COLLEGIUM - WARSZTATY DLA MŁODYCH MIŁOŚNIKÓW KINA
Dodano: 24.06.2016

Polskie filmy nieme po raz pierwszy na najważniejszym europejskim festiwalu kina niemego Le Giornate del Cinema Muto – Pordenone Silent Film Festival, który odbędzie się w dniach 1–8 października!

Jak co roku w ramach festiwalu odbędzie się Collegium – niekonwencjonalny eksperyment badawczy. Już po raz 18 dzięki obecności najlepszych ekspertów w dziedzinie historii kina – akademików, historyków, archiwistów, konserwatorów, kuratorów i krytyków oraz szerokiego grona entuzjastów – Collegium stanie się doskonałą przestrzenią do zdobywania wiedzy i interesującej dyskusji o kinie.

Zgłoszenia

Pordenońskie Collegium adresowane jest do miłośników kina przed 30 rokiem życia, studentów i absolwentów kierunków humanistycznych.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do składania aplikacji w postaci listu motywacyjnego w języku angielskim. List należy przesłać na adres mailowy collegium.gcm@cinetecadelfriuli.org do sekretarza Collegium Paola Tosiniego.

Spośród aplikacji nadesłanych z całego świata zostanie wybranych 12 osób, które otrzymają wsparcie w postaci zakwaterowania i karnet festiwalowy.


Uwaga: Aplikacje można przesyłać jedynie do 15 lipca 2016!!!

Wykłady prowadzone są w języku angielskim. Więcej informacji o Collegium na stronie wydarzenia.

Fot. www.faceboook.com/Le Giornate del Cinema Muto

"ZEW MORZA" I INNE PRZEDWOJENNE FILMY W RADIOWEJ DWÓJCE
Dodano: 22.06.2016

Gościem audycji w Programie 2 Polskiego Radia byli Krzesimir Dębski, autor ścieżki dźwiękowej do niemego filmu "Zew morza" z 1927 roku oraz Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej, który opowiedział jak przebiega proces cyfryzacji najstarszych produkcji, w jakich okolicznościach odnajdują się filmowe perełki i ile kilometrów taśmy potrzeba było, by nakręcić pełnometrażowy film.

Zapraszamy do słuchania:

http://www.polskieradio.pl/8/404/Artykul/1634142,Krzesimir-Debski-i-muzyka-do-filmu-z-lat-20

 

 

Kadr z filmu "Zew morza" przed i po rekonstrukcji cyfrowej

"PAN TADEUSZ" 4 CZERWCA NA ANTENIE TVP KULTURA
Dodano: 01.06.2016

Zapraszamy do TVP Kultura na seans zrekonstruowanej wersji „Pana Tadeusza” z 1928 roku w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Pierwszą ekranizację epopei Adama Mickiewicza będzie można obejrzeć w sobotę, 4 czerwca o godzinie 20:30.

Dodatkowo, o godzinie 16:00 TVP Kultura wyemituje reportaż autorstwa Marka Maldisa, zatytułowany „Pan Tadeusz – Reaktywacja”, przybliżający historię ekranizacji oraz proces rekonstrukcji filmu przeprowadzony w Filmotece Narodowej.

4 czerwca, TVP KULTURA:

  • godzina 16:30
    „Pan Tadeusz – reaktywacja” reż. Marek Maldis


  • godzina 20:30
    „Pan Tadeusz” reż. Ryszard Ordyński
źródło: TVP Kultura

 

O FILMIE

Film Ryszarda Ordyńskiego jest jedną z największych produkcji dwudziestolecia międzywojennego, a zarazem pierwszą filmową wersją epopei narodowej Adama Mickiewicza. Uroczysta, warszawska premiera „Pana Tadeusza” odbyła się 9 listopada 1928 roku, w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Udział w niej wzięli najwyżsi dostojnicy państwowi: prezydent Ignacy Mościcki z małżonką, marszałek Józef Piłsudski z rodziną, członkowie Rady Ministrów oraz korpusu dyplomatycznego. Słowo wstępne wygłosił pisarz Juliusz Kaden-Bandrowski.

W filmie wystąpiła cała czołówka ówczesnych gwiazd polskiego ekranu: Stanisław Knake-Zawadzki, Helena Sulima, Mariusz Maszyński, Stefan Jaracz (sam Ordyński zagrał oficera armii gen. Dąbrowskiego). Scenarzyści filmu, wybitni pisarze: Andrzej Strug i Ferdynand Goetel, wraz z reżyserem postanowili przenieść na ekran żywe obrazy w stylu rysunków Michała Elwiro Andriollego, autora 60 ilustracji do „Pana Tadeusza”.

Kadr z filmu przed i po rekonstrukcji cyfrowej

 

Film zaginął w czasie II wojny światowej. W latach 50. XX wieku odnaleziono fragmenty filmu o łącznej długości czterdziestu dwóch minut. W 2006 roku we Wrocławiu odnaleziono kolejne fragmenty, dzięki którym udało się zrekonstruować około stu dwudziestu minut trwającego oryginalnie ponad trzy godziny filmu. Zrekonstruowaną wersję filmu wzbogacono o muzykę skomponowaną przez Tadeusza Woźniaka. Cyfrowa rekonstrukcja „Pana Tadeusza” przeprowadzona została w Filmotece Narodowej w zaawansowanej technologii 4K w ramach projektu NITROFILM – „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”. Prace nad rekonstrukcją filmu ukończono w 2012 roku.

więcej o filmie

 

 


źródło: TVP KulturaStrona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ