Strona główna / O projekcie / / Gwiazda - Pola Negri

Pola Negri (wł. Barbara Apolonia Chałupiec) urodziła się 3 stycznia 1897 roku w polskiej miejscowości Lipno (zmarła 1 sierpnia 1987 roku w San Antonio w USA). Była wielką gwiazdą kina, legendą, aktorką o światowym formacie. Jej egzotyczna uroda, charyzma, bogata mimika oraz umiejętności pantomimiczne powodowały, że jej role zapadały głęboko w pamięć widzów, dla których stała się bożyszczem ekranu. Wykreowała postać femme fatale, kobiety-wampa i stała się symbolem epoki poprzedzającej dynamiczny rozwój sztuki filmowej. Zyskała status prawdziwej gwiazdy i do historii kinematografii przeszła jako pierwsza Europejka oraz właściwie jedyna Polka, która zrobiła prawdziwą karierę w Hollywood.

Kariera Poli Negri rozpoczęła się od występów w Polsce w pionierskim okresie polskiego kina. Związała się wówczas z wytwórnią „Sfinks” Aleksandra Hertza, producenta m.in. „Bestii” (1917), i dała się poznać jako wyjątkowo utalentowana aktorka. Porzuciła tę współpracę po otrzymaniu zaproszenia z Berlina od Maxa Reinhardta, legendy niemieckiego teatru, który pragnął obsadzić ją w sztuce „Sumurun”. Doskonale odnalazła się jako etatowa aktorka mistrza kina Ernsta Lubitscha. Pod okiem tego reżysera rozbudowała swój warsztat i osiągnęła szczyt popularności. Z okresu berlińskiego pochodzą ważne filmy w jej dorobku: „Carmen” (1918), „Madame Dubarry” (1919) i filmowa adaptacja „Sumurun” (1920).

Wieści o jej talencie przyciągnęły uwagę amerykańskich potentatów filmowych i w 1923 roku Pola Negri została triumfalnie ściągnięta do Hollywood. W Ameryce zmodyfikowała dotychczasowe emploi, stała się bardziej szykowna i nadal stanowiła obiekt pożądania. Przyciągała do siebie największe sławy filmu. Była partnerką Charlie Chaplina, narzeczoną Rudolfa Valentino, a dzięki ślubowi z Gruzinem Sergiuszem Mdivanim została księżną. Wcielała się w role egzotycznych tancerek - w „Mężczyznach” (1924) i „Tancerce hiszpańskiej” (1923), lub dziewczyn z półświatka np. w „Czarnej Lu” (1924). Pojawiła się również w tytułowej roli Katarzyny Wielkiej w „Cesarzowej” (1924) wyreżyserowanej przez Lubitscha. Wystąpiła także w rolach komediowych, ukazując swoje vis comica w „Bezwstydnej kobiecie” (1925) oraz „Dobrym i nieznośnym” (1926). Niezapomnianą kreację stworzyła w filmie „Hotel Imperial” (1927) szwedzkiego mistrza kina Mauritza Stillera.

Nadejście ery kina dźwiękowego spowodowało, że Hollywood odsunęło się od swoich dotychczasowych gwiazd. Próby głosu Poli Negri wypadły co prawda pomyślnie, zaczęła nawet nagrywać na płytach piosenki śpiewane na ekranie, ale do lamusa przechodził jej ekspresyjny styl gry. Aktorka wróciła do Europy, gdzie niemiecki producent zaproponował jej rolę w „Mazurze” (1935) w reżyserii Williego Forsta. Hitlerowskie Niemcy okazały się dla niej trudnym miejscem do pracy, lecz zagrała w tym okresie dwie znaczące role w filmach „Moskwa-Szanghaj” (1936) oraz „Tango Notturno” (1937). W przeddzień wybuchu drugiej wojny udało jej się opuścić Niemcy i po niespełna półtorarocznym pobycie we Francji wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Po kilku latach wystąpiła jeszcze w komedii „Hi Diddle Diddle” (1943), zaś po raz ostatni można ją było oglądać na ekranie w 1964 roku w roli Madame Habib w „Księżycowych prządkach” (1964).

Do końca życia otaczała ją legenda wielkiej gwiazdy niemego kina. Wystąpiła w ponad sześćdziesięciu filmach, stworzyła niepowtarzalny styl gry, oparty na połączeniu talentu mimicznego oraz tańca, przyjaźniła się z największymi sławami swoich czasów, m.in. z Albertem Einsteinem, potrafiła rozkochać w sobie największych hollywoodzkich amantów. Spełniła swój sen o Kopciuszku. Sięgnęła wyżyn sztuki filmowej i dała się zapamiętać jako prawdziwa królowa ekranu. Niejednokrotnie akcentowała silne więzi emocjonalne z Polską. Mówiła: „Ja nigdy nie przestałam czuć się Polką i zawsze podkreślałam moje polskie pochodzenie.” 

 

POLA NEGRI – GWIAZDA Z LIPNA - wirtualna wystawa

 

 

Więcej informacji o Poli Negri:

Pola Negri. Legenda Hollywood, Mariusz Kotowski (Prószyński i S-ka, Warszawa 2011)

 

   


KSIĄŻKA:
Mariusz Kotowski „Pola Negri. Legenda Hollywood”

Biografia jednej z największych postaci w historii kina i najsłynniejszej Polki w Hollywood, kochanki Charliego Chaplina i narzeczonej Rudolfa Valentino. Jak została gwiazdą kina niemego i ulubienicą milionów ludzi na całym świecie? Mariusz Kotowski, amerykański reżyser polskiego pochodzenia, opisuje kolejne etapy niezwykłej kariery aktorki, która podbijała swymi rolami nie tylko publiczność, ale także serca gwiazdorów Hollywood. Książkę wzbogaca wspaniały zestaw fotografii Poli Negri, jej ekranowych partnerów, a także osób, które przez jej bogate życie się przewinęły.

Prószyński i S-ka, Warszawa 2011


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ