzeum Pana Tadeusza

Rynek 6, 50-106 Wrocław


• wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem)

 

Więcej Informacji: https://www.facebook.com/events/634253093638268/

Więcej informacji o festiwalu: https://ftl.ossolineum.pl/aktualnosci


Fragment filmu Pan Tadeusz (1928), źródło: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

ŚWIĘTOWANIE NIEPODLEGŁOŚCI Z FILMAMI Z PROJEKTU NITROFILM
Dodano: 13.11.2018

Z okazji obchodów rocznicy 100-lecia niepodległości filmy projektu Nitrofilm miały szczególną okazję, by zagościć na ekranach kin i telewizorów. Warto wyróżnić pokazy w Warszawie, Sulejówku i Poznaniu, a także kolejną emisję „Pana Tadeusza” na kanale TVP Kultura. Przypomnijmy, że uroczysta premiera „Pana Tadeusza” Ryszarda Ordyńskiego odbyła się 9 listopada 1928 roku w Warszawie w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Fragment filmu Pan Tadeusz (1928), źródło: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

 

Warszawa

W przeddzień wyjątkowej rocznicy – 100-lecia polskiej niepodległości – Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny w siedzibie przy Wałbrzyskiej 3/5 zaprezentowała pokaz zrekonstruowanego filmu ,,Szaleńcy” (1928).

Fabularny debiut Leonarda Buczkowskiego jest pierwszą polską superprodukcją i zarazem jednym z ostatnich filmów niemych. To opowieść o trójce przyjaciół przemierzających wspólnie bojowy szlak Legionów Piłsudskiego. Choć film wpisuje się w nurt kina patriotycznego, to jednocześnie – poprzez realizacyjny rozmach i elementy farsy – wychodzi poza jego propagandowe ramy. Film, w 1928 roku znakomicie przyjęty przez widzów i krytyków, z powodzeniem pokazywany był później również za granicą, m.in. w USA. Dziś, w 90 lat po premierze, został poddany cyfrowej rekonstrukcji przez zespół Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego i wzbogacony przez ścieżkę dźwiękową autorstwa Stephena Horne’a.

 

Fragment filmu Szaleńcy (1928), źródło: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

 

Sulejówek

10 Listopada Kinoteatr ,,Kurtyna” zaproponował melodramatyczno-komediowy wieczór filmowy z kinem Niepodległej. W programie znalazły się trzy wyjątkowe filmy z projektu ,,Nitrofilm”:Źródło: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

 

Poznań

Filmy projektu Nitrofilm zagościły także na Festiwalu Kina Międzywojennego w Poznaniu.

Po sukcesach pierwszej odsłony w listopadzie 2017, organizatorzy postanowili powrócić z poszerzoną i bardziej atrakcyjną edycją festiwalu, która wpisywała się także w stulecie odzyskania niepodległości.

Pokazy filmów uzupełniały prelekcje, czyli wprowadzenia kontekstu kulturowo-historycznego wokół filmów, a także dyskusje na ich temat oraz konteksty, krótkie wykłady interdyscyplinarne poświęcone określonym nurtom w międzywojennej sztuce filmowej.

W czasie dwóch ostatnich dni festiwalu przedstawiono trzy filmy z projektu Nitrofilm:

 

Źródło: Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej

 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ