OFERTA ZLECENIA WYKONANIA USŁUG PROMOCYJNYCH DLA PROJEKTU
Dodano: 31.10.2012

Filmoteka Narodowa zleci wykonanie dodatkowych usług promocyjnych dla projektu pn. KONSERWACJA I DIGITALIZACJA PRZEDWOJENNYCH FILMÓW FABULARNYCH W FILMOTECE NARODOWEJ W WARSZAWIE współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Informacje o projekcie na stronie: http://www.nitrofilm.pl

Opis usługi:
•    Udział w opracowywaniu materiałów informacyjnych i promocyjnych.
•    Dbanie o wizerunek medialny Projektu i Filmoteki Narodowej.
•    Bieżąca współpraca z Zespołem Projektowym.

Wymagania:
•    Zainteresowanie historią filmu.
•    Kreatywność.
•    Umiejętność pracy w zespole.

Termin realizacji usługi: 5 październik 2012 r. – 31 sierpień 2013 r.

Przewidywana forma zatrudnienia: umowa cywilno-prawna.

Oferty, z podaniem wyceny, prosimy dostarczyć do 4 października 2012 r. na adres mailowy: a.olszowska@fn.org.pl lub osobiście do siedziby Filmoteki Narodowej przy ul. Puławskiej 61 w Warszawie.

RE-PREMIERA
Dodano: 29.10.2012

PAN TADEUSZ: RE-PREMIERA
Pierwsza filmowa wersja epopei narodowej Adama Mickiewicza w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z muzyką na żywo Tadeusza Woźniaka w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej. Wydarzenie objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Pan Tadeusz! …Niemasz takich ust w całej Polsce, któreby nie wymówiły tej nazwy, niemasz takich oczu, któreby w zachwyceniu nie pogrążały się w tłumie postaci, wyczarowanych przez karty epopei mickiewiczowskiej, i nie tonęły potem olśnione w drogiem, nadmiemieńskiem, niespokojnym niebie wieszcza (…) Dlatego też trzeba było, by „Pan Tadeusz”, żyjący w naszych sercach, ożył także dla naszych oczu…

Tak o „Panu Tadeuszu” (reż. R. Ordyński, 1928) pisano w programie do filmu wydanym w 1928. Tego samego dnia, 9 listopada, po ponad osiemdziesięciu latach, kolejne pokolenie widzów będzie miało okazję zobaczyć jedną z największych produkcji dwudziestolecia międzywojennego: pierwszą filmową wersję epopei narodowej Adama Mickiewicza.

Zrekonstruowana kopia „Pana Tadeusza” powstała z przechowywanych w Filmotece Narodowej fragmentów dwóch oryginalnych, wirażowanych kopii eksploatacyjnych na taśmie nitro, pochodzących z lat 50. i uzupełnionych o nieznane dotychczas sceny, szczęśliwie odnalezione przez mieszkankę Wrocławia w roku 2006. Cyfrowa rekonstrukcja „Pana Tadeusza” przeprowadzona została w Filmotece Narodowej w zaawansowanej technologii 4K w ramach projektu NITROFILM – „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”.

To już druga re-premiera, realizowana w ramach tego projektu. W roku ubiegłym w Warszawie, a następnie w pięciu stolicach europejskich (w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej) pokazany został film „Mania” z muzyką Jerzego Maksymiuka, w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej LEOPOLDINUM.

zamknij

Uroczysta re-premiera zrekonstruowanego w technologii 4K niemego zabytku filmowego „Pan Tadeusz” (reż. Ryszard Ordyński, 1928) z towarzyszeniem muzyki na żywo, specjalnie na tę okazję skomponowanej przez Tadeusza Woźniaka we współpracy z Tomaszem Szymusiem, Tomaszem Filipczakiem i Piotrem Woźniakiem odbędzie się 9. listopada w odremontowanym budynku kina Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej. Wydarzenie zainauguruje działalność kina Iluzjon po remoncie.

zamknij
 foto: Piotr Kłosek

Re-premierze towarzyszyć będzie multimedialna wystawa: przewodnik po niezwykłej historii filmu – od chwili jego realizacji, poprzez dramatyczne losy trzech ocalałych po wojnie, ale niekompletnych kopii aż po czasy współczesne, w których za pomocą najnowocześniejszych technik cyfrowych możliwa była jego digitalizacja i rekonstrukcja. Wystawa prezentuje unikatowe materiały ze zbiorów Filmoteki Narodowej i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

 
W dniach  9 - 11 listopada widzowie w Warszawie, Wilnie oraz około czterdziestu kinach Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych w Polsce będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym, łączącym pokaz odrestaurowanego obrazu ze specjalnie na tę okazję skomponowaną muzyką Tadeusza Woźniaka.

Wydarzeniu towarzyszyć będą:

10 listopada:

WARSZTATY FILMOWE, przeznaczone dla miłośników kina, szczególnie przedwojennego oraz tych wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o kulisach realizacji pierwszej filmowej wersji epopei narodowej Adama Mickiewicza.

W programie:

  • wykłady z elementami multimedialnymi, m.in. o: kostiumach na planie „Pana Tadeusza” (prof. Anna Rudzka, Ewa Hevelke), tajnikach cyfrowej rekonstrukcji dźwięku (Michał Pieńkowski, Jakub Stadnik), komponowaniu muzyki do filmu (Tadeusz Woźniak), realizacji zdjęć na Nowogrodczyźnie (Joanna Puchalska), powstaniu słynnych pikseli Agaty Dębickiej, opartych na oryginalnych fotosach z filmu oraz „Pan Tadeusz” okiem prof. Jerzego Bralczyka.
  • pokazy przedwojennych filmów dźwiękowych

1. „ABC miłości” (reż. Michał Waszyński, 1935)

Zwariowana komedia z niezapomnianym Adolfem Dymszą w roli głównej. Co ciekawe, parę głównych bohaterów grają... czteroletnia dziewczynka oraz... pies!

2. „Ada to nie wypada”  (reż. Konrad Tom, 1936)

Arcyzabawna komedia muzyczna z plejadą najświetniejszych komików w rolach głównych, pełna przezabawnych dialogów i przebojowych piosenek.

3. „Fredek uszczęśliwia świat” (reż. Zbigniew Ziembiński, 1936)

Komedia muzyczna zdecydowanie odbiegająca od ówczesnych szablonów fabuły
i powszechnych typów bohaterów, pełna dowcipnych gagów i dobrej muzyki.

4. „Ludzie Wisły” (reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki, 1938)

Interesujący przykład odejścia od modnych ówcześnie dramatów salonowych. Realistycznie ukazuje brutalne realia niezamożnej ludności robotniczej. Wielkim atutem filmu są unikatowe plenery wiślane, kręcone m.in. w Płocku i Toruniu.

11 listopada:

Drugi dzień WARSZTATÓW FILMOWYCH, zaplanowany z myślą o dzieciach. Zapraszamy najmłodszych na zajęcia „Soplicowo – fotomontaż”. Dzieci będą miały okazję stworzyć autorskie historie wokół postaci i wydarzeń z „Pana Tadeusza”, wykorzystując kadry do filmu z 1928 roku. Z prac powstanie animacja, którą podziwiać będziemy na dużym ekranie!

W programie również animacje dla dzieci, m.in.: rowerowe szaleństwa Bolka i Lolka, legendarny odcinek Reksia, w którym zajrzymy do wnętrza budy sympatycznego pieska, film, w którym mała Agnisia zapyta, w imieniu dużych i małych, jak działa telewizja, a odpowiedzi udzieli niezastąpiony mistrz absurdalnego humoru – Julian Józef Antonisz.

Warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat.

Rarejestracja na: www.pantadeusz1928.pl

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowy program: http://www.pantadeusz1928.pl/program

11 listopada o godzinie 18.00 odbędzie się drugi uroczysty pokaz „Pana Tadeusza” (reż. Ryszard Ordyński, 1928) z muzyką na żywo Tadeusza Woźniaka.

Zaproszenia na pokaz będzie można zdobyć w konkursach organizowanych wraz z naszymi patronami – Polskim Radiem oraz Filmwebem, na Facebooku i podczas warsztatów.

 Honorowy Patronat
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

www.prezydent.pl

 
UNIJNE FUNDUSZE NIE TYLKO NA AUTOSTRADY
Dodano: 15.10.2012

"Czy wiesz, gdzie realizowany jest największy w historii program z pomocą unijną wartą aż 28,3 mld euro? Tu, w Polsce. To Program Infrastruktura i Środowisko. Do 2015 r . sfinansowanych z niego zostanie ponad 2000 inwestycji w transporcie, środowisku, energetyce, ochronie zdrowia, kulturze i szkolnictwie wyższym. Inwestycje te przekroczą swoją wartością powojenny plan Marshalla (niespełna 13 mld dolarów), który postawił na nogi gospodarki całej Zachodniej Europy. Skutki programu odczujemy wszyscy, m.in. poprzez lepsze drogi, czystszą wodę, nowocześniejsze leczenie i studiowanie. Oto tylko trzy przykłady wpływu funduszy unijnych na naszą codzienność." - tak rozpoczyna sie tekst artykułu sponosrowanego o realizacjach, który pojawił się w Gazecie Wyborczej 12 października 2012.

Część artykułu zatytułowany "Detektywi kina" przybliża i promuje projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” zainicjonowany w Filmotece Narodowej w 2008 roku.


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.