POLSKA KLASYKA PO REKONSTRUKCJI CYFROWEJ NA DVD
Dodano: 13.04.2021

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Studio Blu przedstawiają wyjątkową kolekcję kultowych polskich filmów fabularnych po rekonstrukcji cyfrowej na DVD i Blu-ray. Od 15 kwietnia dostępne będą w sprzedaży kanoniczne dzieła literatury polskiej przeniesione na ekran kinowy!

Już wkrótce oddamy do Państwa rąk kolekcję polskich filmów fabularnych, zrealizowanych przez wybitnych polskich reżyserów. Znajdziecie Państwo wśród nich zarówno superprodukcje i adaptacje klasyki literatury polskiej, jak i pasjonujące filmy wojenne i sensacyjne, kultowe komedie oraz wciągające filmy dla dzieci i młodzieży. Wybrane przez nas produkcje uzyskały liczne nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych i od lat oglądane są przez kolejne pokolenia widzów kinowych i telewizyjnych. Zagrała w nich plejada polskich aktorów, tworząc kreacje, które przeszły do historii naszej kinematografii. Wszystkie filmy zostały poddane procesowi rekonstrukcji cyfrowej, dzięki czemu zyskały nową jakość, podkreślającą ich nieprzemijające wartości.

Potop, Pan Wołodyjowski, Pan Tadeusz

Na początek – już od 15 kwietnia w sklepie FINA będą dostępne w sprzedaży kanoniczne dzieła literatury polskiej z ogromnym rozmachem przeniesione na ekran kinowy: „Pan Wołodyjowski” i „Potop” w reżyserii Jerzego Hoffmana oraz „Pan Tadeusz” Ryszarda Ordyńskiego.

Pan Wołodyjowski (1969) i Potop (1974) w reżyserii Jerzego Hoffmana do dziś pozostają najdroższymi i najpopularniejszymi superprodukcjami polskiej kinematografii. Adaptacje powieści Henryka Sienkiewicza zachwycają bogactwem inscenizacji, wspaniałym aktorstwem Tadeusza Łomnickiego, Daniela Olbrychskiego czy Małgorzaty Braunek oraz perfekcyjnie zrealizowanymi scenami batalistycznymi. „Potop” otrzymał nominację do Oscara w kategorii: film obcojęzyczny.

Z kolei Pan Tadeusz (1928) jest wycieczką w świat polskiego kina niemego, a przy tym pierwszą ekranizacją poematu Adama Mickiewicza. Reżyser filmu, Ryszard Ordyński, zgromadził na planie czołówkę ówczesnego aktorstwa z Wojciechem Brydzińskim, Jerzym Leszczyńskim i Stefanem Jaraczem na czele. Premiera stała się jednym z największych wydarzeń kulturalnych lat 20., w uroczystym pokazie wziął udział Ignacy Mościcki i Józef Piłsudski. Prezentowana wersja filmu opatrzona jest nową ilustracją muzyczną, skomponowaną przez Tadeusza Woźniaka. „Pan Tadeusz” był jednym z filmów zrekonstruowanych w ramach projektu Nitrofilm. Więcej o filmie PAN TADEUSZ.

Do końca roku planujemy wydać m.in. wszystkie części ekranizacji filmów o Panu Kleksie w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego, „Karate po polsku” Wojciecha Wójcika czy „Agenta nr 1” Zbigniewa Kuźmińskiego. Będziemy Was na bieżąco informować!

Kolekcja powstała we współpracy ze Studio Blu.


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.