Strona główna / NitroAkcja

NITROAKCJA to akcja Filmoteki Narodowej prowadzona pod hasłem „Przygarniamy stare filmy”.

Jesteśmy jedyną instytucją w Polsce, która w sposób profesjonalny gromadzi, konserwuje i digitalizuje stare przedwojenne materiały filmowe. W ciągu naszej ponad pięćdziesięcioletniej działalności udało się odnaleźć w różnych miejscach i uratować 159 przedwojennych filmów fabularnych oraz dziesiątki przedwojennych filmów dokumentalnych. Wszystkie po wojnie uznawane były za zaginione. Wciąż jednak stanowi to tylko część produkcji przedwojennej kinematografii polskiej – z fabularnych filmów niemych zachowało się do dziś zaledwie 5% tytułów, z fabularnych filmów dźwiękowych  – 70%. Losy tych filmów w czasie II wojny światowej i po wojnie były różne – wiele z nich uratowało się cudem, bo były ukrywane i przechowywane przez osoby prywatne w kraju, ale także za granicą.

 

  

Ogłaszamy NITROAKCJĘ, bo wiemy, że nadal jest możliwe odnajdywanie starych filmów. Wiemy też, że nadal jest czego szukać. Dlatego zwracamy się do wszystkich o pomoc w poszukiwaniach starych taśm filmowych. One mogą być wszędzie – w starych budynkach, mieszkaniach, piwnicach, szafach, na strychach, a nawet wśród różnych przedmiotów pochodzących sprzed wojny. Mogą być zamknięte w metalowych okrągłych pudełkach, ale mogą być też „luzem” w małych rolkach. Nawet kawałek takiej taśmy może mieć wartość bezcenną – może być fragmentem nieznanego dziś filmu, może też stanowić uzupełnienie filmu, który odnalazł się kiedyś jako niekompletny.

Ogłaszamy NITROAKCJĘ, bo skłaniają nas do niej dwa ostatnie sensacyjne odkrycia filmowe dokonane przez osoby prywatne.



Dwa zakurzone pudełka z taśmą w piwnicy, czyli…

W roku 2009 do Filmoteki Narodowej zgłosił się p. Jan M. Łysko, który podczas remontu mieszkania w Krakowie znalazł w piwnicy dwa zakurzone metalowe pudełka z taśmą filmową. Po oględzinach materiału okazało się, że mamy w rękach prawdziwy skarb – fragment polskiego filmu z roku 1913 Kościuszko pod Racławicami, który w roku 1927 po przeróbkach trafił do kin pod zmienionym tytułem Bitwa pod Racławicami. Identyfikację utrudniał brak jakichkolwiek napisów czołowych oraz znaczny stopień zniszczenia materiału.
Dzisiejsza technologia cyfrowa pozwala jednak na pełną rekonstrukcję tego zabytku. Dzięki p. Janowi M. Łysko historia polskiej kinematografii została uzupełniona o jeden z najstarszych filmów.

  Kościuszko pod Racławicami - 1927 r.


18 rolek z taśmą filmową, czyli…
W roku 2006 do Filmoteki Narodowej zgłosiła się p. Agata Szkarłat z Wrocławia, która w materiałach odziedziczonych po dziadku znalazła 18 rolek taśmy filmowej różnej wielkości. Okazało się, że są to fragmenty pierwszej ekranizacji Pana Tadeusza z roku 1928 w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Do tego czasu istniała w Filmotece Narodowej niekompletna kopia tego filmu. Dzięki odkryciu p. Agaty Szkarłat niemą wersję Pana Tadeusza można w znaczący sposób uzupełnić. Film nadal jednak pozostaje niekompletny. Pan Tadeusz, jeden z najważniejszych polskich filmów przedwojennych, jest obecnie rekonstruowany w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”. Jego uroczysta repremiera odbędzie się 9 listopada 2012 roku. Będzie to wydarzenie bez precedensu – obejrzymy nieznane od czasów wojny fragmenty pierwszej ekranizacji Pana Tadeusza!

PS. W lutym 2012 roku p. Agata Szkarłat odnalazła w swoim domu jeszcze jedną małą rolkę z fragmentem Pana Tadeusza. Materiał ten jest obecnie wykorzystywany w pracach nad rekonstrukcją tego filmu.

Filmograf Filmoteki Narodowej Michał Pieńkowski z wizytą u Pani Agaty Szkarłat


Ogłaszamy NITROAKCJĘ, bo – jak widać – każdy, nawet we własnym domu, może dokonać sensacyjnych filmowych odkryć. Dlatego apelujemy o udział w NITROAKCJI – jeżeli znajdziesz starą taśmę filmową, przynieś ją do nas.

Może to właśnie Ty odkryjesz filmowy skarb - nieznany dziś stary polski film! 

 

 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ