ZAKŁAD NARODOWY IM. OSSOLIŃSKI ZAPRASZA: POKAZ
Dodano: 03.12.2012

Fantasia alla Polacca: „Pan Tadeusz”- media i dyskursy

Zakład Narodowy im. Ossoliński zaprasza na cykl imprez związanych z poematem „Pan Tadeusz”. W ramach imprez, 4 grudnia o godzinie 18:15 odbędzie się projekcja filmu „Pan Tadeusz” - pierwszej filmowej wersji epopei narodowej Adama Mickiewicza w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z ilustracją muzyczną Tadeusza Woźniaka. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z Renata Wąsowską - głównym specjalistą ds. przedwojennego zbioru filmowego w Filmotece Narodowej.


Program:

30 listopada
godz. 17.00
Jankiel i kwestia żydowska w życiu i twórczości Adama Mickiewicza – wykład prof.  Andrzeja Fabianowskiego, Uniwersytet Warszawski
Miejsce: Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6, wstęp wolny

4 grudnia
godz. 17.00
Przygotowanie filmu „Pan Tadeusz” Ryszarda Ordyńskiego do repremiery – spotkanie z Renatą Wąsowską z Filmoteki Narodowej w Warszawie; prowadzenie Anna Lisiecka – redaktor Programu II Polskiego Radia; dyskusja z widzami godz. 18.15 – projekcja filmu „Pan Tadeusz” Ryszarda Ordyńskiego z 1928 roku
Miejsce: Teatr Lalek, pl. Teatralny 4, wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona, obowiązuje rezerwacja

Rezerwacja biletów na film „Pan Tadeusz” pod numerem tel. 71 344 44 71 wew. 103
w godzinach 8.00-15.00

5 grudnia
godz. 17.00
Koncert Lutosławski Quartet godz. 18.15 – Opowieść o Cząbrowie – spotkanie z prawnuczką ostatnich właścicieli cząbrowskiego majątku Joanną Puchalską; prowadzenie Anna Lisiecka – redaktor Programu II Polskiego Radia
Miejsce: Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6, wstęp wolny

10 grudnia
godz. 17.00
Niemieckie czytanie „Pana Tadeusza” – Johannes Bobrowski – wykład prof. Elżbiety Dzikowskiej, Uniwersytet Łódzki
Miejsce: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ul. Szewska 37, wstęp wolny

12 grudnia
godz. 17.00
O Mickiewiczu bałamutnie – wykład Piotra Załuskiego autora Zamętu
Miejsce: Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6, wstęp wolny

15 grudnia
godz. 15.00
Finisaż Pierwszej odsłony wystawy Historia rękopisu „Pana Tadeusza” – teksty, konteksty, realia – Gość specjalny: Teresa Budzisz – Krzyżanowska, w interpretacji której poezja Adama Mickiewicza; prowadzenie Anna Lisiecka – redaktor Programu II Polskiego Radia
Miejsce: Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6, wstęp

Organizator: Zakład Narodowy im. Ossolińskich


NITROLEKCJA NA ŚWIĘCIE NIEMEGO KINA W KINIE ILUZJON
Dodano: 30.11.2012

Już w najbliższą niedzielę, 2 grudnia 2012 roku, zapraszamy na kolejną odsłonę NITROLekcji  – tym razem do wyjątkowego miejsca, jakim jest kino Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej. NITROLekcja będzie wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi ŚWIĘTO NIEMEGO KINA .

NITROLekcję poprowadzą specjaliści z Filmoteki Narodowej, pracujący na co dzień przy projekcie NITROFILM – Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie. Konserwatorka taśmy razem z filmografem przybliżą uczniom, studentom oraz starszym miłośnikom kinematografii tajniki cyfryzacji i rekonstrukcji filmowej. Opowiedzą też szerzej o projekcie NITROFILM, który zajmuje się ratowaniem przedwojennych polskich filmów. 

NITROLekcja będzie wyjątkową okazją do Zaprezentowania rodzajów zniszczeń i degradacji taśmy, z którymi na co dzień walczą konserwatorzy. Pokażemy także, w jaki sposób z kilku niekompletnych kopii składamy jeden film i na jakie błędy najbardziej trzeba uważać przy rekonstrukcji. Opowiemy również o dylematach i sporach jak należy restaurować zabytek filmowy.

Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w NITROLekcji – już w niedzielę na własne oczy będzie można się przekonać, że najnowszych taśm poliestrowych nie da się tak łatwo zniszczyć, jak łatwopalnych i kruchych taśm nitro. Poznamy także różnicę między filmami kolorowanymi a kolorowymi (to nieprawda, że wszystkie filmy przedwojenne były czarno-białe!) i dowiemy się więcej o rewolucji, jaką było wprowadzenie dźwięku do filmu.

NITROLekcja w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej

2 grudnia 2012, godz. 15:00, Małe Foyer

Wstęp wolny

zamknij 
 
zamknij
 
zamknij

„MANIA” Z MUZYKĄ NA ŻYWO NA ŚWIĘCIE NIEMEGO KINA
Dodano: 28.11.2012

Już 28 listopada rusza jubileuszowa, dziesiąta edycja Święta Niemego Kina. Będzie ona wyjątkowa zarówno pod względem ilości filmów (21 tytułów!), jak i formuły. Pokazom filmowym będzie towarzyszyć muzyka na żywo. Oprawę muzyczną festiwalu przygotowują zespoły niezwykle różnorodne pod względem stylu. Podczas pięciu dni festiwalu na scenie Iluzjonu królować będą jazz, rock, elektro, a towarzyszyła im będzie muzyka kameralna i folk, dzięki którym prezentowane filmy nabiorą zapewne nowych i niespodziewanych znaczeń. 

Na zakończenie Święta Niemego Kina prawdziwa gratka – pokaz niemego filmu, pieczołowicie zrekonstruowanego i poddanego wszelkim zabiegom restauracyjnym przez specjalistów, pracujących przy projekcie NITROFILM – Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie. Mowa oczywiście o „Mani. Historii pracownicy fabryki papierosów” z 1918 roku, w którym główną rolę gra gwiazda ówczesnego kina, Pola Negri.

Muzykę do tego filmu skomponował Jerzy Maksymiuk, dyrygent, pianista,wybitny promotor muzyki współczesnej. Wykona ją Orkiestra Kameralna Leopoldinum pod batutą kompozytora.

Uroczysta re-premiera tego filmu miała miejsce we wrześniu 2011 roku. Jego pokazy odbyły się także w pięciu miastach europejskich w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji: Berlinie, Londynie, Madrycie, Paryżu i Kijowie, gdzie odniosły wielki sukces, tak u publiczności, jak i znawców kina.

Pokaz filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”  już 02.12.2012 o godz. 19:30 w ramach cyklu 10. ŚWIĘTO NIEMEGO KINA.

Zapraszamy serdecznie do kina Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej, na Narbutta 50 a w Warszawie!

BEZPŁATNE WEJSCIÓWKI
(Pierwszeństwo w odbiorze wejściówek mają osoby, które zakupiły karnet ŚNK oraz nabywcy wydawnictwo FN - "Kino polskie okresu Wielkiego Niemowy". Wejściówki do zdobycia również na profilu kina Iluzjon na Facebooku.)

 

Więcej informacji o seansie: http://www.fn.org.pl/page/index.php?str=66&id=3509

 

ZAPYTANIE OFERTOWE NA DOSTAWĘ TETRACHLOROETYLENU NA POTRZEBY PROJEKTU
Dodano: 21.11.2012

Filmoteka Narodowa zwraca się z zapytaniem ofertowym dotyczącym dostawy 300 litrów czystego tetrachloroetylenu w opakowaniach 20 l.

Termin realizacji (dostawy): do 30 listopada 2012 r.

Miejsce realizacji (dostawy): Filmoteka Narodowa, ul. Wałbrzyska 6/12 Warszawa

Oferty, zawierające:

- cenę

- datę ważności oferty

prosimy wysyłać mailowo na adres aolszowska@fn.org.pl lub osobiście na adres: Filmoteka Narodowa, ul. Puławska 61, Warszawa do dnia 25 listopada 2012 r.

ZAPRASZAMY NA WARSZTATY FILMOWE
Dodano: 07.11.2012

Zapraszamy na towarzyszące re-premierze warsztaty filmowe. Szczegóły na stronie www.pantadeusz1928.pl
 

10 listopada:

WARSZTATY FILMOWE, przeznaczone dla miłośników kina, szczególnie przedwojennego oraz tych wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o kulisach realizacji pierwszej filmowej wersji epopei narodowej Adama Mickiewicza.

W programie:

 • wykłady z elementami multimedialnymi, m.in. o: kostiumach na planie „Pana Tadeusza” (prof. Anna Rudzka, Ewa Hevelke), tajnikach cyfrowej rekonstrukcji dźwięku (Michał Pieńkowski, Jakub Stadnik), komponowaniu muzyki do filmu (Tadeusz Woźniak), realizacji zdjęć na Nowogrodczyźnie (Joanna Puchalska), powstaniu słynnych pikseli Agaty Dębickiej, opartych na oryginalnych fotosach z filmu oraz „Pan Tadeusz” okiem prof. Jerzego Bralczyka.
 • pokazy przedwojennych filmów dźwiękowych

1. „ABC miłości” (reż. Michał Waszyński, 1935)

Zwariowana komedia z niezapomnianym Adolfem Dymszą w roli głównej. Co ciekawe, parę głównych bohaterów grają... czteroletnia dziewczynka oraz... pies!

2. „Ada to nie wypada”  (reż. Konrad Tom, 1936)

Arcyzabawna komedia muzyczna z plejadą najświetniejszych komików w rolach głównych, pełna przezabawnych dialogów i przebojowych piosenek.

3. „Fredek uszczęśliwia świat” (reż. Zbigniew Ziembiński, 1936)

Komedia muzyczna zdecydowanie odbiegająca od ówczesnych szablonów fabuły
i powszechnych typów bohaterów, pełna dowcipnych gagów i dobrej muzyki.

4. „Ludzie Wisły” (reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki, 1938)

Interesujący przykład odejścia od modnych ówcześnie dramatów salonowych. Realistycznie ukazuje brutalne realia niezamożnej ludności robotniczej. Wielkim atutem filmu są unikatowe plenery wiślane, kręcone m.in. w Płocku i Toruniu.

11 listopada:

Drugi dzień WARSZTATÓW FILMOWYCH, zaplanowany z myślą o dzieciach. Zapraszamy najmłodszych na zajęcia „Soplicowo – fotomontaż”. Dzieci będą miały okazję stworzyć autorskie historie wokół postaci i wydarzeń z „Pana Tadeusza”, wykorzystując kadry do filmu z 1928 roku. Z prac powstanie animacja, którą podziwiać będziemy na dużym ekranie!

W programie również animacje dla dzieci, m.in.: rowerowe szaleństwa Bolka i Lolka, legendarny odcinek Reksia, w którym zajrzymy do wnętrza budy sympatycznego pieska, film, w którym mała Agnisia zapyta, w imieniu dużych i małych, jak działa telewizja, a odpowiedzi udzieli niezastąpiony mistrz absurdalnego humoru – Julian Józef Antonisz.

Warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat.

Rarejestracja na: www.pantadeusz1928.pl

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowy program: http://www.pantadeusz1928.pl/program

11 listopada o godzinie 18.00 odbędzie się drugi uroczysty pokaz „Pana Tadeusza” (reż. Ryszard Ordyński, 1928) z muzyką na żywo Tadeusza Woźniaka.

Zaproszenia na pokaz będzie można zdobyć w konkursach organizowanych wraz z naszymi patronami – Polskim Radiem oraz Filmwebem, na Facebooku i podczas warsztatów.

OFERTA ZLECENIA WYKONANIA USŁUG PROMOCYJNYCH DLA PROJEKTU
Dodano: 31.10.2012

Filmoteka Narodowa zleci wykonanie dodatkowych usług promocyjnych dla projektu pn. KONSERWACJA I DIGITALIZACJA PRZEDWOJENNYCH FILMÓW FABULARNYCH W FILMOTECE NARODOWEJ W WARSZAWIE współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Informacje o projekcie na stronie: http://www.nitrofilm.pl

Opis usługi:
•    Udział w opracowywaniu materiałów informacyjnych i promocyjnych.
•    Dbanie o wizerunek medialny Projektu i Filmoteki Narodowej.
•    Bieżąca współpraca z Zespołem Projektowym.

Wymagania:
•    Zainteresowanie historią filmu.
•    Kreatywność.
•    Umiejętność pracy w zespole.

Termin realizacji usługi: 5 październik 2012 r. – 31 sierpień 2013 r.

Przewidywana forma zatrudnienia: umowa cywilno-prawna.

Oferty, z podaniem wyceny, prosimy dostarczyć do 4 października 2012 r. na adres mailowy: a.olszowska@fn.org.pl lub osobiście do siedziby Filmoteki Narodowej przy ul. Puławskiej 61 w Warszawie.

RE-PREMIERA
Dodano: 29.10.2012

PAN TADEUSZ: RE-PREMIERA
Pierwsza filmowa wersja epopei narodowej Adama Mickiewicza w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z muzyką na żywo Tadeusza Woźniaka w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej. Wydarzenie objął Honorowym Patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Pan Tadeusz! …Niemasz takich ust w całej Polsce, któreby nie wymówiły tej nazwy, niemasz takich oczu, któreby w zachwyceniu nie pogrążały się w tłumie postaci, wyczarowanych przez karty epopei mickiewiczowskiej, i nie tonęły potem olśnione w drogiem, nadmiemieńskiem, niespokojnym niebie wieszcza (…) Dlatego też trzeba było, by „Pan Tadeusz”, żyjący w naszych sercach, ożył także dla naszych oczu…

Tak o „Panu Tadeuszu” (reż. R. Ordyński, 1928) pisano w programie do filmu wydanym w 1928. Tego samego dnia, 9 listopada, po ponad osiemdziesięciu latach, kolejne pokolenie widzów będzie miało okazję zobaczyć jedną z największych produkcji dwudziestolecia międzywojennego: pierwszą filmową wersję epopei narodowej Adama Mickiewicza.

Zrekonstruowana kopia „Pana Tadeusza” powstała z przechowywanych w Filmotece Narodowej fragmentów dwóch oryginalnych, wirażowanych kopii eksploatacyjnych na taśmie nitro, pochodzących z lat 50. i uzupełnionych o nieznane dotychczas sceny, szczęśliwie odnalezione przez mieszkankę Wrocławia w roku 2006. Cyfrowa rekonstrukcja „Pana Tadeusza” przeprowadzona została w Filmotece Narodowej w zaawansowanej technologii 4K w ramach projektu NITROFILM – „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”.

To już druga re-premiera, realizowana w ramach tego projektu. W roku ubiegłym w Warszawie, a następnie w pięciu stolicach europejskich (w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej) pokazany został film „Mania” z muzyką Jerzego Maksymiuka, w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej LEOPOLDINUM.

zamknij

Uroczysta re-premiera zrekonstruowanego w technologii 4K niemego zabytku filmowego „Pan Tadeusz” (reż. Ryszard Ordyński, 1928) z towarzyszeniem muzyki na żywo, specjalnie na tę okazję skomponowanej przez Tadeusza Woźniaka we współpracy z Tomaszem Szymusiem, Tomaszem Filipczakiem i Piotrem Woźniakiem odbędzie się 9. listopada w odremontowanym budynku kina Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej. Wydarzenie zainauguruje działalność kina Iluzjon po remoncie.

zamknij
 foto: Piotr Kłosek

Re-premierze towarzyszyć będzie multimedialna wystawa: przewodnik po niezwykłej historii filmu – od chwili jego realizacji, poprzez dramatyczne losy trzech ocalałych po wojnie, ale niekompletnych kopii aż po czasy współczesne, w których za pomocą najnowocześniejszych technik cyfrowych możliwa była jego digitalizacja i rekonstrukcja. Wystawa prezentuje unikatowe materiały ze zbiorów Filmoteki Narodowej i Muzeum Kinematografii w Łodzi.

 
W dniach  9 - 11 listopada widzowie w Warszawie, Wilnie oraz około czterdziestu kinach Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych w Polsce będą mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym, łączącym pokaz odrestaurowanego obrazu ze specjalnie na tę okazję skomponowaną muzyką Tadeusza Woźniaka.

Wydarzeniu towarzyszyć będą:

10 listopada:

WARSZTATY FILMOWE, przeznaczone dla miłośników kina, szczególnie przedwojennego oraz tych wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o kulisach realizacji pierwszej filmowej wersji epopei narodowej Adama Mickiewicza.

W programie:

 • wykłady z elementami multimedialnymi, m.in. o: kostiumach na planie „Pana Tadeusza” (prof. Anna Rudzka, Ewa Hevelke), tajnikach cyfrowej rekonstrukcji dźwięku (Michał Pieńkowski, Jakub Stadnik), komponowaniu muzyki do filmu (Tadeusz Woźniak), realizacji zdjęć na Nowogrodczyźnie (Joanna Puchalska), powstaniu słynnych pikseli Agaty Dębickiej, opartych na oryginalnych fotosach z filmu oraz „Pan Tadeusz” okiem prof. Jerzego Bralczyka.
 • pokazy przedwojennych filmów dźwiękowych

1. „ABC miłości” (reż. Michał Waszyński, 1935)

Zwariowana komedia z niezapomnianym Adolfem Dymszą w roli głównej. Co ciekawe, parę głównych bohaterów grają... czteroletnia dziewczynka oraz... pies!

2. „Ada to nie wypada”  (reż. Konrad Tom, 1936)

Arcyzabawna komedia muzyczna z plejadą najświetniejszych komików w rolach głównych, pełna przezabawnych dialogów i przebojowych piosenek.

3. „Fredek uszczęśliwia świat” (reż. Zbigniew Ziembiński, 1936)

Komedia muzyczna zdecydowanie odbiegająca od ówczesnych szablonów fabuły
i powszechnych typów bohaterów, pełna dowcipnych gagów i dobrej muzyki.

4. „Ludzie Wisły” (reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki, 1938)

Interesujący przykład odejścia od modnych ówcześnie dramatów salonowych. Realistycznie ukazuje brutalne realia niezamożnej ludności robotniczej. Wielkim atutem filmu są unikatowe plenery wiślane, kręcone m.in. w Płocku i Toruniu.

11 listopada:

Drugi dzień WARSZTATÓW FILMOWYCH, zaplanowany z myślą o dzieciach. Zapraszamy najmłodszych na zajęcia „Soplicowo – fotomontaż”. Dzieci będą miały okazję stworzyć autorskie historie wokół postaci i wydarzeń z „Pana Tadeusza”, wykorzystując kadry do filmu z 1928 roku. Z prac powstanie animacja, którą podziwiać będziemy na dużym ekranie!

W programie również animacje dla dzieci, m.in.: rowerowe szaleństwa Bolka i Lolka, legendarny odcinek Reksia, w którym zajrzymy do wnętrza budy sympatycznego pieska, film, w którym mała Agnisia zapyta, w imieniu dużych i małych, jak działa telewizja, a odpowiedzi udzieli niezastąpiony mistrz absurdalnego humoru – Julian Józef Antonisz.

Warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat.

Rarejestracja na: www.pantadeusz1928.pl

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowy program: http://www.pantadeusz1928.pl/program

11 listopada o godzinie 18.00 odbędzie się drugi uroczysty pokaz „Pana Tadeusza” (reż. Ryszard Ordyński, 1928) z muzyką na żywo Tadeusza Woźniaka.

Zaproszenia na pokaz będzie można zdobyć w konkursach organizowanych wraz z naszymi patronami – Polskim Radiem oraz Filmwebem, na Facebooku i podczas warsztatów.

 Honorowy Patronat
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

www.prezydent.pl

 
UNIJNE FUNDUSZE NIE TYLKO NA AUTOSTRADY
Dodano: 15.10.2012

"Czy wiesz, gdzie realizowany jest największy w historii program z pomocą unijną wartą aż 28,3 mld euro? Tu, w Polsce. To Program Infrastruktura i Środowisko. Do 2015 r . sfinansowanych z niego zostanie ponad 2000 inwestycji w transporcie, środowisku, energetyce, ochronie zdrowia, kulturze i szkolnictwie wyższym. Inwestycje te przekroczą swoją wartością powojenny plan Marshalla (niespełna 13 mld dolarów), który postawił na nogi gospodarki całej Zachodniej Europy. Skutki programu odczujemy wszyscy, m.in. poprzez lepsze drogi, czystszą wodę, nowocześniejsze leczenie i studiowanie. Oto tylko trzy przykłady wpływu funduszy unijnych na naszą codzienność." - tak rozpoczyna sie tekst artykułu sponosrowanego o realizacjach, który pojawił się w Gazecie Wyborczej 12 października 2012.

Część artykułu zatytułowany "Detektywi kina" przybliża i promuje projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” zainicjonowany w Filmotece Narodowej w 2008 roku.

PRACA DLA SPECJALISTY DS. KONSERWACJI TAŚMY FILMOWEJ
Dodano: 21.09.2012

FILMOTEKA NARODOWA poszukuje osoby na stanowisko

Specjalista ds. Konserwacji Taśmy Filmowej 

Głównym zadaniem wykonywanym na w.w. stanowisku będzie konserwacja taśmy filmowej „nitro”, a w szczególności:

 • Kontrola taśmy filmowej i ocena uszkodzeń,
 • Usuwanie uszkodzeń taśmy filmowej, robienie sklejek, naprawianie perforacji, itp.
 • Prowadzenie dokumentacji wykonywanych prac konserwatorskich,
 • Współpraca z Filmografami i Specjalistami ds. Cyfrowej Rekonstrukcji Obrazu


Wymagania:  

 • Znajomość podstawowych procesów technicznych w filmie 16/35 mm
 • Umiejętność pracy na komputerze w środowisku Windows
 • Spostrzegawczość, dokładność i cierpliwość
 • Samodzielność w połączeniu z umiejętnością pracy w zespole

Mile widziane:

 • Zainteresowanie historią filmu
 • Wskazane doświadczenie zawodowe
 • Podstawowa znajomość języka angielskiego
 • Rekomendacje zawodowe

Zainteresowane osoby prosimy o przesyłanie aplikacji zawierającej list motywacyjny i CV na adres: eoniszczuk@fn.org.pl najpóźniej do 05 października 2012 

 

W aplikacji prosimy o dopisanie klauzuli: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesłanej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych w procesie rekrutacji, zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie danych Osobowych (Dz.U.Nr. 133 poz.883)

KOMISJA KULTURY I ŚRODKÓW PRZEKAZU Z WIZYTĄ W FILMOTECE
Dodano: 13.09.2012

We wtorek, 11. września, Filmoteka Narodowa gościła Sejmową Komisję Kultury i Środków Przekazu. Posłowie, w liczbie dwunastu, mieli okazję przyjrzeć się z bliska pracy Archiwum Filmowego Chełmska oraz poznać wiodące projekty, realizowane przez Filmotekę.

Goście, którzy przybyli w samo południe, swoją wizytę rozpoczęli od zwiedzania Archiwum: magazynu z taśmami filmowymi aceto oraz Pracowni Konserwacji i Restauracji Taśmy, gdzie obejrzeli nowoczesny sprzęt (w tym najnowszej generacji skaner z opcją mokrej bramki oraz unikalną naświetlarkę) wykorzystywany do ratowania najcenniejszych zasobów z historii filmu polskiego. Odwiedzili także pracownię Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej, którego zadaniem jest cyfrowe zabezpieczenie filmów fabularnych, dokumentalnych oraz innych dzieł, a także opis poprzez inteligentne metadane oraz prezentowanie ich w sieci. Misję i statutowe zadania Filmoteki oraz plany na przyszłość przedstawił jej Dyrektor, prof. Tadeusz Kowalski. Szczególną uwagę zwrócił na upowszechnianie kultury filmowej, w tym na program sieci kin studyjnych i lokalnych, który w ostatnim roku przeżywa bardzo dynamiczny rozwój. Wskazał także na międzynarodowy kontekst działalności Filmoteki Narodowej na poziomie światowej i europejskiej organizacji archiwów filmowych.

Pracownicy Filmoteki przybliżyli gościom filmoteczne projekty:

 • Pan Paweł Śmietanka wprowadził gości do projektu Nitrofilm – Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie, który dotyczy najcenniejszego zbioru w zasobach naszego archiwum (tytuły zachowane na taśmie łatwopalnej nitro, które poddawane są cyfrowej rekonstrukcji)
 • Pani dr Elżbieta Wysocka przybliżyła ideę oraz realizację programu Repozytorium Cyfrowe, poświęconego zabezpieczeniu dzieł polskiego filmu oraz tworzeniu zintegrowanego system informatycznego, pozwalającego na archiwizację cyfrową zbiorów filmowych Filmoteki Narodowej oraz ich prezentację w domenie cyfrowej
 • Pani Aneta Kozłowska opowiedziała o serwisie Fototeka, którego zadaniem jest prezentacja zasobów fotograficznych FN (kadry, niewykorzystane sceny, werki, zdjęcia reżyserów, aktorów, operatorów itd.) oraz ich inteligentne wyszukiwanie. Zapowiedziała też uruchomienie nowego serwisu, prezentującego kolejną część filmotecznych zbiorów plakatów.
 • Pani Grażyna Grabowska przedstawiła koncepcję działalności odnawianego kina „Iluzjon”, a goście mieli okazję poznać stan prac w formie prezentacji fotograficznej.   

Posłowie mieli okazję zobaczyć zwiastun filmu „Pan Tadeusz” z 1928 roku, którego re-premiera zaplanowana jest jesienią w kinie Iluzjon (szczegóły już wkrótce!)  

Dyrektor Filmoteki zaprosił wszystkich gości na uroczystą re-premierę filmu, która odbędzie się 9 listopada.

Pani poseł Iwona Śledzińska-Katarasińska, w podsumowaniu wizyty wyraziła satysfakcję z możliwości poznania prac prowadzonych w Filmotece, ich zakresu i stanu realizacji, zapewniła o potrzebie uwzględnienia opinii Filmoteki w pracach nad przekształceniami w kinematografii. Pan poseł Jerzy Fedorowicz wskazał na bardzo istotne znaczenie autonomii instytucjonalnej narodowego archiwum filmowego.

zamknij

 Przedstawiciele Komisji Sejmowej w pracowni konserwacji taśmy filmowej

zamknij

 Przedstawiciele Komisji Sejmowej w pracowni konserwacji taśmy filmowej

zamknij

 Przedstawiciele Komisji Sejmowej w pracowni restauracji taśmy filmowej

zamknij

 Przedstawiciele Komisji Sejmowej w pracowni Repozytorium Cyfrowego

zamknij

 Przedstawiciele Komisji Sejmowej z wizytą w archiwum Filmoteki Narodowej

zamknij

 Zespół Filmoteki Narodowej

zamknij

 Upominki dla gości w pełnej gotowości


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.