RUSZYŁ CYKL
Dodano: 16.12.2014

14 grudnia publiczność Iluzjonu miała okazję poznać kino międzywojenne w dużo lepszej niż dotąd jakości, uzupełnione o nieznane fragmenty, dotychczas uznawane za zaginione. Wszystko dzięki nowemu cyklowi „Z miłości do kina”, który ruszył w minioną niedzielę.

- Po miesiącach intensywnej pracy możemy pokazać widzom najlepsze polskie filmy międzywojenne – podkreślił Dyrektor Filmoteki Narodowej, prof. Tadeusz Kowalski. – Cykl rozpoczniemy rewelacyjną komedią z jedną z największych ówczesnych gwiazd kina, Jadwigą Smosarską. Mamy nadzieję, że publiczność zakocha się w niej równie mocno, jak my.
 


Przed filmem widzowie Iluzjonu mogli poznać historię filmu, jego losów w czasie wojny oraz zgłębić tajniki pracy konserwatorów nad mocno zniszczoną kopią. To jeden z najbardziej spektakularnych efektów naszej pracy. Dziś film zyskał znacznie lepszą jakość dźwięku i obrazu oraz aż 13 minut nieznanego dotąd materiału filmowego. W wyjątkowej prezentacji specjalista ds. przedwojennego zbioru filmowego, Michał Pieńkowski, zasypywał publiczność licznymi ciekawostkami na temat „Jadzi”.

- Pierwowzorem głównej bohaterki, granej przez Wandę Zawiszankę, była słynna polska tenisistka – Jadwiga Jędrzejowska. Co ciekawe, w filmie wystąpiła jej rodzona siostra Zofia – opowiadał Michał Pieńkowski. – Dodatkowo, w filmie można zobaczyć, jak wyglądała przedwojenna Warszawa, w tym bulwary wiślane. Wtedy dużo bardziej niż teraz kwitło życie nad rzeką: istniały m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, były szerokie plaże z kawiarniami czy place zabaw dla dzieci.

Największe przeboje kinowe lat 30. zagoszczą na ekranie Iluzjonu przez cały następny rok. W kolejce czeka aż czternaście propozycji, wśród których m.in. „Ada to nie wypada”, „ABC Miłości”, „Dwie Joasie” czy „Przez łzy do szczęścia”. Wszystkie tytuły przeszły gruntowną renowację za sprawą realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu Nitrofilm, który zajmował się konserwacją i digitalizacją najstarszych zabytków filmowych.
 

Sportowiec mimo woli reż. Mieczysław Krawicz
 

Już za miesiąc kolejna premiera. Tym razem 11 stycznia zapraszamy na film „Sportowiec mimo woli” z 1939 roku. To znakomita komedia pomyłek w reżyserii Mieczysława Krawicza, jednego z najbardziej kasowych twórców filmowych dwudziestolecia międzywojennego. Zabawne perypetie bohaterów śmieszą do dziś.

Każdej premierze filmu w Iluzjonie będzie towarzyszył interesujący wykład filmograficzny.

Plan styczniowych projekcji: 

SPORTOWIEC MIMO WOLI - premiera - 11.01 | 18:00 | Stolica

Pozostałe seanse:

13.01 | 18:00 | Mała Czarna

17.01 | 16:00 | Mała Czarna

25.01 | 18:00 | Mała Czarna

Bilety w cenie 12 zł /ulgowy/ i 14 zł /normalny/ do nabycia w kasie lub na stronie internetowej kina.
 

W każdą drugą niedzielę miesiąca PREMIERA NOWEGO FILMU

OD STYCZNIA 2015 FILMY NA ANTENIE TELEWIZJI KINO POLSKA

           

Z MIŁOŚCI DO KINA. FILMY PRZEDWOJENNE W NOWEJ ODSŁONIE
Dodano: 08.12.2014

Z miłości do kina. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie to specjalne pokazy filmów, w których wracamy do tego, co w polskim kinie najlepsze. Będą przedwojenne gwiazdy, popularne szlagiery oraz dawne miejskie krajobrazy – a wszystko to w nowej, cyfrowej jakości. Ruszamy już 14 grudnia w warszawskim Iluzjonie.

Miłośnikom stołecznego kina Iluzjon jeszcze w tym roku pokażemy – zupełnie premierowo – największe przeboje kinowe lat 30. W kolejce czeka aż czternaście propozycji, które co miesiąc zagoszczą na dużym i małym ekranie. Wszystkie tytuły przeszły gruntowną renowację za sprawą realizowanego przez Filmotekę Narodową projektu Nitrofilm, który zajmował się konserwacją i digitalizacją najstarszych zabytków filmowych. Publiczność będzie miała zatem okazję poznania kina międzywojnia w dużo lepszej niż dotąd jakości, a do tego uzupełnione o nieznane fragmenty, dotychczas uznawane za zaginione.

 


Jadzia reż. Mieczysław Krawicz


Cykl rozpoczniemy rewelacyjną komedią „Jadzia” z udziałem największej polskiej gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego, królowej srebrnego ekranu – Jadwigi Smosarskiej. W obsadzie zobaczymy również najpopularniejszych aktorów tamtego okresu, m.in. Mieczysławę Ćwiklińską i Aleksandra Żabczyńskiego. „Jadzia” zyskała znacznie lepszą jakość dźwięku i obrazu oraz aż 13 minut nieznanego dotąd materiału filmowego. Pierwszy seans w kinie Iluzjon w drugą niedzielę miesiąca, 14 grudnia, punktualnie o 18:00. 

 


Jadzia reż. Mieczysław Krawicz


Wśród odrestaurowanych cyfrowo premier widzowie zobaczą także m.in. filmy:

ABC MIŁOŚCI - dotychczas znane były jedynie jego obszerne fragmenty. Rekonstrukcji dokonano na podstawie dwóch niekompletnych kopii oraz przedwojennego zwiastuna kinowego. Pozwoliło to na uzupełnienie aż 35 minut materiału nieznanego powojennej publiczności.

DWIE JOASIE - wspaniała komedia z Jadwigą Smosarską oraz jednym z najciekawszych polskich amantów, Franciszkiem Brodniewiczem. Przez młodszych widzów nazywana przedwojenną "BrzydULĄ", gdzie główna bohaterka, piękna kobieta, ze względów zawodowych przekształca się w nieatrakcyjną szarą myszkę.

PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA - największy sukces naszego projektu. Na chwilę obecną jest to jedyny polski przedwojenny film, który jest CAŁKOWICIE KOMPLETNY. Dzięki zestawieniu wszystkich zachowanych kopii, w filmie nie brakuje już ani jednej klatki. Dodatkowo rekonstrukcja cyfrowa umożliwiła nam zaprezentowanie go w pełnej krasie, w dużo lepszej niż dotąd jakości.

Każdej premierze filmu w Iluzjonie będzie towarzyszył interesujący wykład filmograficzny.

W styczniu filmy zawarte w cyklu Z MIŁOŚCI DO KINA pojawią się również na antenieTelewizji Kino Polska. Wszyscy, którym nie udało się ich zobaczyć w Iluzjonie lub też osoby, którym polskie kino przedwojenne nigdy się nie nudzi, będą miały okazję zobaczenia prawdziwych skarbów lat 30. w domowym zaciszu. Przed każdym seansem na antenie prezentowany będzie wyjątkowy program, w którym prowadzący z Filmoteki Narodowej krótko opowiedzą o tym fascynującym okresie, jakim było polskie dwudziestolecie międzywojenne.

 

Z MIŁOŚCI DO KINA. FILMY PRZEDWOJENNE W NOWEJ ODSŁONIE

Projekcje w ramach cyklu:

14.12.2014, godz 18:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe przed filmem prelekcja Michała Pieńkowskiego
Rezerwacja/zakup biletu
17.12.2014, godz 17:30
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu
21.12.2014, godz 17:30
Sala Mała Czarna
Rezerwacja/zakup biletu

 

Bilety w cenie 12 zł /ulgowy/ i 14 zł /normalny/ do nabycia w kasie lub na stronie internetowej kina.

W każdą drugą niedzielę miesiąca PREMIERA NOWEGO FILMU

OD STYCZNIA 2015 FILMY NA ANTENIE TELEWIZJI KINO POLSKA

 

Organizatorzy:

       

 Przy okazji cyklu pragniemy podkreślić, że Filmoteka Narodowa jest partnerem projektu FORWARD, którego celem jest stworzenie zautomatyzowanego systemu określania statusu praw różnych typów dzieł audiowizualnych, w tym dzieł osieroconych. Celem wprowadzenia systemu jest wyszukiwanie i opracowywanie informacji niezbędnych do zdefiniowania statusu praw dzieł audiowizualnych. Dzięki temu instytucje kultury, jednostki komercyjne i wszyscy inni potencjalni użytkownicy dzieł audiowizualnych otrzymają jasne wskazówki czy dane dzieło jest w domenie publicznej, czy jest objęte prawami autorskimi, czy też jest dziełem osieroconym i na jakich warunkach może być rozpowszechniane w Europie.

Więcej o projekcie: TUTAJ

 

        

SUKCES
Dodano: 21.09.2014

Za nami wyjątkowy tydzień: tydzień z polskim kinem. Wszystko za sprawą Festiwalu w Gdyni, który dobiegł końca. Oprócz najnowszych rodzimych produkcji publiczność miała również okazję obejrzeć starsze polskie filmy - a to dzięki nowemu cyklowi "Skarby przedwojennego kina", którego Filmoteka Narodowa była współorganizatorem.

Cykl cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród widzów. Na niemal każdym seansie sala w gdyńskim Multikinie była wypełniona po brzegi. Każdy film - a w sumie zaprezentowaliśmy cztery - został poprzedzony ciekawą prezentacją połączoną z wykładem specjalisty ds. przedwojennego zbioru filmowego. Publiczność mogła zgłębić wiedzę nie tylko o ówczesnych aktorach czy reżyserach, lecz także dowiedzieć się na czym polega proces rekonstrukcji cyfrowej, jak przygotowuje się taśmę do skanowania oraz czym skutkuje jej nieprawidłowe przechowywanie.

Wszystkie cztery tytuły pokazane na Festiwalu - "U kresu drogi", "Jadzia", "ABC miłości" i "Będzie lepiej" - zostały zdigitalizowane w ramach unijnego projektu NITROFILM, polegającego na konserwacji i cyfryzacji przedwojennych filmów fabularnych, realizowanego przez Filmotekę Narodową.

 

zamknij
 
zamknij
 
 zamknij

Na zdjęciach Michał Pieńkowski z Filmoteki Narodowej (fot. Paulina Świątek)

NAGRODY PISF ZA ROK 2013 PRZYZNANE!
Dodano: 17.09.2014

16 września 2014 podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbyła się uroczysta gala wręczenia po raz siódmy Nagród PISF - jedynych polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina.

Jednym z nominowanych w kategorii „Portal internetowy lub blog filmowy” był Nitroblog – część projektu Nitrofilm i strony www.nitrofilm.pl, realizowanego przez Filmotekę Narodową, poświęconego konserwacji i digitalizacji przedwojennej polskiej kinematografii.

 

zamknij
Laureaci 7. Nagród PISF. Fot. Marcin Kułakowski, PISFLaureaci 7. Nagród PISF

 

Audycja radiowa lub program telewizyjny

 • "Filmoteka Polska" w Radiu znad Wilii, Renata Butkiewicz 

Dyskusyjny klub filmowy

 • DKF "Olbrzym" w Tarnowskich Górach

Dystrybucja filmu zagranicznego w Polsce

 • Gutek Film za dystrybucję filmu "Sugar Man", reż. Malik Bendjelloul

Edukacja młodego widza

 • Projekt "Animacja dla każdego" - Studio Miniatur Filmowych w Warszawie 
 • Warsztaty "Ogrody animacji polskiej" - Camfilm, Katarzyna Kubacka, Jan Szymański 
 • KinoSzkoła. Interdyscyplinarny program edukacji medialnej - Joanna Zabłocka-Skorek

Kino

 • Kino Fenix w Łowiczu 

Krajowe wydarzenie filmowe 

 • Konkurs o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka - Anna Osmólska-Mętrak, Janusz Zaorski 

Krytyka filmowa

 • Anita Piotrowska

Książka o tematyce filmowej

 • "Biały mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii" - Monika Talarczyk-Gubała 

Międzynarodowe wydarzenie filmowe

 • 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima, Stowarzyszenie Rotunda
 • 6. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, Stowarzyszenie Sztuki Niezależnej i Nie Tylko OFF CAMERA

Plakat filmowy

 • "Świteź" - Agata Wacławiak-Pączkowska

Portal internetowy lub blog filmowy

 • "Czego nie widać" - blog Bartosza Żurawieckiego

Program kształcenia profesjonalnego

 • Program EKRAN - Wajda Studio 

Promocja za granicą

 • Międzynarodowa promocja filmu "Ida" w reż. Pawła Pawlikowskiego -  Portobello Film Sales, Opus Film

Rekonstrukcja cyfrowa dzieł polskiej kinematografii

 • Fixafilm za rekonstrukcję filmu "Popioły" w reż. Andrzeja Wajdy

 

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym oraz nominowanym!

WRĘCZENIE 7. NAGRÓD PISF
Dodano: 10.09.2014

Już 16 września, tradycyjnie podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni, poznamy laureatów 7. Nagród PISF - wyróżnienia przyznawanego wszystkim tym, którzy przyczyniają się do promocji i upowszechniania polskiego kina. Uroczysta gala wręczenia Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej odbędzie się na Nowej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni.

Wśród tegorocznych nominowanych znalazł się także Nitroblog. Nitroblog, starający się o nagrodę w kategorii „Portal internetowy lub blog filmowy”, to istotna część projektu Nitrofilm i strony www.nitrofilm.pl, realizowanego przez Filmotekę Narodową, poświęconego konserwacji i digitalizacji przedwojennej polskiej kinematografii.

Na naszym blogu zamieszczamy artykuły, ciekawostki i sensacyjne odkrycia dotyczące przedwojennego kina, a także odkrywamy przed widzami tajniki konserwacji taśmy filmowej i rekonstrukcji filmów. Blog prowadzony jest niemalże od początku trwania projektu, czyli od 2009 roku. Podzielony jest na dziewięć głównych kategorii, wśród których znaleźć można artykuły poświęcone m.in. historii techniki filmowej, ludziom kina, restauracji taśmy czy technologii cyfrowej.

Zapraszamy na http://blog.nitrofilm.pl

 

 

 

 

WYDAWNICTWA FILMOTEKI NARODOWEJ NA 14. MFF T-MOBILE NOWE HORYZONTY
Dodano: 25.07.2014

W miniony czwartek, 24 lipca ruszył 14. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. Jak mówią organizatorzy i Dyrektor Roman Gutek, „to festiwal filmów wykraczających poza granice konwencjonalnego kina”. Filmoteka Narodowa jest partnerem głównym wydarzenia i zaprasza nie tylko na ciekawe pokazy, lecz także do oficjalniej księgarni po wyjątkowe wydawnictwa.

Widzowie tegorocznej edycji będą mieli okazję nabyć m.in. ekskluzywne wydawnictwo z filmem „Pan Tadeusz” Ryszarda Ordyńskiego z 1928 r., do którego muzykę skomponował Tadeusz Woźniak a także inne filmy niemej ery polskiego kina wydawane na płytach DVD przez Filmotekę Narodową: „Cud nad Wisłą” Ryszarda Bolesławskiego z 1921 r, „Dla Ciebie, Polsko” Antoniego Bednarczyka z 1920 r. a także „Mogiłę nieznanego żołnierza” Ryszarda Ordyńskiego z 1927 r. Obszerne informacje o tym pionierskim okresie kina znaleźć można w dwutomowej publikacji Filmoteki Narodowej pt. „Kino polskie okresu wielkiego niemowy” pod redakcją Grażyny M. Grabowskiej.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do księgarni Tajne Komplety (mieści się we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty). Miejsce to zostało stworzone z myślą o bardziej wymagającym odbiorcy – dlatego mamy nadzieję, że również miłośnicy Filmoteki znajdą tam coś dla siebie.

Przypominamy również, że już 29 lipca (najbliższy wtorek) na wrocławskim Rynku w ramach 14. międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się bezpłatny pokaz „Roku 1863”  - zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu Nitrofilm Filmoteki Narodowej legendarnego filmu Edwarda Puchalskiego z 1922 roku.

„Rok 1863” to pierwsza (z trzech) ekranizacja „Wiernej rzeki” Stefana Żeromskiego. W roli księcia Odrowąża wystąpił popularny w pierwszej połowie lat 20. aktor Ryszard Sobiszewski. W postać margrabiego Wielopolskiego zaś wcielił się, z wielkim powodzeniem, sam Aleksander Zelwerowicz. W filmie pojawili się także autentyczni uczestnicy powstania styczniowego.

Wydawnictwo DVD z filmem „Rok 1863”, do którego znakomitą muzykę skomponował, na specjalne zamówienie Filmoteki Narodowej, Michał Lorenc a wykonał zespół DesOrient, będzie można kupić zarówno w Tajnych kompletach, jak i po pokazie na Rynku

Więcej o wydarzeniu tutaj: http://www.fn.org.pl/page/index.php?str=53&id=1256
Zobacz: Wydawnictwa Filmoteki Narodowej

 

 

 

 

 

„Rok 1863” z muzyką na żywo na T-Mobile Nowe Horyzonty
Dodano: 16.07.2014

 

Już 29 lipca (wtorek) na wrocławskim Rynku w ramach 14. międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty odbędzie się bezpłatny pokaz „Roku 1863” - zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu Nitrofilm Filmoteki Narodowej legendarnego filmu Edwarda Puchalskiego.

Muzykę na żywo na wrocławskim Rynku wykona Zespół DesOrient w składzie:
Marta Maślanka - cymbały
Małgorzata Szarlik - skrzypce
Mateusz Stankiewicz - akordeon
Bogdan Kupisiewicz - gitara
Mariusz Puchłowski - flety
Robert Siwak - instrumenty perkusyjne
Michał Woźniak – kontrabas

„Rok 1863” to pierwsza ekranizacja Wiernej rzeki Stefana Żeromskiego. Reżyser Edward Puchalski zaczynał karierę filmową w czasie I wojny światowej, odnosząc sukcesy na terenie Cesarstwa Rosyjskiego. Po powrocie do Polski stał się jednym z najbardziej znanych reżyserów i scenarzystów filmowych. Film powstał we wczesnym okresie funkcjonowania młodej kinematografii odradzającego się państwa polskiego. Tym bardziej należy docenić jego stronę realizacyjną.

 
W roli księcia Odrowąża wystąpił popularny w pierwszej połowie lat 20. aktor Ryszard Sobiszewski. W filmie wystąpili także znani i utalentowani aktorzy teatralni, których przygoda z filmem zakończyła się udziałem w kilku tylko produkcjach pierwszej połowy lat 20. Rolę margrabiego Wielopolskiego zagrał wielki Aleksander Zelwerowicz, który ponownie wcieli się w tę postać w nakręconym sześć lat później przez Józefa Lejtesa „Huraganie”.

W filmie wystąpili autentyczni uczestnicy powstania styczniowego. Grupa sędziwych, brodatych starców została sfilmowana w trakcie trwania uroczystego nabożeństwa. Ta wzruszająca scena w symboliczny i bardzo wymowny sposób zamyka filmową opowieść Puchalskiego.


Więcej o filmie na nitrofilm.pl

14. T-Mobile Nowe Horyzonty
Pokazy na Rynku:
„Rok 1863” z muzyką na żywo
29 lipca (wtorek), 22.00, Rynek we Wrocławiu
Wydarzenie bezpłatne (posiadacze karnetów muszą dokonać rezerwacji, a pozostali uczestnicy muszą odebrać darmową wejściówkę w kasie)NOWA SEKCJA FESTIWALU FILMOWEGO W GDYNI - 'SKARBY KINA PRZEDWOJENNEGO'
Dodano: 01.07.2014

W  programie 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni znalazły się cztery filmy z okresu międzywojnia. - Przez dekady uczono nas, że kino przedwojenne jest nieciekawe i niegodne uwagi, ale nawet pobieżny kontakt z tymi filmami udowadnia, że było odwrotnie – mówi dyrektor artystyczny Festiwalu, Michał Oleszczyk. Sekcja „Skarby kina przedwojenngo” organizowana jest wspólnie z Filmoteką Narodową, która zaprezentuje tytuły zrekonstruowane cyfrowo w ramach projektu NITROFILM.

Widzowie Festiwalu obejrzą trzy filmy najpopularniejszego reżysera tego okresu, Michała Waszyńskiego – będą to komedie „ABC miłości” i „Będzie lepiej”, a także dramat „U kresu drogi”. Zestaw uzupełni niezwykle popularna komedia Mieczysława Krawicza „Jadzia” z wielką gwiazdą kina przedwojennego Jadwigą Smosarską. Wszystkie cztery tytuły zostały zrekonstruowane cyfrowo w ramach wielkiego projektu rekonstrukcji kina przedwojennego NITROFILM, który od kilku lat realizuje Filmoteka Narodowa. Dzięki sięgnięciu do nieużywanych od dziesięcioleci oryginalnych przedwojennych taśm, obraz i dźwięk zyskały dużo lepszą jakość niż w dotychczas znanych kopiach. Zestawienie wszystkich zachowanych kopii i fragmentów pozwoliło uzupełnić brakujące sceny i przywrócić publiczności nieznane dotąd fragmenty filmów.  Na skutek tych zabiegów widzowie obejrzą na przykład „ABC miłości” dłuższe o 20 minut od wersji znanej dotychczas, a „Jadzię” - o 13 minut.

zamknij


Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni przyznaje, że sekcja ta jest dla niego szczególnie ważna. - Kino przedwojenne to wspaniała kapsuła czasu: czarno-biały bursztyn z zatopionym skarbem w postaci Polski, której już nie ma. Mimo że większość z tych filmów to popularna rozrywka, a nie sztuka wysoka, były to filmy kochane przez publiczność i tworzone na poziomie, który nawet z perspektywy dzisiejszej telewizji i kina trzeba uznać za wysoki. W tym roku pragnę zwłaszcza przypomnieć postać Michała Waszyńskiego, stąd obecność trzech jego filmów w programie. Za rok, dzięki partnerskiej współpracy z Filmoteką Narodową, mam nadzieję uczynić tę sekcję jeszcze bogatszą – mówi Michał Oleszczyk.

Wszystkie gdyńskie pokazy poprzedzone będą prelekcjami Michała Pieńkowskiego, filmografa z Filmoteki Narodowej, który brał udział w rekonstrukcji i opracowaniu tych filmów. Dzięki temu widzowie poznają tajniki żmudnego procesu odnawiania i cyfryzacji przedwojennych tytułów.

zamknij


Sekcję „Skarby kina przedwojennego” uzupełni wykład badacza kultury produkcji filmowej, dra Marcina Adamczaka z Uniwersytetu Adama Mickiwicza w Poznaniu. Jak zapowiada Adamczak wykład będzie próbą rewizji jednoznacznego i krytycznego obrazu kina przedwojennego. -  Przedstawiony zostanie obraz kinematografii zmagającej się z ogromnymi problemami, takim jak brak kapitału, rozwijająca się dopiero infrastruktura, rywalizacja z mocniejszymi przemysłami filmowymi i stopniowo coraz lepiej sobie z nimi radzącej – zapowiada dr Adamczak. Dodatkowym wydarzeniem specjalnym będzie spotkanie z Łukaszem M. Maciejewskim, autorem scenariusza planowanego filmu fabularnego o Michale Waszyńskim.

Współpraca Festiwalu Filmowego w Gdyni i Filmoteki Narodowej została oficjalnie rozpoczęta podpisanym w czerwcu 2014 roku porozumieniem. Filmoteka dysponuje bezcennymi zbiorami taśm filmowych i archiwaliów, należącymi do najbogatszych w Europie. Najcenniejszą część kolekcji taśm filmowych Filmoteki Narodowej stanowią przywrócone polskiej kulturze polskie filmy fabularne z lat 1914 -1939, ocalałe po II wojnie światowej (5 proc. filmów niemych zrealizowanych do roku 1930 oraz ok. 75 proc. filmów przedwojennych dźwiękowych wyprodukowanych do 1939 roku).

W latach 2008 – 2013  Filmoteka Narodowa zrealizowała projekt konserwacji i digitalizacji przedwojennych filmów fabularnych NITROFILM, w ramach którego zcyfryzowane zostały 43 przedwojenne tytuły, spośród których pełnej rekonstrukcji poddane zostały trzy: „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” E. Illesa, „Pan Tadeusz”  Ryszarda Ordyńskiego oraz „Zew morza” Henryka Szaro. Filmoteka prowadzi specjalny serwis internetowy poświęcony procesowi odnawiania starych taśm „Nitroblog”, który w czerwcu 2014 roku otrzymał nominację do nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

zamknij


Jednym z najważniejszych i najbardziej znanych programów Filmoteki jest Fototeka, wirtualny album historii filmu polskiego, prezentuje zasoby fotograficzne FN, związane tematycznie z historią polskiej kinematografii. Elektroniczna baza powstaje na podstawie zgromadzonych zbiorów fotosów, negatywów i diapozytywów i znajdują się tam zarówno znane, jak i unikatowe fotosy i robocze zdjęcia z planu, fotografie twórców  oraz zdjęcia z premier filmowych. 

Dyrektor Filmoteki profesor Tadeusz Kowalski i dyrekcja Festiwalu Filmowego w Gdyni ustalili, że współpraca ta będzie miała szerszy wymiar. - Zależy mi, żeby sekcja „Skarby kina przedwojennego” nie była wydarzeniem jednorazowym, ale żeby na trwałe zagościła w Gdyni jako żywe przypomnienie tego dumnego czasu, kiedy Polska po 123 latach odzyskała niepodległość i mogła po raz pierwszy od ponad stulecia tworzyć własną kulturę w wolnym kraju – mówi Michał Oleszczyk.

zamknij

 

 


 

BEZPŁATNY POKAZ FILMU 'U KRESU DROGI' POŁĄCZONY Z WYDANIEM PUBLIKACJI!
Dodano: 19.06.2014

Już 27 czerwca o 19.00 w stołecznym Iluzjonie wszystkich miłośników przedwojennego kina zapraszamy na bezpłatny pokaz filmu „U kresu drogi”. Projekcja odnowionego cyfrowo filmu w ramach projektu Nitrofilm  połączona będzie z premierą publikacji „Cyfra a oryginał”

Monografia „Cyfra a oryginał. Nowe źródło historii” jest efektem międzynarodowej konferencji pod tym samym tytułem, która odbyła się w dniach 28-29 listopada 2013 roku w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej w Warszawie. Konferencja była okazją podsumowania Nitrofilmu, projektu poświęconego „Konserwacji i digitalizacji przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”. Podczas dwudniowego wydarzenia zorganizowanego przez Filmotekę Narodową, zaprosiliśmy do udziału w dyskusji nad różnego rodzaju zależnościami między źródłami audiowizualnymi, a ich cyfrowymi reprodukcjami. Była to również okazja do zaprezentowania najnowszych odkryć archiwalnych. Poruszyliśmy także problemy badawcze dotyczące dzieł utraconych, których wyobrażenie kształtują jedynie materiały okołofilmowe, takie jak plakaty, fotosy, programy kinowe i inne.

O wszystkich tematach będzie można dowiedzieć się szerzej właśnie z naszej monografii. Wśród wszystkich interesujących zagadnień zebranych w wydawnictwie znalazły się m.in. te dotyczące roli oryginału w badaniach filmograficznych, wizualnych archiwów cyfrowych, refleksji dydaktycznych o wybranych filmach czy digitalizacji jako re-kreacji. Książkę będzie można otrzymać bezpłatnie po seansie.

zamknij

Prezentację monografii uzupełni pokaz przedwojennego filmu „U kresu drogi” w reżyserii Michała Waszyńskiego. Film, odnowiony cyfrowo w ramach projektu Nitrofilm, wyróżnia doskonale prowadzona przez reżysera melodramatyczna fabuła i znakomita gra odtwórcy głównej roli. U jego boku zagrały piękne i utalentowane aktorki - Irena Malkiewicz-Domańska, dla której była to przedostatnia rola filmowa w krótkiej karierze, oraz Tamara Wiszniewska. W pozostałych rolach wystąpili znakomici polscy aktorzy. Projektantem wspaniałych kobiecych kreacji, które wykorzystano w filmie był Jerzy Kersen, znany  bywalec sławnej warszawskiej cukierni Lourse`a. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie kina Iluzjon.

Więcej o filmie >>

Kadry w serwisie Fototeka >>

27 czerwca, godz. 19.00
Kino Iluzjon – ul. Narbutta 50a

WSTĘP WOLNY

 

<b>U kresu drogi</b><br /><br /><span class=
 
zamknij

 


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.