O MUZYCE JERZEGO MAKSYMIUKA DO FILMU "MANIA" W MAGAZYNIE "TWOJA MUZA"
Dodano: 23.02.2012

Zapraszamy do przeczytania artykułu Joanny Cieślik-Klauzy w magazynie Twoja muza na temat nowej oprawy muzycznej do zrekontruowanego w Filmotece Narodowej filmu "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" (1918).

"Wątki emocjonalne filmu podkreśla niezwykła warstwa muzyczna. Jerzy Maksymiuk, który
przyjął propozycję napisania muzyki do filmu, stworzył partyturę najwyższych lotów.
"

 

 


OFERTA PRACY DLA SPECJALISTY DS. KONSERWACJI TAŚMY FILMOWEJ
Dodano: 22.02.2012

OGŁOSZENIE NIEAKTUALNE

FILMOTEKA NARODOWA poszukuje osoby na stanowisko
Specjalista ds. Konserwacji Taśmy Filmowej

Głównym zadaniem wykonywanym na w.w. stanowisku będzie konserwacja taśmy filmowej „nitro”, a w szczególności:

• Kontrola taśmy filmowej i ocena uszkodzeń,
• Usuwanie uszkodzeń taśmy filmowej, robienie sklejek, naprawianie perforacji, itp.
• Prowadzenie dokumentacji wykonywanych prac konserwatorskich,
• Współpraca z Filmografami i Specjalistami ds. Cyfrowej Rekonstrukcji Obrazu


Wymagania:

• Znajomość podstawowych procesów technicznych w filmie 16/35 mm
• Umiejętność pracy na komputerze w środowisku Windows
• Spostrzegawczość, dokładność i cierpliwość
• Samodzielność w połączeniu z umiejętnością pracy w zespole

Mile widziane

• Zainteresowanie historią filmu
• Wskazane doświadczenie zawodowe
• Podstawowa znajomość języka angielskiego
• Rekomendacje zawodowe

Zainteresowane osoby prosimy o przesyłanie aplikacji zawierającej list motywacyjny i CV na adres: eoniszczuk@fn.org.pl najpóźniej do 29 lutego 2012

W aplikacji prosimy o dopisanie klauzuli: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesłanej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych w procesie rekrutacji, zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie danych Osobowych (Dz.U.Nr. 133 poz.883)

  


"GOŚĆ" Z WIZYTĄ W ZESPOLE RESTAURACJI TAŚMY FILMOWEJ
Dodano: 06.02.2012

Projekt NITROFILM realizowany przez Filmotekę Narodową cały czas cieszy się ogromną popularnością. Redakcja „Gościa Niedzielnego” zainteresowała się nim do takiego stopnia, że w ciągu minionego miesiąca opublikowała aż dwa artykuły jemu poświęcone.

Cały techniczny proces rekonstrukcji odbywa się przy ulicy Chełmskiej 21 w Warszawie. Tu w jednym z budynków od grudnia 2008 roku pracuje liczący ok. 30 osób Zespół Restauracji Taśmy Filmowej. Projekt „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej” zakłada pełną rekonstrukcję trzech filmów. Ostatnio na warsztat wzięto „Pana Tadeusza” z 1928 roku, którego premiera przewidziana jest 9 listopada 2012 roku, dokładnie w 84. rocznicę premiery filmu.

„Gość” odwiedził Pracownię, by dowiedzieć się jak najwięcej szczegółów. Dzięki temu czytelnicy mogą zgłębić informacje dotyczące samego filmu: od pierwotnego metrażu (liczącego trzy tysiące metrów, co na tamte czasy stanowiło superprodukcję), poprzez głosy publiczności po jego premierze, aż do wiedzy o tym, w jaki sposób do Filmoteki trafiły fragmenty jego kopii. Precyzyjne i jasne opisanie prac prowadzonych w Zespole daje czytelnikowi pełen obraz konserwacji i digitalizacji. Na fotografiach widać także pomieszczenia o odpowiednich parametrach wilgotności i temperatury, gdzie przechowywane są łatwopalne taśmy nitro oraz specjalistyczny sprzęt, potrzebny do rekonstrukcji filmów.

Pierwszym filmem poddanym pełnej rekonstrukcji była „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”. Dlaczego? Wyjaśnia to w kolejnym artykule Włodzimierz Pałka, kierownik projektu NITROFILM: „Mania to zabytek kultury filmowej, istnieje tylko jedna kopia tego filmu. To także jeden z pierwszych filmów niemieckich w karierze Poli Negri. Właściwie nikt nie widział go przed zrekonstruowaniem, obraz przez wiele lat uznawany był za zaginiony.”

Proces rekonstrukcji jest bardzo czasochłonny i wymaga dużej ilości precyzyjnych zabiegów. Filmotece Narodowej bardzo zależy, by filmy dotarły do szerokiej publiczności, dlatego na listopad zaplanowano pokaz kolejnego zrekonstruowanego dzieła. Będzie to obraz przedwojenny, wspomniany już  „Pan Tadeusz” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego.

Artykuły:

Gość Niedzielny (29 styczeń 2012)
 Gość Niedzielny (22 styczeń 2012)

 

 Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ