Dodano: 23.12.2019
Z okazji Bożego Narodzenia Ninateka i Nitrofilm przygotowały prezent dla swoich użytkowników. Na stronie www.ninateka.pl można zobaczyć przedwojenne komedie ze znakomitymi aktorami: Eugeniuszem Bodo, Adolfem Dymszą, Lodą Niemirzanką czy Jadwigą Smosarską. Wszystkie filmy zostały zdigitalizowane w ramach projektu Nitrofilm. Serwis udostępnia je bezpłatnie i bez reklam.
W świątecznym prezencie znalazło się aż pięć filmów:
Ziemianin Dziewanowski z przyjacielem hrabią Orzelskim postanawiają, że ich dzieci, Ada i Fred, się pobiorą. Hrabia Orzelski w zastępstwie syna odwiedza Adę na pensji, a ta bierze go za kandydata do swej ręki i celowo robi na nim jak najgorsze wrażenie. Na jednej z lekcji muzyki na pensji Ada demaskuje Bemola, nauczyciela oszusta. W tajemnicy przed wszystkimi Bemol uczy Adę swojej operetki „Fijołek”. Przez przypadek w dniu premiery operetki Ada zastępuje primadonnę. Na widowni jest obecny Fred, który zakochuje się w młodej śpiewaczce. Po przedstawieniu na zabawie, na którą Fred porwał dziewczynę, Ada zaczyna odwzajemniać jego uczucie. Fred zawiadamia ojca, że nie ożeni się z Adą, bo zakochał się w primadonnie z operetki. Zabiera Dziewanowskiego do teatru, by pokazać mu ukochaną. Wychodzi na jaw, że to właśnie Ada jest ukochaną Freda. Nic już nie stoi na przeszkodzie dawno zaplanowanemu małżeństwu młodych.
https://ninateka.pl/film/ada-to-nie-wypada-konrad-tom
Sekretarka Joasia zmienia często posady, gdyż nie chce ulegać szefom obcesowo się do niej zalecającym. Żeby uniknąć podobnych kłopotów, charakteryzuje się na bardzo nieatrakcyjną kobietę i przyjmuje posadę sekretarki adwokata Rostalskiego. Zakochana w swoim szefie, prowadzi podwójne życie - brzydkiej i pięknej kobiety - zdobywając w końcu serce mecenasa.
https://ninateka.pl/film/dwie-joasie-mieczyslaw-krawicz
Bertrand i Robert trafiają przez pomyłkę do więzienia. Więzienie zwiedza Irena Ippel, początkująca autorka powieści kryminalnych. Robert i Bertrand myśląc, że jest złodziejką, chcą naprowadzić ją na uczciwą drogę. Ona ma te same zamiary w stosunku do nich, tym bardziej, że zakochała się ze wzajemnością w Bertrandzie...
https://ninateka.pl/film/robert-i-bertrand-mieczyslaw-krawicz
Jadzia Maliczówna jest córką szefa małego zakładu produkującego sprzęt sportowy. Maliczowie stają się poważną konkurencją dla firmy Oksza – największego składu sportowego w mieście.
Prezesowa Oksza całą nadzieję pokłada w synu Janie, który po powrocie z zagranicy ma postawić firmę na nogi. Jan udaje się do słynnej tenisistki Jędruszewskiej, by nakłonić ją do korzystania ze swych rakiet. Spotyka tam Jadzię Maliczównę i przypadkowo bierze ją za znaną tenisistkę, co prowadzi do szeregu zabawnych nieporozumień.
https://ninateka.pl/film/jadzia-mieczyslaw-krawicz
Wincenty Poziomka, niespełniony artysta utrzymujący się z pisania kucharkom listów miłosnych, dostaje w spadku po stryju pół sklepu spożywczego pod warunkiem, że zaopiekuje się trzyletnią Basieńką, wnuczką stryja. Wkrótce Poziomka doprowadza sklep niemal do bankructwa. Mimo to zatrudnia Helenkę, w której kocha się od dłuższego czasu. Sam zaś dzięki protekcji sąsiada – znanego artysty – spełnia swoje marzenie o scenicznym debiucie.
https://ninateka.pl/film/abc-milosci-michal-waszynski-1
Życzymy udanego świątecznego seansu, a po więcej ciekawostek na temat filmów i aktorów zapraszamy na stronę Nitrofilm.
Z ILUZJONU NA STRONĘ NITROFILMUDodano: 12.12.2019
13 listopada tego roku w Kinie Iluzjon odbyła uroczysta repremiera filmu ,,Sztandar Wolności”. Teraz film można oglądać online na stronie internetowej www.ninateka pl, a za jej pośrednictwem także na www.nitrofilm.pl.
Obejrzyj nasze filmy online:
,,Sztandar wolności” to fabularyzowany film dokumentalny z 1935 roku wyreżyserowany przez Ryszarda Orydyńskiego. Przedstawia dzieje walk o niepodległość od roku 1905. Przypomina żołnierzy Legionów, ich bohaterskie zmagania na frontach wojennych i gehennę w obozach jenieckich. Film przedstawia moment odzyskania niepodległości, przejęcie władzy przez Józefa Piłsudskiego, najważniejsze wydarzenia w czasie wojny polsko-bolszewickiej, a potem budowę nowego państwa polskiego na miarę mocarstwa. W dokumencie przewijają się najważniejsze postaci tego okresu m.in. Ignacy Mościcki, Ignacy Paderewski, Ignacy Daszyński, Józef Haller, Jędrzej Moraczewski, Edward Rydz-Śmigły. Głównym bohaterem jest jednak Józef Piłsudski, a film zrealizowany na kilka miesięcy przed śmiercią Marszałka jest podsumowaniem jego dokonań i wyrazem najwyższego uznania. ,,Sztandar wolności” jest filmem dźwiękowym.
W listopadowym reperturze kina znalazły się również dwa inne przedwojenne filmy o tematyce niepodległościowej, które także udostępniamy za pośrednictwem stron internetowych FINA. W ramach cyklu ,,Niezła historia” widzowie Iluzjonu, obok ,,Sztandaru wolności”, mogli zobaczyć także filmy: ,,Szaleńcy” (1928) i ,,Polonia Restitutae 1918-1920” (1928). ,,Szaleńcy” to fabularny film w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. To pierwsza filmowa superprodukcja. Współczesną muzykę do filmu stworzył Stephen Horne, jeden z najbardziej znanych na świecie twórców muzyki do kina niemego. ,,Polonia Restitutae 1918-1920” to filmowa kronika wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ukształtowania jej granic po latach zaborów. Filmowi towarzyszy współczesna muzyka krakowskiego zespołu Semi-Invented Trio. ,,Szaleńcy” i ,,Polonia Restitutae 1918-1920” są dostępne na stronie ninateka.pl, a od teraz zapraszamy do oglądania ich też na stronie Nitrofilm.
,,LUDZIE BEZ JUTRA” I KRÓTKIE PRZEDWOJENNE FILMY DOKUMENTALNE NA 6TH INTERNATIONAL ISTANBUL SILENT CINEMA DAYS
Dodano: 05.12.2019
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny kolejny raz zaprezentuje filmy ze swojej kolekcji na festiwalu w Turcji
Szósta edycja imprezy, która skupia miłośników niemego kina z całego świata, potrwa od 4 do 8 grudnia w Stambule. Hasło 6th International Istanbul Silent Cinema Days to: the unknown/nieznany. W programie festiwalu znalazły się zapomniane wątki w historii kina, ale także filmowe podróże w nieznane.
Jak zawsze projekcjom będzie towarzyszyć muzyka na żywo. W tym roku na International Istanbul Silent Cinema Days będzie gościć Günter Buchwald, który świętuje czterdziestolecie pracy muzyka filmów niemych.
Muzyka Günter Buchwalda będzie towarzyszyć filmowi ,,Ludzie bez Jutra” (1919, reż. A. Hertz) z kolekcji FINA.
Więcej o filmie:
http://www.nitrofilm.pl/strona/lang:pl/filmy/film_info/20/ludzie-bez-jutra.html
Seans ,,Ludzi bez jutra” poprzedzą krótkie przedwojenne filmy dokumentalne.
Więcej o festiwalu:
http://www.sessizsinemagunleri.com/yeni/
Zwiastun festiwalu:
https://www.youtube.com/watch?v=GszKsH5uObc&feature=emb_title
CANNES 1939. REAKTYWACJA
Dodano: 12.11.2019
,,Czarne diamenty” i ,,Robert i Bertrand” na specjalnej edycji festiwalu.
Pierwszą edycję festiwalu zaplanowano na 1 września 1939 roku. Oprócz Francji miały wziąć w nim udział również Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, ZSRR, Czechosłowacja, Belgia, Szwecja, Holandia i Polska. Pod koniec sierpnia zaczęli przyjeżdżać do Cannes pierwsi uczestnicy festiwalu. Wszyscy szykowali się do wielkiej inauguracji filmowej imprezy, gdy nagle pojawiły się niepokojące informacje o pakcie niemiecko-sowieckim i wszyscy goście zaczęli w panice opuszczać miasto.
Pierwszy festiwal filmowy w Cannes został początkowo przełożony tylko o dziesięć dni , bo 8 września miał się rozpocząć festiwal w Wenecji, wiec organizatorzy postanowili obserwować rozwój sytuacji politycznej.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbył się jednak dopiero 20 września 1946 roku, a wzięły w nim udział filmy z 21 krajów.
Osiemdziesiąt lat później, w hołdzie dla twórcy pierwszego Festiwalu Filmowego w Cannes, Jeana Zaya, członkowie organizacji kulturalno-edukacyjnej Le Cercle Jean Zay d’Orléans postanowili odtworzyć oryginalny festiwal z 1939 roku.
Festiwal rozpoczyna się 12 listopada i potrwa do 17 listopada w Orléans, rodzinnym mieście Zaya.
Organizatorem jest specjalnie powołany do tego zadania komitet Jean Zay Cannes 1939, któremu przewodniczy krytyk filmowy Antoine de Baecque. Plakat przygotował, wzorując się na oryginalnym projekcie z 1939 roku, fotograf François Caspar. Mistrzem ceremonii został aktor i reżyser Alex Lutz.
Polskę w 1939 roku miały reprezentować filmy fabularne Robert i Bertrand (reż. Mieczysław Krawicz), Czarne diamenty (reż. Jerzy Gabryelski) oraz film dokumentalny Polska w Gdańsku (reż. Mieczysław Bilażewski). Rada Naczelna Przemysłu Filmowego w Polsce wyznaczyła na oficjalnego delegata prezesa Ryszarda Ordyńskiego.
W czasie reaktywowanej edycji festiwalu Cannes 1939 widzowie zobaczą dwa z trzech zaproponowanych 1939 polskich filmów: 16 listopada zostanie pokazany film ,,Robert i Bertrand”, a dzień później - ,,Czarne diamenty”.
Więcej o festiwalu:
https://www.festivalcannes1939.com/
WYSTAWA PAMIĄTEK PO LODZIE NIEMIRZANCEDodano: 04.11.2019
Zapraszamy na wystawę pamiątek po Lodzie Niemirzance towarzyszącą cyklowi filmowemu Alfabet Retrokina: L jak Loda Niemirzanka, na który zapraszamy do listopadowego kina Iluzjon.
O przeglądzie >>
Loda Niemirzanka (1906-1984), aktorka teatralna i filmowa. Urodziła się w Żbikowie, uczęszczała do Warszawskiej Szkoły Baletowej i Gimnazjum Taczanowskiej. Występowała w teatrach katowickich, wileńskich, łódzkich oraz warszawskich na początku jako tancerka, a następnie jako aktorka. Znana jednak przede wszystkim z charakterystycznych ról filmowych, jak chociażby głównej roli w filmie „Ada, to nie wypada!” z 1936 roku. W czasie wojny, wraz z mężem Stanisławem Kauzikiem współpracowała z AK. Po zakończeniu działań wojennych grała nieregularnie w teatrach m. in. w Częstochowie. Od 1956 roku przebywała na emigracji w Londynie.
„Twoja Lo.” to podpis, jakiego używała aktorka Loda Niemirzanka w licznych listach wysyłanych z emigracji w Londynie do rodziny w Polsce. Wiele pamiątek z pewnością bezpowrotnie przepadłoby po śmierci aktorki, gdyby nie bratanica Lody. Po likwidacji jej londyńskiego mieszkania, zabrała ze sobą najcenniejsze pamiątki, które stanowią obecnie trzon niniejszej wystawy. Wśród nich znalazły się listy, brudnopisy, notatki, elementy garderoby, zdjęcia, a nawet praca dyplomowa aktorki.
Wystawę tworzą obiekty, które cudem przetrwały wojnę i były przez aktorkę pieczołowicie przechowywane jako wspomnienie najpiękniejszych czasów oraz obiekty ze znacznie skromniejszego, emigracyjnego okresu jej życia, pokazujące zupełnie nieznaną część jej życia, pochodzące ze zbiorów Grzegorza Rogowskiego, filmografa FINA.
WSTĘP WOLNY
Wystawa dostępna w godzinach pracy kina Iluzjon: 15:00 - 22:00.
Wystawa realizowana w ramach projektu Nitrofilm.
Patron medialny: Radio Pogoda
REPREMIERA „SZTANDARU WOLNOŚCI” NA 101. ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Dodano: 25.10.2019
Sztandar wolności przedstawiający dzieje walk o niepodległość pokaże w listopadzie Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Premiera filmu po rekonstrukcji cyfrowej odbędzie się 13 listopada o godz. 20.00 w kinie Iluzjon i online - na https://ninateka.pl/
„Epopea czynu polskiego” w kinie i online
13 listopada o godz. 20.00 w warszawskim kinie Iluzjon, a dzień później podczas specjalnej transmisji online w serwisie Ninateka (www.ninateka.pl) odbędzie się repremiera Sztandaru wolności, zrealizowanego przez Ryszarda Ordyńskiego w 1935 roku fabularyzowanego dokumentu. Ta wielka „epopea czynu polskiego” przedstawia dzieje walk o niepodległość od roku 1905. Przypomina żołnierzy Legionów, ich bohaterskie zmagania na frontach wojennych i gehennę w obozach jenieckich.
Film przedstawia moment odzyskania niepodległości, przejęcie władzy przez Józefa Piłsudskiego, najważniejsze wydarzenia w czasie wojny polsko-bolszewickiej, a potem budowę nowego państwa polskiego na miarę mocarstwa.W dokumencie przewijają się najważniejsze postaci tego okresu m.in. Ignacy Mościcki, Ignacy Paderewski, Ignacy Daszyński, Józef Haller, Jędrzej Moraczewski, Edward Rydz-Śmigły. Głównym bohaterem jest jednak Józef Piłsudski, a film zrealizowany na kilka miesięcy przed śmiercią Marszałka jest podsumowaniem jego dokonań i wyrazem najwyższego uznania. Sztandar wolności powstał z materiałów z różnych lat zebranych i przygotowanych przez Falangę, największy w latach 30-tych techniczny ośrodek produkcji filmowej w Polsce. Wykorzystano również liczne materiały ikonograficzne – zdjęcia, ulotki, gazety. Prace nad filmem poprzedziły szeroko zakrojone poszukiwania archiwalnych materiałów. Ryszard Ordyński, który zmierzył się z ich brakiem, udał się w delegację do Berlina, gdzie starał się pozyskać brakujące ujęcia. Stało się to bezpośrednim przyczynkiem szerokiej dyskusji w prasie dotyczącej konieczności stworzenia scentralizowanego, państwowego archiwum filmowego. Finał tych starań znalazł miejsce dopiero w 1955 roku, gdy zostało powołane Centralne Archiwum Filmowe, którego następcą jest obecnie Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.
W efekcie poszukiwań, powstała pierwsza dźwiękowa kompilacja archiwalnych ujęć dokumentalnych. Praca nad filmem stanowiła olbrzymie wyzwanie dla twórców, którzy musieli zmierzyć się z montażem materiałów o różnej jakości.
Premiera filmu odbyła się w przededniu imienin Józefa Piłsudskiego, 18 marca 1935 roku, w warszawskim kinie Filharmonia przy ul. Jasnej 5. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycił sam prezydent Ignacy Mościcki wraz z małżonką, a także członkowie rządu i ówczesny premier. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczono na wparcie towarzystwa „Opieka”, założonego z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej. W tym samym czasu na zamkniętym pokazie w Belwederze film w samotności oglądał, bardzo już chory Józef Piłsudski.
Komercyjny sukces w Polsce, „Sztandar wolności” zawdzięczał wsparciu Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, które rozporządzaniem z dnia 25 marca 1935 roku zalecała dyrektorom szkół, zapoznać uczniów z tym filmem. Jednocześnie tytuł wszedł na ekrany kin w 9 największych miastach Polski. Był też najszerzej dystrybuowanym polskim filmem za granicą. Jego kopie wysłano m.in. do krajów Ameryki Południowej, USA i Niemiec.
Pokaz Sztandaru wolności w kinie Iluzjon to także obecnie jedyna okazja by na ekranie zobaczyć Juliusza Osterwę. To jedyny film dźwiękowy w jakim pojawił się ten jeden z najwybitniejszych aktorów tamtych czasów.
Więcej informacji i ciekawostek o filmie >>
Repremiera filmu odbędzie się w kinie Iluzjon 13 listopada o godz. 20.00.
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie kina od 28 października.
Dzień później o tej samej porze film podczas specjalnej transmisji zobaczą użytkownicy serwisu Ninateka (www.ninateka.pl).
Więcej na stronie kina: http://www.iluzjon.fn.org.pl/
Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości”, towarzyszący logo Programu Wieloletniego „Niepodległa”.
Wydarzenie organizowane w ramach obchodów 100-lecia utworzenia sieci archiwów państwowych w Polsce, dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.
O SMAKU KAWY W PRZEDWOJENNEJ WARSZAWIE - PRELEKCJA I SEANS JUŻ W SOBOTĘ W KINIE ILUZJON
Dodano: 17.10.2019
Już w najbliższą sobotę w kinie Iluzjon pokaz „Doktóra Murka” w reż. Juliusza Gardana z 1939 roku z muzyką Władysława Szpilmana i opowieść o tym, jak smakowała przedwojenna kawa i jak w kawiarniach toczyło się życie ówczesnej Warszawy. Start o godzinie 16.00.
„Doktór Murek”, reż. Juliusz Gardan, FOTOTEKA FINA
K jak KAWA
Jak przygotowywano kawę w domach zanim pojawiły się palarnie kawy i gdzie w Warszawie przed wojną podawano najlepszy napój? Jak wyglądała historia kawy w Polsce na tle rozbiorów, w czasie I i II wojny światowej? Kawową opowieść, przy okazji ostatniego w tym miesiącu spotkania z literką K jak kawa w jesiennym Alfabecie Retrokina, wygłosi Michał Kmiecik z przedwojennej polskiej marki kawy, która niedawno wróciła na rynek.
Tuż po niej pokaz filmu Juliusza Gardana z 1939 roku pt. „Doktór Murek”. Scenariusz filmu powstał na kanwie powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza, jednego z najpoczytniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego. Książka w zjadliwy i ironiczny sposób ukazuje upadek młodego, uczciwego urzędnika, który w wyniku intryg traci pracę i zostaje kryminalistą. Reżyser skupił się na wątkach sensacyjnych, a w roli nietuzinkowego przestępcy obsadził największego amanta przedwojennych ekranów, Franciszka Brodniewicza. W filmie występuje ponadto Ina Benita, Janina Wilczówna, Lidia Wysocka, a także Nora Ney, która w plebiscycie w 1933 roku została wybrana „królową polskiego ekranu” odbierając ten tytuł Jadwidze Smosarskiej. Ten klasyczny dramat sensacyjny z doskonałym i wciągającym scenariuszem to także okazja by dowiedzieć się, czy wizyta w kawiarni może odmienić całe życie?
Więcej: http://www.iluzjon.fn.org.pl/filmy/info/6/doktor-murek.html?rep=11515
Bilety w cenie 12-14 złotych do nabycia online na stronie kina lub w kasie przed seansem.
L jak LISTOPAD, L jak LODA NIEMIRZANKA
„Moi rodzice rozwodzą się”, reż. Mieczysław Krawicz, FOTOTEKA FINA
W listopadzie Alfabet Retrokina w Iluzjonie upłynie pod znakiem litery L. Jego bohaterką będzie Loda Niemirzanka, nietuzinkowa, przedwojenna aktorka i tancerka, która wedle oficjalnych informacji w listopadzie tego roku obchodziłaby 110. rocznicę urodzin. Leokadia Niemira, przedstawiająca się później jako Loda Niemirzanka wykreowała swoje sceniczne alter ego, ale także zataiła prawdziwą datę urodzin, jak wiele artystek tamtego okresu, bo tak naprawdę urodziła się 25 grudnia 1906 roku.
Postać Panny Niemiry i jej kreacje aktorskie przybliżą jedne z jej ostatnich filmów. Kino Iluzjon przypomni: „Moi rodzice rozwodzą się” (1938) oraz „Ja tu rządzę” (1939).
Pokazom filmów będzie towarzyszyć wystawa fotosów i pamiątek związanych z Lodą Niemirzanką.
Szczegółowe informacje już wkrótce na stronie kina Iluzjon: www.iluzjon.fn.org.pl
Kontakt dla mediów:
e-mail: dorota.zajdel@fina.gov.pl
+48 723 510 077
22 380 49 75
KINO ILUZJON – znajdujące się pod opieką Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA) kino, którego znakiem charakterystycznym jest fioletowy neon. Położone przy ul. Narbutta 50a w Warszawie, w przepięknej części Starego Mokotowa w zabytkowym budynku dawnego kina Stolica. Iluzjon proponuje ambitny repertuar – połączenie klasyki, m.in. z archiwalnych zasobów FINA, i nowości oraz wybór nietuzinkowych wydarzeń filmowych: pokazów specjalnych, spotkań z twórcami, wystaw multimedialnych, seansów z muzyką na żywo, festiwali i przeglądów. ILUZJON należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Wytrawnych widzów nie odstraszy brakiem popcornu, zachęci zaś bezkonkurencyjnym programem, atrakcyjnymi cenami biletów, przyjaznym otoczeniem, bliskością stacji metra oraz pyszną kawą serwowaną przez Iluzjon Café Bar. ILUZJON cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności i mediów, m.in. okrzyknięty został przez „Gazetę Wyborczą” miejscem magicznym, wyróżniony przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy odznaką „Zasłużony dla Warszawy”, nagrodzony Wdechą (kulturalną nagrodą „Gazety Co Jest Grane 24”) w kategorii Miejsce Roku 2008 oraz polecany jest w alternatywnym przewodniku „Zrób to w Warszawie”.
Więcej na: www.iluzjon.fn.org.pl
FILMY Z PROJEKTU NITROFILM NA EKRANIE WARSZAWSKIEGO KINA AMONDO
Dodano: 08.10.2019
Warszawskie kino jest jednym z trzech lokali Amondo na świecie. Pierwsze powstało w New Delhi, a kolejne zostanie otwarte w Mexico City.
Amondo założył kolektyw filmowców, którym zależało na stworzeniu alternatywy dla multipleksów. Jest to najmniejsze kino w stolicy, które mieści się przy ulicy Żurawiej. Kameralne wnętrza, brak przekąsek, nietuzinkowy repertuar i filmowe dyskusje zapewniają niepowtarzalny klimat dla koneserów kina.
Teraz na ekranie kina Amondo zagoszczą przedwojenne polskie filmy z kolekcji Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Na początek widzowie będą mogli zobaczyć komedie i dramaty z niezapomnianymi postaciami kobiet.
Cykl rozpocznie się 8 października odrestaurowanym cyfrowo filmem z niezwykłą Polą Negri ,,Bestia | The Polish Dancer” (1917/1921), reż. A. Hertz.
Podczas pozostałych seansu zostaną pokazane przedwojenne filmy z projektu Nitrofilm. Na ekranie widzowie będą mogli podziwiać Halinę Bruczównę, Norę Ney, Jadwigę Smosarską, czy Inę Benitę.
Cykl potrawa do końca roku.
8.10 | BESTIA |THE POLISH DANCER
22.10 | LUDZIE BEZ JUTRA
5.11 | SPORTOWIEC MIMO WOLI
19.11 | JADZIA
10.12 | DOKTÓR MUREK
Więcej informacji:
https://www.facebook.com/AMONDOKINO/
KINO ILUZJON ZAPRASZA NA JESIENNY ALFABET RETROKINA: NA POCZĄTEK K JAK KAWA!Dodano: 02.10.2019
Pachnąca i aromatyczna. Kawa! A gdzie przed wojną smakowała najlepiej? Oczywiście w Adrii i Ziemiańskiej. Jak wypadało ją pić? Naturalnie we frakach, marynarkach, sukniach z chiffonne velour i futrach. W październiku kino Iluzjon zaprasza na Alfabet Retrokina do kawiarni, na filiżankę doskonałej czarnej kawy – a wszystko w towarzystwie stukotu projektora, ciemnej sali kinowej i największych gwiazd srebrnego ekranu!
Wrzos, reż. Juliusz Gardan, zasoby FINA
Po wakacyjnej przerwie, na ekrany kina Iluzjon wraca Alfabet Retrokina, czyli najlepsze przedwojenne kino w wyjątkowych tematycznych blokach! Październik upłynie pod znakiem litery K jak KAWA. O tym, jak przed wojną piło się kawę, gdzie smakowała najlepiej i jaką rolę odgrywała w kierowaniu losami bohaterów kina dowiedzą się widzowie takich filmów jak: „Czy Lucyna to dziewczyna?”, „Wrzos”, „ABC miłości” oraz „Doktór Murek”.
W programie:
„CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA?”, reż. Juliusz Gardan, Polska, 1934, 80 min.
5 października g. 16:00, sala Mała Czarna, projekcja z taśmy 35 mm
– Co się dzieje z kawą? – Parzy się. Czy filiżanka kawy pomoże zakochanej Lucynie w rozbudzeniu uczuć Stefana? Zabawna komedia omyłek, będąca również pierwszą rodzimą próbą rozbawienia publiczności zamianą płci w najlepszym, lubitschowskim stylu. W rolach głównych ulubieńcy publiczności – Jadwiga Smosarska i Eugeniusz Bodo.
„WRZOS”, reż. Juliusz Gardan, Polska, 1938
12 października g. 16.00, sala Mała Czarna, projekcja z taśmy 35 mm
– Dosyć tego uśmiechania. Daj mi kawy! Czy mocny, czarny napar uspokoi zazdrosną do szaleństwa kochankę Andrzeja, Celinę? Jeden z najbardziej wzruszających dramatów, na podstawie powieści Marii Rodziewiczówny. Historia miłosnego trójkąta i jednej, prawdziwej miłości z wybitnymi kreacjami Stanisławy Angel-Engelówny i Franciszka Brodniewicza.
„ABC MIŁOŚCI”, reż. Michał Waszyński, Polska 1935
13 października g. 16.00, sala Mała Czarna, projekcja z kopii DCP
– No… ekonomia proszę pani… tak, Brazylia, kawa, prawda, kawę do morza. Dumping. Czy polityka Brazylii dotycząca eksportu kawy, wpłynie na polepszenie sytuacji bezrobotnej Helenki? Jeden z niewielu filmów ukazujący bezsprzecznie najpiękniejszą przedwojenną aktorkę Marię Bogdę w roli komediowej! W filmie, wspomaga ją dzielnie komik wszechczasów, Adolf Dymsza.
„DOKTÓR MUREK”, reż. Juliusz Gardan, Polska 1939
19 października g. 16.00, sala Mała Czarna, projekcja z kopii DCP
– Pół czarnej proszę. Pani pozwoli pół czarnej? Czy wizyta w kawiarni może zmienić całe życie? Nira, narzeczona Franciszka Murka to pierwszy zły duch na jego życiowej drodze. Niestety nie ostatni… Klasyczny dramat sensacyjny z doskonałym, wciągającym scenariuszem. W roli tytułowej, największy amant przedwojennych ekranów, Franciszek Brodniewicz.
„Alfabet Retrokina” to cykl pokazów przedwojennych filmów, obecny w kinie Iluzjon już od kilku lat. Początkowo publiczność mogła oglądać odrestaurowane cyfrowo polskie filmy. Obecnie prezentowane w danym miesiącu tytuły łączą hasła rozpoczynające się kolejną literą alfabetu, a repertuar został rozszerzony o filmy prezentowane także na taśmie 35 mm oraz o zagraniczne produkcje. Wybrane seanse są poprzedzone prelekcjami ekspertów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, którzy zdradzają tajniki przedwojennej kinematografii.
Filmy pochodzą z projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Więcej: http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/1089/alfabet-retrokina-k-jak-kawa.html
Bilety w cenie 12-14 zł do nabycia online lub w kasie kina.
Kino Iluzjon ǀ ul. Narbutta 50a ǀ Warszawa
KINO ILUZJON – Muzeum Sztuki Filmowej – kino z „muzeum” w nazwie, znajdujące się pod opieką Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA), obecnie położone przy ul. Narbutta 50a w Warszawie, w przepięknej części Starego Mokotowa w zabytkowym budynku dawnego kina Stolica. Iluzjon proponuje ambitny repertuar – połączenie klasyki, m.in. z archiwalnych zasobów FINA, i nowości oraz wybór nietuzinkowych wydarzeń filmowych: pokazów specjalnych, spotkań z twórcami, wystaw multimedialnych, seansów z muzyką na żywo, festiwali i przeglądów. ILUZJON należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Wytrawnych widzów nie odstraszy brakiem popcornu, zachęci zaś bezkonkurencyjnym programem, atrakcyjnymi cenami biletów, przyjaznym otoczeniem, bliskością stacji metra oraz pyszną kawą serwowaną przez Iluzjon Café Bar. ILUZJON cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności i mediów, m.in. okrzyknięty został przez „Gazetę Wyborczą” miejscem magicznym, wyróżniony przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy odznaką „Zasłużony dla Warszawy”, nagrodzony Wdechą (kulturalną nagrodą „Gazety Co Jest Grane 24”) w kategorii Miejsce Roku 2008 oraz polecany jest w alternatywnym przewodniku „Zrób to w Warszawie”.
Więcej na: www.iluzjon.fn.org.pl
XVI OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIOSENKI RETRO im. MIECZYSŁAWA FOGGADodano: 06.09.2019
Zapraszamy na XVI Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro, w ramach którego w kinie Iluzjon zostana zaprezentowane filmy projektu Nitrofilm.
W programie:
ABC miłości, reż. Michał Waszyński, Polska 1935, 80 minut
Ada, to nie wypada!, reż. Konrad Tom, Polska 1936, 90 minut
Będzie lepiej, reż. Michał Waszyński, Polska 1936, 100 minut
Dwie Joasie, reż. Mieczysław Krawicz, Polska 1935, 90 minut
Fredek uszczęśliwia świat, reż. Zbigniew Ziembiński, Polska 1936, 90 minut
Jadzia, reż. Mieczysław Krawicz, Polska 1936, 92 minuty
Sportowiec mimo woli, reż. Mieczysław Krawicz, Polska 1939, 80 minut
MIECZYSŁAW FOGG
Urodzony w 1901 r. Mieczysław Fogiel był w młodości kasjerem. Początek jego kariery przypomina hollywoodzki film – znany aktor Ludwik Sempoliński przypadkowo usłyszał śpiewającego w kościelnym chórze mężczyznę i namówił go na lekcje śpiewu. Przez dłuższy czas Fogg traktował muzykę jako zajęcie dodatkowe.
Przełomem okazał się rok 1928 i angaż do Chóru Dana, najsłynniejszej w Polsce grupy rewelersów. Występy w warszawskim teatrzyku Qui Pro Quo, epizody w filmach, recitale radiowe oraz zagraniczne tournée przyniosły piosenkarzowi sławę, spotęgowaną jeszcze licznymi wydawnictwami płytowymi. Określany przez (zazdrosnych?) kolegów jako „śpiewająca mrówka” Fogg nagrywał do 150 piosenek rocznie. Były wśród nich niezapomniane przeboje, takie jak nazywany tangiem samobójców szlagier Ta ostatnia niedziela, który sprzedał się w nakładzie ponad 100 tysięcy egzemplarzy płyt.
Filmy pochodzą z projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece
Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Więcej na: www.iluzjon.fn.org.pl
Projekcje w ramach cyklu:
Źródło: www.fototeka.fn.org.pl
- 2022
- Grudzień (2)
- Październik (2)
- Wrzesień (1)
- Maj (1)
- Kwiecień (2)
- Marzec (2)
- Luty (2)
- Styczeń (1)
- 2021
- Listopad (2)
- Październik (1)
- Wrzesień (4)
- Kwiecień (1)
- Luty (1)
- 2020
- Grudzień (1)
- Listopad (3)
- Wrzesień (1)
- Sierpień (3)
- Lipiec (1)
- Maj (2)
- Kwiecień (1)
- Marzec (1)
- Luty (3)
- Styczeń (1)
- 2019
- Grudzień (3)
- Listopad (2)
- Październik (4)
- Wrzesień (2)
- Sierpień (2)
- Lipiec (2)
- Czerwiec (3)
- Maj (1)
- Kwiecień (3)
- Luty (2)
- Styczeń (3)
- 2018
- Grudzień (4)
- Listopad (4)
- Październik (2)
- Wrzesień (2)
- Sierpień (3)
- Lipiec (3)
- Czerwiec (4)
- Maj (4)
- Kwiecień (1)
- Marzec (2)
- Styczeń (2)
- 2017
- Grudzień (2)
- Listopad (3)
- Październik (1)
- Wrzesień (2)
- Sierpień (2)
- Lipiec (2)
- Czerwiec (3)
- Maj (3)
- Kwiecień (2)
- Marzec (3)
- Luty (2)
- Styczeń (1)
- 2016
- Grudzień (2)
- Listopad (4)
- Październik (2)
- Wrzesień (7)
- Lipiec (5)
- Czerwiec (3)
- Maj (2)
- Kwiecień (1)
- Styczeń (1)
- 2015
- Grudzień (4)
- Listopad (2)
- Wrzesień (1)
- Sierpień (1)
- Lipiec (3)
- Maj (2)
- Kwiecień (1)
- Luty (3)
- Styczeń (4)
- 2014
- Grudzień (2)
- Wrzesień (3)
- Sierpień (1)
- Lipiec (3)
- Czerwiec (2)
- Maj (1)
- Kwiecień (4)
- Marzec (6)
- Luty (1)
- Styczeń (1)
- 2013
- Grudzień (2)
- Listopad (4)
- Październik (1)
- Wrzesień (2)
- Sierpień (4)
- Lipiec (4)
- Czerwiec (1)
- Maj (1)
- Kwiecień (3)
- Marzec (1)
- Luty (2)
- Styczeń (1)
- 2012
- Grudzień (1)
- Listopad (4)
- Październik (3)
- Wrzesień (2)
- Sierpień (1)
- Lipiec (3)
- Czerwiec (3)
- Maj (10)
- Kwiecień (5)
- Luty (3)
- Styczeń (3)
- 2011
- Grudzień (2)
- Listopad (2)
- Październik (1)
- Wrzesień (2)
- Sierpień (1)
- Lipiec (2)
- Czerwiec (1)
- Maj (1)
- Kwiecień (2)
- Marzec (2)
- Luty (3)
- Styczeń (1)
- 2010
- Grudzień (1)
- Październik (1)
- Sierpień (1)
- Lipiec (2)
- Czerwiec (3)
- Kwiecień (1)
- Marzec (1)