„BĘDZIE LEPIEJ ” W STYCZNIU W ILUZJONIE
Dodano: 29.12.2016

W ramach cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” zapraszamy na pokazy komedii „Będzie lepiej” (1936) w reżyserii Michała Waszyńskiego w każdą styczniową niedzielę.

O filmie

Niepowtarzalna okazja obejrzenia gwiazd legendarnej Wesołej Lwowskiej Fali – niezwykle popularnej (6 milionów słuchaczy!) audycji radiowej, w której skupiało się wszystko to, co w kulturze i tradycji przedwojennego Lwowa było najbardziej niezwykłe i wyjątkowe. Szczepcio i Tońcio, czyli Kazimierz Wajda i Henryk Vogelfänger, dwóch lwowskich komików posługujących się oryginalną lwowską gwarą, zagrało jedynie w dwóch filmach fabularnych. Realizację trzeciego przerwała wojna, a wesoły świat, który uosabiali, pozostał jedynie w pamięci rozrzuconych po świecie lwowiaków. Ich gra wniosła do przedwojennej kinematografii nowy styl – bezpretensjonalny humor, gwarę, autoironię, optymistyczną filozofię życia, pogodzenie się z tym, co niesie los. W jednej z głównych ról wystąpiła urocza Loda Niemirzanka, a w roli jej stryja – „cesarz” polskiej komedii Antoni Fertner. Wielkim atutem filmu jest muzyka Henryka Warsa, jednego z najlepszych kompozytorów muzyki filmowej pierwszej połowy XX wieku.

Wanda Ruczyńska jest właścicielką sklepu z zabawkami w Warszawie. Stryj chce wydać ją za mąż za Juliana Dalewicza, mrukliwego dyrektora fabryki zabawek we Lwowie, jednak ona nie zamierza godzić się na małżeństwo. U Dalewicza pracują Szczepko i Tońko, dwaj lwowscy batiarzy. W parku znajdują porzucone niemowlę. Na skutek nieporozumienia dziecko trafia pod opiekę Wandy. Szczepko i Tońko w poszukiwaniu podopiecznego udają się do Warszawy. Tymczasem ze Lwowa przyjeżdża Dalewicz, przemieniony w pogodnego i łagodnego optymistę. Spotyka Wandę, która od razu się w nim zakochuje.

 

WIĘCEJ O FILMIE >>
 

O cyklu

Wszystkie filmy z cyklu „Retrokino. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie” przeszły gruntowną renowację w ramach realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu „Nitrofilm”, którego celem była konserwacja i cyfryzacja tych bezcennych zabytków. W każdą niedzielę miesiąca zapraszamy na projekcję jednego z czternastu tytułów w nowej jakości obrazu i dźwięku. Cykl zakończy się w listopadzie 2017 roku.
Przed każdym seansem prezentujemy jeden z odcinków programu „Z miłości do kina”, w którym zdradzamy tajniki digitalizacji oraz ciekawostki dotyczące produkcji.

 

Bilety i rezerwacje

Cena biletów: 12 zł (ulgowe); 14 zł (normalne)

Kup bilet online

Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.