Repremiera odrestaurowanych cyfrowo filmów o Kościuszce
Dodano: 06.12.2017

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (FINA), Muzeum Historii Miasta Krakowa oraz Kino Pod Baranami mają zaszczyt zaprosić na repremierę odrestaurowanych cyfrowo filmów z epoki kina niemego: „Kościuszko pod Racławicami” (1914/1927) w reżyserii Orlanda oraz „Pierwsza miłość Kościuszki” (1929) Jerzego Orthona.

Pokaz z muzyką na żywo odbędzie się 17 grudnia o godz. 18.00 w Kinie Pod Baranami w Krakowie. 

Repremiera filmów o Kościuszce odbędzie się w ramach finisażu wystawy Rozważny i Romantyczny. W 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, organizowanej przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Ideą wystawy jest uczczenie i przypomnienie postaci Kościuszki w dwusetną rocznicę jego śmierci. Tytuł wystawy jest odwołaniem do postawy życiowej Tadeusza Kościuszki, który żył na przełomie dwóch epok oświecenia i romantyzmu, jest także nawiązaniem do tytułu popularnej powieści Jane Austin z 1811 r. Można powiedzieć, że był człowiekiem nieprzeciętnym, łączącym rozwagę czasów Oświecenia, typowo męskie cechy żołnierza oraz delikatność i wrażliwość mężczyzny nowej epoki. Czasów romantyzmu.

Najważniejszym celem ekspozycji jest pokazanie Kościuszki na nowo, odkrycie go jako człowieka bliskiego współczesnemu, dla którego wolność była jak pisał – „najsłodszym dobrem”. 

Więcej o wystawie

Kościuszko pod Racławicami (1914/1927)

Oparty na sztuce Władysława Anczyca, nakręcony w 1913 roku Kościuszko pod Racławicami to jeden z pierwszych polskich filmów patriotycznych, z wątkiem miłosnym przedstawionym  na tle wydarzeń historycznych roku 1794.

Film został realizowany w 1913 roku w okolicach Lwowa przez wytwórnię Leopolia-Film. W 1927 roku, w 133. rocznicę Insurekcji Kościuszkowskiej, Biuro Kinematograficzne Poloniafilm, dodało nowe plansze i pokazywało film w warszawskim kinie Urania pod zmienionym tytułem „Bitwa pod Racławicami”. Na początku lat 30. dodano fragment nieznanego, archiwalnego filmu, prezentującego paradę wojskową.

Jedyny zachowany materiał filmowy to dwie rolki taśmy, przekazane Filmotece Narodowej w 2009 roku przez osobę prywatną. Pierwotnie film miał 5 aktów i trwał około godziny. Zachowały się fragmenty o łącznej długości 421 metrów, czyli 25 minut projekcji w prędkości 18 klatek na sekundę. Pomimo złego stanu zachowanych materiałów, skanowanie taśmy powiodło się. Restauracja obrazu była możliwa w bardzo ograniczonym zakresie, ze względu na zaawansowaną degradację podłoża i wyjątkowo liczne uszkodzenia mechaniczne. Nie zachowała się żadna dokumentacja produkcji z okresu powstania filmu. Na podstawie materiałów prasowych oraz późniejszych opracowań, ustalono część obsady i ekipy filmowej. Reżyser i odtwórca głównej roli, o pseudonimie Orland, nie jest znany z imienia i nazwiska.

Pierwsza miłość Kościuszki  (1929)

Pierwsza miłość Kościuszki to fabuła zrealizowana w schyłkowym okresie kina niemego, oparta na historii romansu przyszłego Naczelnika z Ludwiką, córką Wojewody Sosnowskiego. Akcja filmu rozgrywa się po powrocie Tadeusza Kościuszki ze stypendium we Francji. Jest to jedna z najbardziej nietypowych produkcji kinematografii II RP. 

Film w reżyserii Jerzego Orthona to niskobudżetowa produkcja z 1929 roku, zrealizowana przez nieliczną ekipę filmową.

W zbiorach Filmoteki Narodowej  Instytutu Audiowizualnego znajduje się negatyw kamerowy na taśmie nitro, pozyskany w 1960 roku od osoby prywatnej. Materiał jest niekompletny i jedynie częściowo zmontowany. Zawiera kilkanaście roboczych plansz dialogowych i narracyjnych oraz odrzuty, werki i niewykorzystane duble.

Głównym celem prac była rekonstrukcja fabuły i współczesny montaż na podstawie programu kinowego, recenzji, źródeł historycznych oraz znaków montażowych na taśmie. Do materiału dodano plansze informujące o przebiegu fabuły oraz bohaterach, wizualnie odróżniające się od oryginalnych.

Projekt Nitrofilm

Prace nad filmami zrealizowano w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym w ramach projektu Nitrofilm – „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie” (www.nitrofilm.pl). Przed seansem wprowadzenie do historii filmów oraz kulis ich produkcji – poprowadzi Grzegorz Rogowski, filmograf FINA, autor książek o tematyce filmowej.

Muzyka na żywo

Zwieńczeniem procesu rekonstrukcji filmów przedwojennych są uroczyste repremiery kinowe oraz projekcje specjalne w kinach i na festiwalach w Polsce i na świecie.  Odrestaurowane nieme filmy ilustruje muzyka wykonywana na żywo przez wybitnych artystów. Tym razem zaprosiliśmy do współpracy zespół Semi-Invented Altered Trio, który narodził się 7 lat temu, podczas 12. Festiwalu Filmu Niemego w Krakowie. W skład zespołu wchodzą: Adrian Konarski, kompozytor muzyki do filmów m.in. Magdaleny Piekorz (Pręgi) czy Jerzego Stuhra (Obywatel), Michał Półtorak – skrzypce oraz Dominik Klimczak – instrumenty perkusyjne.

2017 – Rok Tadeusza Kościuszki

Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci. Kościuszko – Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej i przywódca ogólnonarodowego powstania – insurekcji kościuszkowskiej, to polski i amerykański generał, niezłomny bojownik w walkach o niepodległość. Zajmuje szczególne miejsce w panteonie narodowych bohaterów.

Informacje praktyczne:

Odbiór bezpłatnych wejściówek w kasie Kina Pod Baranami.

Informacje o ich dostępności będzie można znaleźć na www.kinopodbaranami.pl oraz na stronie wydarzenia na Facebooku.

Organizator wydarzenia: Filmoteka Narodowa  Instytut Audiowizualny.

Partnerzy wydarzenia: Kino Pod Baranami oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

POKAZ ZREKONSTRUOWANEGO FILMU „PAN TADEUSZ
Dodano: 06.12.2017

12 grudnia zapraszamy do kina FINA na seans zrekonstruowanego cyfrowo, przedwojennego filmu Ryszarda Ordyńskiego oraz z spotkanie z Moniką Supruniuk, która opowie o wyzwaniach związanych z konserwacją i rekonstrukcją taśmy filmowej. Pokaz odbywa się w ramach cyklu #kinoodnowa.

Pan Tadeusz

reż. Ryszard Ordyński, 1928, 124 minuty

Uroczysta premiera filmu odbyła się 9 listopada 1928 roku w Warszawie w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Film cieszył się ogromnym powodzeniem, otrzymał pozytywne recenzje ze strony takich osobistości, jak Zofia Nałkowska, Jan Lechoń czy Antoni Słonimski. Wystąpiła w nim czołówka ówczesnych gwiazd kina: Leon Łuszczewski, Zofia Zajączkowska, Helena Sulima, Stefan Jaracz, Jan Szymański, Mariusz Maszyński, Józef Śliwicki i Wiesław Gawlikowski.O FILMIE    PAN TADEUSZ | WYSTAWA WIRTUALNA
Zwiastun filmu „Pan Tadeusz”, reż. Ryszard Ordyński

Spotkanie

Po filmie zapraszamy na rozmowę z konserwatorką – Moniką Supruniuk, która opowie między innymi o wpływie zabiegów konserwatorskich na finalny efekt rekonstrukcji filmu oraz o ograniczeniach związanych z usuwaniem uszkodzeń taśmy. Spotkanie poprowadzi krytyczka i dziennikarka filmowa Ola Salwa.

Wstęp

Do wstępu upoważniają bezpłatne wejściówki, które będziemy wydawać od godziny 18.30. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Osoby spóźnione mogą nie zostać wpuszczone na salę po rozpoczęciu pokazu. Liczba wejściówek jest ograniczona.

Wejściówki dotyczą całego wydarzenia. Osoby, które zdecydują się na udział jedynie w spotkaniu, będziemy wpuszczać w miarę wolnych miejsc.

Kiedy i gdzie

12 grudnia 2017 roku, godz. 19.00 – 21.30

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny 
ul. Wałbrzyska 3/5, 02-739 Warszawa
Sala Ziemia Obiecana | Pierwsze piętro


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.