REPREMIERA „SZTANDARU WOLNOŚCI” W 101. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Dodano: 25.10.2019

Piłsudski, Paderewski, Mościcki, Rydz-Śmigły, Haller, Daszyński i… Osterwa – najważniejszych bohaterów II RP będzie można zobaczyć 13 i 14 listopada w filmie Ryszarda Ordyńskiego z 1935 roku. „Sztandar wolności”, przedstawiający dzieje walk o niepodległość, zaprezentuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA). Repremiera filmu po rekonstrukcji cyfrowej odbędzie się w kinie Iluzjon, a dzień później online – na www.ninateka.pl.

„Epopeja czynu polskiego” w kinie i online

13 listopada o godz. 20.00 w warszawskim kinie Iluzjon, a dzień później podczas specjalnej transmisji online w serwisie Ninateka (www.ninateka.pl), odbędzie się repremiera „Sztandaru wolności”, fabularyzowanego filmu dokumentalnego zrealizowanego przez Ryszarda Ordyńskiego w 1935 roku. Ta wielka „epopeja czynu polskiego” przedstawia dzieje walk o niepodległość od roku 1905. Przypomina żołnierzy Legionów Polskich, ich bohaterskie zmagania na frontach wojennych i gehennę w obozach jenieckich. Film prezentuje nie tylko drogę do odzyskania niepodległości, lecz także przejęcie władzy przez Józefa Piłsudskiego, najważniejsze wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej, a następnie odradzanie się państwa polskiego. Przewijają się w nim najważniejsze postaci tego okresu, m.in. Ignacy Mościcki, Ignacy Paderewski, Ignacy Daszyński, Józef Haller, Jędrzej Moraczewski, Edward Rydz-Śmigły.Głównym bohaterem jest jednak Józef Piłsudski, a film zrealizowany na kilka miesięcy przed śmiercią Marszałka jest podsumowaniem jego dokonań i wyrazem najwyższego uznania dla jego osiągnięć.

„Sztandar wolności” to kompilacja materiałów z różnych lat zebranych i przygotowanych przez Falangę, największy w latach 30. XX wieku techniczny ośrodek produkcji filmowej w Polsce. Wykorzystano również liczne materiały ikonograficzne – zdjęcia, ulotki, gazety. Prace nad filmem poprzedziły szeroko zakrojone poszukiwania archiwalnych materiałów. Ryszard Ordyński, który zmierzył się z ich brakiem, udał się w delegację do Berlina, gdzie starał się pozyskać brakujące ujęcia. Stało się to bezpośrednim przyczynkiem do szerokiej dyskusji w prasie dotyczącej konieczności stworzenia scentralizowanego państwowego archiwum filmowego. Finał tych starań miał miejsce dopiero w 1955 roku, kiedy to zostało powołane Centralne Archiwum Filmowe, którego następcą jest obecnie Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

W efekcie poszukiwań powstała pierwsza dźwiękowa kompilacja archiwalnych ujęć dokumentalnych. Praca nad filmem stanowiła olbrzymie wyzwanie dla twórców, którzy musieli zmierzyć się z montażem materiałów o różnej jakości.

Premiera filmu odbyła się w przededniu imienin Józefa Piłsudskiego, 18 marca 1935 roku, w warszawskim kinie Filharmonia przy ulicy Jasnej 5. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili prezydent Ignacy Mościcki z małżonką Marią, a także członkowie rządu i ówczesny premier Leon Kozłowski. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczono na wsparcie towarzystwa „Opieka”, założonego z inicjatywy Aleksandry Piłsudskiej. W tym samym czasie na zamkniętym pokazie w Belwederze film w samotności oglądał, bardzo już chory, Józef Piłsudski.

„Sztandar wolności” frekwencyjny sukces w Polsce zawdzięczał wsparciu Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, które rozporządzaniem z dnia 25 marca 1935 roku zalecało dyrektorom szkół zapoznać uczniów z tym filmem. Jednocześnie tytuł wszedł na ekrany kin w dziewięciu największych miastach Polski. Był też najszerzej dystrybuowanym polskim filmem za granicą. Jego kopie wysłano m.in. do krajów Ameryki Południowej, USA i Niemiec.

Pokaz „Sztandaru wolności” w kinie Iluzjon to także wyjątkowa okazja, by na ekranie zobaczyć Juliusza Osterwę. To jedyny film dźwiękowy, w którym pojawił się ten jeden z najwybitniejszych aktorów tamtych czasów.  

Więcej informacji i ciekawostek o filmie >>

 „Sztandar wolności”, reż. Ryszard Ordyński

 

Gdzie i kiedy?

Repremiera filmu odbędzie się w kinie Iluzjon 13 listopada o godz. 20.00. Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie kina od 28 października. Dzień później o tej samej porze film podczas specjalnej transmisji zobaczą użytkownicy serwisu Ninateka (www.ninateka.pl).

Więcej na stronie kina: www.iluzjon.fn.org.pl

 

Film poddano restauracji cyfrowej w ramach projektu: Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe”  Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wydarzenie organizowane w ramach obchodów 100-lecia utworzenia sieci archiwów państwowych w Polsce, dzięki wsparciu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

        

 

 

„Niezła historia” – niepodległościowy cykl filmowy

„Sztandar wolności” będzie jednym z trzech prezentowanych w listopadzie w kinie Iluzjon filmów o tematyce niepodległościowej. W programie cyklu pt. „Niezła historia” znajdą się także „Szaleńcy” – niemy film fabularny w reżyserii Leonarda Buczkowskiego oraz film dokumentalny „Polonia Restituta 1918–1920”. Wszystkie trzy tytuły zostały odrestaurowane cyfrowo przez FINA w ramach projektu „Nitrofilm”.  

,,Szaleńcy” (1928), reż. Leonard Buczkowski, niemy film fabularny, współczesna muzyka: Stephen Horne, 135’’, DCP

„Wielki krok naprzód w polskiej kinematografii” – pisano w przedwojennych recenzjach. To opowieść o trójce przyjaciół przemierzających bojowy szlak Legionów Polskich (1914–1920). Film wpisuje się w nurt kina patriotycznego. To pierwsza filmowa superprodukcja – zrealizowana przy udziale wielu formacji wojskowych, z nowatorskimi scenami bitew, bronią z epoki i najnowszymi zdobyczami techniki wojskowej. To także jedna z ostatnich produkcji niemych.

,,Polonia Restituta 1918-1920” (1928), niemy film dokumentalny, współczesna muzyka: Semi-Invented Trio, 72’’DCP

Filmowa kronika wydarzeń, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ukształtowania jej granic po latach zaborów. Film został zrealizowany w związku z obchodami jubileuszu 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a uroczysta prapremiera w Operze Warszawskiej zgromadziła najwyższych dostojników państwa polskiego. Dzieło miało duże znaczenie propagandowe – ukazywało wysiłek narodu polskiego walczącego o odrodzenie swojego państwa, gdy pamięć o uwiecznionych wydarzeniach była ciągle żywa w społeczeństwie. W tym niemym filmie dokumentalnym wykorzystano oryginalne materiały z lat 1917–1920 oraz rekonstrukcje z lat późniejszych. Film przedstawiał sylwetki wybitnych postaci tamtego okresu. To pierwszy film wpisany na Polską Listę Krajową Programu UNESCO „Pamięć Świata”.

 

Szczegółowy program pokazów w ramach cyklu:

11.11, g. 18.00, POLONIA RESTITUTA 1918-1920

12.11, g. 17.30, SZALEŃCY

13.11, g. 20.00, SZTANDAR WOLNOŚCI, repremiera

16.11, g. 18.00, SZTANDAR WOLNOŚCI

17.11, g. 20.00, SZALEŃCY

18.11, g. 18.00, POLONIA RESTITUTA 1918-1920


Od 19 listopada „Polonię Restitutę” i „Szaleńców” będzie można oglądać także online w serwisie Ninateka (www.ninateka.pl).  


Kino Iluzjon – kino znajdujące się pod opieką Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA), położone w sercu Starego Mokotowa w zabytkowym budynku dawnego kina Stolica, którego znakiem rozpoznawczym jest fioletowy neon. Iluzjon proponuje niepowtarzalny i ambitny repertuar – połączenie klasyki, m.in. z archiwalnych zasobów FINA, i nowości oraz wybór nietuzinkowych wydarzeń filmowych: pokazów specjalnych, spotkań z twórcami, wystaw multimedialnych, seansów z muzyką na żywo, festiwali i przeglądów. Iluzjon należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Wytrawnych widzów nie odstraszy brakiem popcornu, zachęci zaś bezkonkurencyjnym programem, atrakcyjnymi cenami biletów, przyjaznym otoczeniem, bliskością stacji metra oraz pyszną kawą serwowaną przez Iluzjon Café Bar. Iluzjon cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności i mediów, m.in. okrzyknięty został przez „Gazetę Wyborczą” miejscem magicznym, wyróżniony przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy odznaką „Zasłużony dla Warszawy”, nagrodzony Wdechą (kulturalną nagrodą „Gazety Co Jest Grane 24”) w kategorii Miejsce Roku 2008 oraz polecany jest w alternatywnym przewodniku „Zrób to w Warszawie”.  Więcej na: www.iluzjon.fn.org.pl  

 

O SMAKU KAWY W PRZEDWOJENNEJ WARSZAWIE - JUŻ W SOBOTĘ W KINIE ILUZJON
Dodano: 17.10.2019

Już w najbliższą sobotę w kinie Iluzjon pokaz „Doktóra Murka” w reż. Juliusza Gardana z 1939 roku z muzyką Władysława Szpilmana i opowieść o tym, jak smakowała przedwojenna kawa i jak w kawiarniach toczyło się życie ówczesnej Warszawy. Start o godzinie 16.00.

 

 „Doktór Murek”, reż. Juliusz Gardan, FOTOTEKA FINA

 

K jak KAWA

 

Jak przygotowywano kawę w domach zanim pojawiły się palarnie kawy i gdzie w Warszawie przed wojną podawano najlepszy napój? Jak wyglądała historia kawy w Polsce na tle rozbiorów, w czasie I i II wojny światowej? Kawową opowieść, przy okazji ostatniego w tym miesiącu spotkania z literką K jak kawa w jesiennym Alfabecie Retrokina, wygłosi Michał Kmiecik z przedwojennej polskiej marki kawy, która niedawno wróciła na rynek.                                                                           

Tuż po niej pokaz filmu Juliusza Gardana z 1939 roku pt. „Doktór Murek”. Scenariusz filmu powstał na kanwie powieści Tadeusza Dołęgi – Mostowicza, jednego z najpoczytniejszych pisarzy dwudziestolecia międzywojennego. Książka w zjadliwy i ironiczny sposób ukazuje upadek młodego, uczciwego urzędnika, który w wyniku intryg traci pracę i zostaje kryminalistą. Reżyser skupił się na wątkach sensacyjnych, a w roli nietuzinkowego przestępcy obsadził największego amanta przedwojennych ekranów, Franciszka Brodniewicza. W filmie występuje ponadto Ina Benita, Janina Wilczówna, Lidia Wysocka, a także Nora Ney, która w plebiscycie w 1933 roku została wybrana „królową polskiego ekranu” odbierając ten tytuł Jadwidze Smosarskiej. Ten klasyczny dramat sensacyjny z doskonałym i wciągającym scenariuszem to także okazja by dowiedzieć się, czy wizyta w kawiarni może odmienić całe życie?

Więcej: http://www.iluzjon.fn.org.pl/filmy/info/6/doktor-murek.html?rep=11515

 

Bilety w cenie 12-14 złotych do nabycia online na stronie kina lub w kasie przed seansem.

 

 

L jak LISTOPAD, L jak LODA NIEMIRZANKA

 

„Moi rodzice rozwodzą się”, reż. Mieczysław Krawicz, FOTOTEKA FINA

 

W listopadzie Alfabet Retrokina w Iluzjonie upłynie pod znakiem litery L. Jego bohaterką będzie Loda Niemirzanka, nietuzinkowa, przedwojenna aktorka i tancerka, która wedle oficjalnych informacji w listopadzie tego roku obchodziłaby 110. rocznicę urodzin. Leokadia Niemira, przedstawiająca się później jako Loda Niemirzanka wykreowała swoje sceniczne alter ego, ale także zataiła prawdziwą datę urodzin, jak wiele artystek tamtego okresu, bo tak naprawdę urodziła się 25 grudnia 1906 roku.

Postać Panny Niemiry i jej kreacje aktorskie przybliżą jedne z jej ostatnich  filmów. Kino Iluzjon przypomni: „Moi rodzice rozwodzą się” (1938) oraz Ja tu rządzę (1939).

Pokazom filmów będzie towarzyszyć wystawa fotosów i pamiątek związanych z Lodą Niemirzanką.

 Szczegółowe informacje już wkrótce na stronie kina Iluzjon: www.iluzjon.fn.org.pl

 

Kontakt dla mediów:

e-mail: dorota.zajdel@fina.gov.pl   

         +48 723 510 077

           22 380 49 75

 


 

KINO ILUZJON – znajdujące się pod opieką Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA) kino, którego znakiem charakterystycznym jest fioletowy neon. Położone przy ul. Narbutta 50a w Warszawie, w przepięknej części Starego Mokotowa w zabytkowym budynku dawnego kina Stolica. Iluzjon proponuje ambitny repertuar – połączenie klasyki, m.in. z archiwalnych zasobów FINA, i nowości oraz wybór nietuzinkowych wydarzeń filmowych: pokazów specjalnych, spotkań z twórcami, wystaw multimedialnych, seansów z muzyką na żywo, festiwali i przeglądów. ILUZJON należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Wytrawnych widzów nie odstraszy brakiem popcornu, zachęci zaś bezkonkurencyjnym programem, atrakcyjnymi cenami biletów, przyjaznym otoczeniem, bliskością stacji metra oraz pyszną kawą serwowaną przez Iluzjon Café Bar. ILUZJON cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności i mediów, m.in. okrzyknięty został przez „Gazetę Wyborczą” miejscem magicznym, wyróżniony przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy odznaką „Zasłużony dla Warszawy”, nagrodzony Wdechą (kulturalną nagrodą „Gazety Co Jest Grane 24”) w kategorii Miejsce Roku 2008 oraz polecany jest w alternatywnym przewodniku „Zrób to w Warszawie”. 

 

Więcej na: www.iluzjon.fn.org.pl

 

FILMY Z PROJEKTU NITROFILM NA EKRANIE WARSZAWSKIEGO KINA AMONDO
Dodano: 08.10.2019

Warszawskie kino jest jednym z trzech lokali Amondo na świecie. Pierwsze powstało w New Delhi, a kolejne zostanie otwarte w Mexico City.

Amondo założył kolektyw filmowców, którym zależało na stworzeniu alternatywy dla multipleksów. Jest to najmniejsze kino w stolicy, które mieści się przy ulicy Żurawiej. Kameralne wnętrza, brak przekąsek, nietuzinkowy repertuar i filmowe dyskusje zapewniają niepowtarzalny klimat dla koneserów kina.

Teraz na ekranie kina Amondo zagoszczą przedwojenne polskie filmy z kolekcji Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Na początek widzowie będą mogli zobaczyć komedie i dramaty z niezapomnianymi postaciami kobiet. 

Cykl rozpocznie się 8 października odrestaurowanym cyfrowo filmem z niezwykłą Polą Negri ,,Bestia | The Polish Dancer” (1917/1921), reż. A. Hertz.

Podczas pozostałych seansu zostaną pokazane przedwojenne filmy z projektu Nitrofilm. Na ekranie widzowie będą mogli podziwiać Halinę Bruczównę, Norę Ney, Jadwigę Smosarską, czy Inę Benitę.

Cykl potrawa do końca roku.

 

08.10 | BESTIA |THE POLISH DANCER

22.10 | LUDZIE BEZ JUTRA

05.11 | SPORTOWIEC MIMO WOLI

19.11 | JADZIA

10.12 | DOKTÓR MUREK

 

 

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/AMONDOKINO/

http://kinoamondo.pl/


źródło: http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/11243

KINO ILUZJON ZAPRASZA NA JESIENNY ALFABET RETROKINA: NA POCZĄTEK K JAK KAWA!
Dodano: 02.10.2019

Pachnąca i aromatyczna. Kawa! A gdzie przed wojną smakowała najlepiej? Oczywiście w Adrii i Ziemiańskiej. Jak wypadało ją pić? Naturalnie we frakach, marynarkach, sukniach z chiffonne velour i futrach. W październiku kino Iluzjon zaprasza na Alfabet Retrokina do kawiarni, na filiżankę doskonałej czarnej kawy – a wszystko w towarzystwie stukotu projektora, ciemnej sali kinowej i największych gwiazd srebrnego ekranu!

 

 Wrzos, reż. Juliusz Gardan, zasoby FINA

 

Po wakacyjnej przerwie, na ekrany kina Iluzjon wraca Alfabet Retrokina, czyli najlepsze przedwojenne kino w wyjątkowych tematycznych blokach! Październik upłynie pod znakiem litery K jak KAWA. O tym, jak przed wojną piło się kawę, gdzie smakowała najlepiej i jaką rolę odgrywała w kierowaniu losami bohaterów kina dowiedzą się widzowie takich filmów jak: „Czy Lucyna to dziewczyna?”, „Wrzos”, „ABC miłości” oraz „Doktór Murek”.

 

W programie:

 

„CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA?”, reż. Juliusz Gardan, Polska, 1934, 80 min.  

5 października g. 16:00, sala Mała Czarna, projekcja z taśmy 35 mm  

– Co się dzieje z kawą? – Parzy się. Czy filiżanka kawy pomoże zakochanej Lucynie w rozbudzeniu uczuć Stefana? Zabawna komedia omyłek, będąca również pierwszą rodzimą próbą rozbawienia publiczności zamianą płci w najlepszym, lubitschowskim stylu. W rolach głównych ulubieńcy publiczności – Jadwiga Smosarska i Eugeniusz Bodo.

 

„WRZOS”, reż. Juliusz Gardan, Polska, 1938

12 października g. 16.00, sala Mała Czarna, projekcja z taśmy 35 mm  

 – Dosyć tego uśmiechania. Daj mi kawy! Czy mocny, czarny napar uspokoi zazdrosną do szaleństwa kochankę Andrzeja, Celinę? Jeden z najbardziej wzruszających dramatów, na podstawie powieści Marii Rodziewiczówny. Historia miłosnego trójkąta i jednej, prawdziwej miłości z wybitnymi kreacjami Stanisławy Angel-Engelówny i Franciszka Brodniewicza.

 

„ABC MIŁOŚCI”, reż. Michał Waszyński, Polska 1935

13 października g. 16.00, sala Mała Czarna, projekcja z kopii DCP     

– No… ekonomia proszę pani… tak, Brazylia, kawa, prawda, kawę do morza. Dumping. Czy polityka Brazylii dotycząca eksportu kawy, wpłynie na polepszenie sytuacji bezrobotnej Helenki? Jeden z niewielu filmów ukazujący bezsprzecznie najpiękniejszą przedwojenną aktorkę Marię Bogdę w roli komediowej! W filmie, wspomaga ją dzielnie komik wszechczasów, Adolf Dymsza.

 

 „DOKTÓR MUREK”, reż. Juliusz Gardan, Polska 1939

19 października g. 16.00, sala Mała Czarna, projekcja z kopii DCP      

– Pół czarnej proszę. Pani pozwoli pół czarnej? Czy wizyta w kawiarni może zmienić całe życie? Nira, narzeczona Franciszka Murka to pierwszy zły duch na jego życiowej drodze. Niestety nie ostatni… Klasyczny dramat sensacyjny z doskonałym, wciągającym scenariuszem. W roli tytułowej, największy amant przedwojennych ekranów, Franciszek Brodniewicz.

 

„Alfabet Retrokina” to cykl pokazów przedwojennych filmów, obecny w kinie Iluzjon już od kilku lat. Początkowo publiczność mogła oglądać odrestaurowane cyfrowo polskie filmy. Obecnie prezentowane w danym miesiącu tytuły łączą hasła rozpoczynające się kolejną literą alfabetu, a repertuar został rozszerzony o filmy prezentowane także na taśmie 35 mm oraz o zagraniczne produkcje. Wybrane seanse są poprzedzone prelekcjami ekspertów Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, którzy zdradzają tajniki przedwojennej kinematografii.  

 

Filmy pochodzą z projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

 

Więcej: http://www.iluzjon.fn.org.pl/cykle/info/1089/alfabet-retrokina-k-jak-kawa.html

Bilety w cenie 12-14 zł do nabycia online lub w kasie kina.

Kino Iluzjon ǀ ul. Narbutta 50a ǀ Warszawa

projekcje w ramach cyklu

05.10.2019, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne Projekcja z taśmy 35 mm
      
12.10.2019, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne Projekcja z taśmy 35 mm
      
13.10.2019, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne Projekcja z nośnika DCP
      
19.10.2019, godz 16:00
Sala Mała Czarna
Informacje techniczne Projekcja z nośnika DCP
      

 


 

Kontakt dla mediów:

e-mail: dorota.zajdel@fina.gov.pl    

M. +48 723 510 077

T. 22 380 49 75

 

KINO ILUZJON – Muzeum Sztuki Filmowej – kino z „muzeum” w nazwie, znajdujące się pod opieką Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA), obecnie położone przy ul. Narbutta 50a w Warszawie, w przepięknej części Starego Mokotowa w zabytkowym budynku dawnego kina Stolica. Iluzjon proponuje ambitny repertuar – połączenie klasyki, m.in. z archiwalnych zasobów FINA, i nowości oraz wybór nietuzinkowych wydarzeń filmowych: pokazów specjalnych, spotkań z twórcami, wystaw multimedialnych, seansów z muzyką na żywo, festiwali i przeglądów. ILUZJON należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Wytrawnych widzów nie odstraszy brakiem popcornu, zachęci zaś bezkonkurencyjnym programem, atrakcyjnymi cenami biletów, przyjaznym otoczeniem, bliskością stacji metra oraz pyszną kawą serwowaną przez Iluzjon Café Bar. ILUZJON cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności i mediów, m.in. okrzyknięty został przez „Gazetę Wyborczą” miejscem magicznym, wyróżniony przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy odznaką „Zasłużony dla Warszawy”, nagrodzony Wdechą (kulturalną nagrodą „Gazety Co Jest Grane 24”) w kategorii Miejsce Roku 2008 oraz polecany jest w alternatywnym przewodniku „Zrób to w Warszawie”. 

Więcej na: www.iluzjon.fn.org.pl  


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ