NITROLEKCJA NA ŚWIĘCIE NIEMEGO KINA W KINIE ILUZJON
Dodano: 30.11.2012

Już w najbliższą niedzielę, 2 grudnia 2012 roku, zapraszamy na kolejną odsłonę NITROLekcji  – tym razem do wyjątkowego miejsca, jakim jest kino Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej. NITROLekcja będzie wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi ŚWIĘTO NIEMEGO KINA .

NITROLekcję poprowadzą specjaliści z Filmoteki Narodowej, pracujący na co dzień przy projekcie NITROFILM – Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie. Konserwatorka taśmy razem z filmografem przybliżą uczniom, studentom oraz starszym miłośnikom kinematografii tajniki cyfryzacji i rekonstrukcji filmowej. Opowiedzą też szerzej o projekcie NITROFILM, który zajmuje się ratowaniem przedwojennych polskich filmów. 

NITROLekcja będzie wyjątkową okazją do Zaprezentowania rodzajów zniszczeń i degradacji taśmy, z którymi na co dzień walczą konserwatorzy. Pokażemy także, w jaki sposób z kilku niekompletnych kopii składamy jeden film i na jakie błędy najbardziej trzeba uważać przy rekonstrukcji. Opowiemy również o dylematach i sporach jak należy restaurować zabytek filmowy.

Zapraszamy serdecznie do uczestnictwa w NITROLekcji – już w niedzielę na własne oczy będzie można się przekonać, że najnowszych taśm poliestrowych nie da się tak łatwo zniszczyć, jak łatwopalnych i kruchych taśm nitro. Poznamy także różnicę między filmami kolorowanymi a kolorowymi (to nieprawda, że wszystkie filmy przedwojenne były czarno-białe!) i dowiemy się więcej o rewolucji, jaką było wprowadzenie dźwięku do filmu.

NITROLekcja w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej

2 grudnia 2012, godz. 15:00, Małe Foyer

Wstęp wolny

zamknij 
 
zamknij
 
zamknij

„MANIA” Z MUZYKĄ NA ŻYWO NA ŚWIĘCIE NIEMEGO KINA
Dodano: 28.11.2012

Już 28 listopada rusza jubileuszowa, dziesiąta edycja Święta Niemego Kina. Będzie ona wyjątkowa zarówno pod względem ilości filmów (21 tytułów!), jak i formuły. Pokazom filmowym będzie towarzyszyć muzyka na żywo. Oprawę muzyczną festiwalu przygotowują zespoły niezwykle różnorodne pod względem stylu. Podczas pięciu dni festiwalu na scenie Iluzjonu królować będą jazz, rock, elektro, a towarzyszyła im będzie muzyka kameralna i folk, dzięki którym prezentowane filmy nabiorą zapewne nowych i niespodziewanych znaczeń. 

Na zakończenie Święta Niemego Kina prawdziwa gratka – pokaz niemego filmu, pieczołowicie zrekonstruowanego i poddanego wszelkim zabiegom restauracyjnym przez specjalistów, pracujących przy projekcie NITROFILM – Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie. Mowa oczywiście o „Mani. Historii pracownicy fabryki papierosów” z 1918 roku, w którym główną rolę gra gwiazda ówczesnego kina, Pola Negri.

Muzykę do tego filmu skomponował Jerzy Maksymiuk, dyrygent, pianista,wybitny promotor muzyki współczesnej. Wykona ją Orkiestra Kameralna Leopoldinum pod batutą kompozytora.

Uroczysta re-premiera tego filmu miała miejsce we wrześniu 2011 roku. Jego pokazy odbyły się także w pięciu miastach europejskich w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji: Berlinie, Londynie, Madrycie, Paryżu i Kijowie, gdzie odniosły wielki sukces, tak u publiczności, jak i znawców kina.

Pokaz filmu „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów”  już 02.12.2012 o godz. 19:30 w ramach cyklu 10. ŚWIĘTO NIEMEGO KINA.

Zapraszamy serdecznie do kina Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej, na Narbutta 50 a w Warszawie!

BEZPŁATNE WEJSCIÓWKI
(Pierwszeństwo w odbiorze wejściówek mają osoby, które zakupiły karnet ŚNK oraz nabywcy wydawnictwo FN - "Kino polskie okresu Wielkiego Niemowy". Wejściówki do zdobycia również na profilu kina Iluzjon na Facebooku.)

 

Więcej informacji o seansie: http://www.fn.org.pl/page/index.php?str=66&id=3509

 

ZAPYTANIE OFERTOWE NA DOSTAWĘ TETRACHLOROETYLENU NA POTRZEBY PROJEKTU
Dodano: 21.11.2012

Filmoteka Narodowa zwraca się z zapytaniem ofertowym dotyczącym dostawy 300 litrów czystego tetrachloroetylenu w opakowaniach 20 l.

Termin realizacji (dostawy): do 30 listopada 2012 r.

Miejsce realizacji (dostawy): Filmoteka Narodowa, ul. Wałbrzyska 6/12 Warszawa

Oferty, zawierające:

- cenę

- datę ważności oferty

prosimy wysyłać mailowo na adres aolszowska@fn.org.pl lub osobiście na adres: Filmoteka Narodowa, ul. Puławska 61, Warszawa do dnia 25 listopada 2012 r.

ZAPRASZAMY NA WARSZTATY FILMOWE
Dodano: 07.11.2012

Zapraszamy na towarzyszące re-premierze warsztaty filmowe. Szczegóły na stronie www.pantadeusz1928.pl
 

10 listopada:

WARSZTATY FILMOWE, przeznaczone dla miłośników kina, szczególnie przedwojennego oraz tych wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o kulisach realizacji pierwszej filmowej wersji epopei narodowej Adama Mickiewicza.

W programie:

  • wykłady z elementami multimedialnymi, m.in. o: kostiumach na planie „Pana Tadeusza” (prof. Anna Rudzka, Ewa Hevelke), tajnikach cyfrowej rekonstrukcji dźwięku (Michał Pieńkowski, Jakub Stadnik), komponowaniu muzyki do filmu (Tadeusz Woźniak), realizacji zdjęć na Nowogrodczyźnie (Joanna Puchalska), powstaniu słynnych pikseli Agaty Dębickiej, opartych na oryginalnych fotosach z filmu oraz „Pan Tadeusz” okiem prof. Jerzego Bralczyka.
  • pokazy przedwojennych filmów dźwiękowych

1. „ABC miłości” (reż. Michał Waszyński, 1935)

Zwariowana komedia z niezapomnianym Adolfem Dymszą w roli głównej. Co ciekawe, parę głównych bohaterów grają... czteroletnia dziewczynka oraz... pies!

2. „Ada to nie wypada”  (reż. Konrad Tom, 1936)

Arcyzabawna komedia muzyczna z plejadą najświetniejszych komików w rolach głównych, pełna przezabawnych dialogów i przebojowych piosenek.

3. „Fredek uszczęśliwia świat” (reż. Zbigniew Ziembiński, 1936)

Komedia muzyczna zdecydowanie odbiegająca od ówczesnych szablonów fabuły
i powszechnych typów bohaterów, pełna dowcipnych gagów i dobrej muzyki.

4. „Ludzie Wisły” (reż. Aleksander Ford, Jerzy Zarzycki, 1938)

Interesujący przykład odejścia od modnych ówcześnie dramatów salonowych. Realistycznie ukazuje brutalne realia niezamożnej ludności robotniczej. Wielkim atutem filmu są unikatowe plenery wiślane, kręcone m.in. w Płocku i Toruniu.

11 listopada:

Drugi dzień WARSZTATÓW FILMOWYCH, zaplanowany z myślą o dzieciach. Zapraszamy najmłodszych na zajęcia „Soplicowo – fotomontaż”. Dzieci będą miały okazję stworzyć autorskie historie wokół postaci i wydarzeń z „Pana Tadeusza”, wykorzystując kadry do filmu z 1928 roku. Z prac powstanie animacja, którą podziwiać będziemy na dużym ekranie!

W programie również animacje dla dzieci, m.in.: rowerowe szaleństwa Bolka i Lolka, legendarny odcinek Reksia, w którym zajrzymy do wnętrza budy sympatycznego pieska, film, w którym mała Agnisia zapyta, w imieniu dużych i małych, jak działa telewizja, a odpowiedzi udzieli niezastąpiony mistrz absurdalnego humoru – Julian Józef Antonisz.

Warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat.

Rarejestracja na: www.pantadeusz1928.pl

Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowy program: http://www.pantadeusz1928.pl/program

11 listopada o godzinie 18.00 odbędzie się drugi uroczysty pokaz „Pana Tadeusza” (reż. Ryszard Ordyński, 1928) z muzyką na żywo Tadeusza Woźniaka.

Zaproszenia na pokaz będzie można zdobyć w konkursach organizowanych wraz z naszymi patronami – Polskim Radiem oraz Filmwebem, na Facebooku i podczas warsztatów.


The Website is co-financed by the European Union from the European Regional Development Fund
within the framework of the Operational Programme – Infrastructure and Environment.