10 TYTUŁÓW PRZEZNACZONYCH DO DIGITALIZACJI NA ROK 2011
Dodano: 22.02.2011

Głównym zadaniem projektu na rok 2011 jest pełna rekonstrukcja filmu MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW. Ponadto planuje się zdigitalizowanie wybranych 10 filmów z pozostałych 42 objętych projektem. Oto wyselekcjonowane na rok 2011 filmy:

 

 

MANIA - PIERWSZYM ZESKANOWANYM FILMEM W PROJEKCIE
Dodano: 11.02.2011

Niedawno dobiegł końca proces skanowania filmu MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW. Przy tej okazji chcielibyśmy porównać „Manię” w wersji analogowej i w nowej wersji cyfrowej.

„Mania” w dotychczasowej postaci zajmowała 1519 metrów taśmy filmowej o szerokości 35 mm. W cyfrowej postaci, mieści się na macierzy i zajmuje 4,23 TB.

Obecnie trwa proces rekonstrukcji „Mani” i przygotowanie jej do ponownej premiery. W pracowni rekonstrukcji cyfrowej usuwane są zniszczenia i zniekształcenia obrazu. Równocześnie trwają badania i prace filmograficzne, m.in. ustalenie na ile zachowana kopia jest kompletna i czy wymaga ponownego montażu, a także ustalenie prędkości jej  odtwarzania.

„Mania” to oczywiście film niemy, który jednak w ramach projektu zostanie udźwiękowiony. Nową ilustrację muzyczną komponuje Jerzy Maksymiuk.

 

 

NOWA ODSŁONA STRONY nitrofilm.pl
Dodano: 10.02.2011

Po roku działalności strony www.nitrofilm.pl prezentującej informacje i materiały dotyczące projektu "Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie" mamy przyjemność przedstawić nową odsłonę witryny. Szata graficzna oraz główna struktura strony pozostaje bez zmian. Najważniejsze zmiany dokonały się na stronie głównej, która wzbogacona została o takie elementy jak: wyszukiwarka filmów i osób, dodatkowy player wideo, linki do portali społecznościowych, sekcja „Ostatnio dodane” wskazująca nowododane do bazy filmów materiały ikonograficzne dotyczące filmów oraz ludzi filmu. Wyeksoponowano także zilustrowane ikonami ostatnie wpisy z Nitrobloga, który już wkrótce zmieni także swój wygląd i charakter.

 

Nitrofilm.pl to przede wszystkim strona z bazą 43 filmów z bogatym  opisem biograficznym i ikonograficznym, a także źródło wiedzy na tematy związane z  konserwacją, rekonstrukcją i digitalizacją starych filmów na taśmie nitro. Po roku prac nad projektem spróbujemy podzielić się z czytelnikami zdobytymi doświadczeniami przy pracach nad filmami, rozbudowując strony poświęcone technikom konserwacyjnym. Zachęcamy do zapoznania się nieustannie uzupełnianą bazą filmów. Zapraszamy.

 

 

 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ