RE-PREMIERA FILMU „MANIA” (1918) Z MUZYKĄ NA ŻYWO
Dodano: 22.07.2011

4 września 2011, 18:00
 Filharmonia Narodowa
 ul. Jasna 5, Warszawa

Filmoteka Narodowa zaprasza na re-premierę filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918) w reżyserii Eugena Illésa, z polską gwiazdą światowego kina - Polą Negri.

Uroczysty pokaz filmu ze specjalnie na tę okazję skomponowaną muzyką Jerzego Maksymiuka, pod dyrekcją kompozytora, w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum, odbędzie się 4 września 2011 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

„Mania” jest swojego rodzaju zabytkiem filmowym, który wytrzymał próbę czasu. Znajdująca się w archiwum Filmoteki Narodowej kopia filmu jest najprawdopodobniej jedyną zachowaną na świecie, a jej cyfrowa rekonstrukcja w zaawansowanej technologii 4K realizowana jest w ramach projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

Organizator: FILMOTEKA NARODOWA

Realizacja: BARRACUDA Music Company

Partnerzy: Filharmonia Narodowa, Goethe-Instiut, Lipnowskie Towarzystwo Kulturalne im. „Poli Negri", Muzeum Kinematografii, Węgierski Instytut Kultury, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Partnerzy technologiczni: ARRI i Fujifilm.

Patroni medialni: AMS, Cityinfo, Existence pop&lifestyle magazine, Filmweb, „Gazeta Wyborcza”, miesięcznik „Kino”, Polskie Radio Dwójka, TVP HISTORIA i TVP WARSZAWA

Warszawski pokaz filmu „Mania” został włączony do Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 i rozpocznie jego międzynarodowe tournée w pięciu stolicach Europy: Paryż (12 września), Madryt (29 września), Londyn (13 października), Kijów (29 października) i Berlin (8 listopada) w ramach Polskiej Prezydencji 2011.

Więcej nt. tournée MANI po Europie: www.maniafilm.pl

 

 

 

 

 

„MANIA” w mediach społecznościowych:

www.facebook.com/filmotekanarodowa
www.facebook.com/nitrofilm
www.facebook.com/mania.walkowska
www.twitter.com/nitrofilm_fn
www.twitter.com/Mania_Walkowska
www.goldenline.pl/mania-walkowska

 

 
 
Mania

 

 

 


 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ