BEZPŁATNY POKAZ FILMU 'U KRESU DROGI' POŁĄCZONY Z WYDANIEM PUBLIKACJI!
Dodano: 19.06.2014

Już 27 czerwca o 19.00 w stołecznym Iluzjonie wszystkich miłośników przedwojennego kina zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu „U kresu drogi”. Projekcja odnowionego cyfrowo filmu w ramach projektu Nitrofilm  połączona będzie z premierą publikacji „Cyfra a oryginał”

Monografia „Cyfra a oryginał. Nowe źródło historii” jest efektem międzynarodowej konferencji pod tym samym tytułem, która odbyła się w dniach 28-29 listopada 2013 roku w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej w Warszawie. Konferencja była okazją podsumowania Nitrofilmu, projektu poświęconego „Konserwacji i digitalizacji przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”. Podczas dwudniowego wydarzenia zorganizowanego przez Filmotekę Narodową, zaprosiliśmy do udziału w dyskusji nad różnego rodzaju zależnościami między źródłami audiowizualnymi, a ich cyfrowymi reprodukcjami. Była to również okazja do zaprezentowania najnowszych odkryć archiwalnych. Poruszyliśmy także problemy badawcze dotyczące dzieł utraconych, których wyobrażenie kształtują jedynie materiały okołofilmowe, takie jak plakaty, fotosy, programy kinowe i inne.

O wszystkich tematach będzie można dowiedzieć się szerzej właśnie z naszej monografii. Wśród wszystkich interesujących zagadnień zebranych w wydawnictwie znalazły się m.in. te dotyczące roli oryginału w badaniach filmograficznych, wizualnych archiwów cyfrowych, refleksji dydaktycznych o wybranych filmach czy digitalizacji jako re-kreacji. Książkę będzie można otrzymać bezpłatnie po seansie.

zamknij

Prezentację monografii uzupełni pokaz przedwojennego filmu „U kresu drogi” w reżyserii Michała Waszyńskiego. Film, odnowiony cyfrowo w ramach projektu Nitrofilm, wyróżnia doskonale prowadzona przez reżysera melodramatyczna fabuła i znakomita gra odtwórcy głównej roli. U jego boku zagrały piękne i utalentowane aktorki - Irena Malkiewicz-Domańska, dla której była to przedostatnia rola filmowa w krótkiej karierze, oraz Tamara Wiszniewska. W pozostałych rolach wystąpili znakomici polscy aktorzy. Projektantem wspaniałych kobiecych kreacji, które wykorzystano w filmie był Jerzy Kersen, znany  bywalec sławnej warszawskiej cukierni Lourse`a. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie kina Iluzjon.

Więcej o filmie >>

Kadry w serwisie Fototeka >>

27 czerwca, godz. 19.00
Kino Iluzjon – ul. Narbutta 50a

WSTĘP WOLNY

 

<b>U kresu drogi</b><br /><br /><span class=
 
zamknij

 

NITROBLOG NOMINOWANY DO NAGRÓD PISF!
Dodano: 05.06.2014

Znamy listę nominowanych do 7. edycji Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - jedynych polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina. Wśród nominowanych znalazł się Nitroblog.

Nitroblog – nominowany w kategorii „Portal internetowy lub blog filmowy” – to istotna część projektu Nitrofilm i strony www.nitrofilm.pl, realizowanego przez Filmotekę Narodową, poświęconego konserwacji i digitalizacji przedwojennej polskiej kinematografii.

Na naszym blogu zamieszczamy artykuły, ciekawostki i sensacyjne odkrycia dotyczące przedwojennego kina, a także odkrywamy przed widzami tajniki konserwacji taśmy filmowej i rekonstrukcji filmów. Blog prowadzony jest niemalże od początku trwania projektu, czyli od 2009 roku. Podzielony jest na dziewięć głównych kategorii, wśród których znaleźć można artykuły poświęcone m.in. historii techniki filmowej, ludziom kina, restauracji taśmy czy technologii cyfrowej.

Zapraszamy na naszego Nitrobloga!

www.blog.nitrofilm.pl

 

Uroczysta gala wręczenia Nagród PISF tegorocznym laureatom odbędzie się podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni (15-20 września).

Pełna lista nominowanych znajduje się tutaj:

http://www.pisf.pl/pl/kinematografia/news/nominowani-do-7-edycji-nagrod-pisf

 
 

 

 


Filmoteka Narodowa jest partnerem projektu FORWARD, którego celem jest stworzenie zautomatyzowanego systemu określania statusu praw różnych typów dzieł audiowizualnych, w tym dzieł osieroconych. Celem wprowadzenia systemu jest wyszukiwanie i opracowywanie informacji niezbędnych do zdefiniowania statusu praw dzieł audiowizualnych. Dzięki temu instytucje kultury, jednostki komercyjne i wszyscy inni potencjalni użytkownicy dzieł audiowizualnych otrzymają jasne wskazówki czy dane dzieło jest w domenie publicznej, czy jest objęte prawami autorskimi, czy też jest dziełem osieroconym i na jakich warunkach może być rozpowszechniane w Europie.

Więcej o projekcie: TUTAJ

 

        

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków programu ICT-PSP


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ