POKAZ "PANA TADEUSZA" ZA DARMO W KINIE ILUZJON
Dodano: 14.03.2013

Re-premiera „Pana Tadeusza” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, według scenariusza Ferdynanda Goetla i Andrzeja Struga, możliwa była dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności. Jedna z największych produkcji dwudziestolecia międzywojennego, zaginiona i zapomniana w PRL-u, odnaleziona, trafiła pod najwłaściwszy adres: do Filmoteki Narodowej. Cierpliwość i kompetencja filmografów, konserwatorów oraz specjalistów w zakresie rekonstrukcji, pozwoliły przywrócić dziełu pierwotny blask. Niemy obraz filmowy ożywił ceniony artysta, Tadeusz Woźniak, który skomponował muzykę wspaniale komentującą ekranowe zdarzenia „filmowej epopei” - tak z okazji re-premiery „Pana Tadeusza” wypowiadał się Dyrektor Filmoteki Narodowej, prof. Tadeusz Kowalski. Już niedługo kolejna okazja do obejrzenia tej przedwojennej produkcji w kinie Iluzjon.

Już 24 marca zapraszamy wszystkich miłośników przedwojennego polskiego kina do warszawskiego Iluzjonu na wyjątkowy, bezpłatny pokaz „Pana Tadeusza” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego.

 

Uroczysta premiera tego obrazu odbyła się 9 listopada 1928 roku w Warszawie. Film zapowiadany był w ówczesnej prasie jako „epopeja filmowa nieśmiertelnego dzieła Adama Mickiewicza”, obraz rocznicowy i superprodukcja realizowana na dziesięciolecie niepodległości Polski. Na premierę przybyli najwyżsi dostojnicy, członkowie Rady Ministrów oraz Korpusu Dyplomatycznego, prezydent Mościcki z małżonką i marszałek Piłsudski z rodziną. Film cieszył się w stolicy ogromnym powodzeniem: otrzymał entuzjastyczne recenzje i wiele ciepłych słów ze strony takich osobistości świata kultury, jak Zofia Nałkowska, Jan Lechoń czy Antoni Słonimski. Na ekranie przewinęła się czołówka ówczesnych gwiazd kina. Nawet do ról epizodycznych zaangażowano wybitne siły aktorskie.

Premiera niemego filmu „Pan Tadeusz” była niewątpliwie podniosłym wydarzeniem kulturalnym. Do 1939 roku obraz ten był wielokrotnie wyświetlany na dużym ekranie. Niestety, w czasie wojny film zaginął. Dopiero w latach 50. odnalazł się, liczący 1220 metrów (czyli zaledwie czterdziestokilkuminutowy) fragment filmu, który podobnie jak inne produkcje przedwojenne nie cieszył się w dobie PRL-u specjalnym uznaniem, a tym samym odszedł w zapomnienie. „Pan Tadeusz” spędził pozostałe lata w archiwum Filmoteki Narodowej. Przełom nastąpił w roku 2006, gdy we Wrocławiu szczęśliwie odnalazł się kolejny brakujący element kopii.

Zrekonstruowana kopia powstała z przechowywanych w Filmotece Narodowej dwóch oryginalnych wirażowanych kopii eksploatacyjnych, kontrnegatywu wykonanego z jednej z nich w latach 50. na taśmie nitro oraz fragmentów kopii na tej właśnie taśmie, odnalezionych w roku 2006 we Wrocławiu, zawierających nieznane dotychczas sceny filmu. Cyfrowa rekonstrukcja „Pana Tadeusza” przeprowadzona została w Filmotece Narodowej w 2012 roku w zaawansowanej technologii 4K, w ramach projektu NITROFILM – „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”.

zamknij

Muzykę do tego przedwojennego obrazu skomponował muzyk, gitarzysta i pieśniarz Tadeusz Woźniak, który tak opisał swoją pierwszą reakcję na tę propozycję: Poczułem pewien rodzaj podniecenia i jednocześnie – zwyczajnego strachu. Choć we wszelkich działaniach artystycznych tak naprawdę ekscytujące są nowe wyzwania, to zawsze pojawia się pytanie: czy dam radę?

Podczas re-premiery „Pana Tadeusza” w listopadzie 2012 roku, film mieli okazję zobaczyć nie tylko widzowie Iluzjonu, lecz także publiczność w całej Polsce dzięki pokazom w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz transmisji on-line we współpracy z Telewizją Polską.

Pan Tadeusz
Pokaz specjalny 24.03.2013, o godz. 15:30 

w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej
ul. Narbutta 50a


Wstęp na pokaz jest bezpłatny.

Dla wszystkich miłośników „Pana Tadeusza” przygotowaliśmy 200 pojedynczych wejściówek, które można odebrać w kasie kina Iluzjon (decyduje kolejność).

Nie prowadzimy możliwości rezerwacji miejsc.

Więcej na: www.iluzjon.fn.org.pl

zamknij

 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ