• Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1927
  • Premiera: 13 X 1927


Tytuł angielski
THE CALL OF THE SEA
Reżyseria
Asystent reżysera
Asystent reżysera
Kierownictwo literackie
Kierownictwo artystyczne
Scenografia
Pomoc techniczna
Kierownictwo produkcji
Produkcja
Leo-Film

Obsada aktorska:

Maria Malicka (2 role: Hanka / księżniczka, bohaterka powieści czytanej przez Stacha), Jerzy Marr (2 role: Stach, syn młynarza, kapitan statku / królewicz, bohater powieści czytanej przez Stacha), Mariusz Maszyński (Karol Skarski, zakochany safanduła), Nora Ney (Jola, córka Van Loosa), Antoni Różański (młynarz, ojciec Stacha), Józefa Modzelewska (żona młynarza, matka Stacha), Oktawian Kaczanowski (pan Ostojski), Stanisława Słubicka (pani Ostojska), Antoni Bednarczyk (Van Loos, właściciel żaglowca), Stefan Szwarc (Rudolf Minke, bosman, herszt bandy przemytników), Henryk Rzętkowski (2 role: przemytnik; trębacz, bohater powieści czytanej przez Stacha), Michał Halicz (przemytnik), Czesław Danecki (przemytnik), Janusz Ziejewski (wachtowy), Aleksander Maniecki (sternik Karlsen), Nina Świerczewska (pokojówka), Stefan Hnydziński (parobek w młynie), Tadeusz Fijewski (Stach jako dziecko), Krysia Długołęcka (Hanka jako dziecko), Izabella Kalitowicz (miss Phlipps, guwernantka małej Hanki), Jan Czapski (lichwiarz), Stanisław Hryniewiecki (kapitan torpedowca ORP Kujawiak - w roli samego siebie), Jan Giedroyć (zastępca kapitana torpedowca ORP Kujawiak - w roli samego siebie), Mieczysław Rudnicki (kapitan okrętu szkolnego ORP Generał Sosnkowski - w roli samego siebie), Władysław Wolski (oficer Polskiej Marynarki Wojennej - w roli samego siebie), Karol Korytowski (szef Sztabu Dowództwa Floty - w roli samego siebie), Eugeniusz Podolski (oficer w hydroplanie - w roli samego siebie), Feliks Baczyński (pilot hydroplanu - w roli samego siebie), Wiesława Morecka (gość na imieninach Hanki), Olga Polińska (gość na imieninach Hanki), Mary Alma (była narzeczona Karola)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki
  • Galeria
 
Nora Ney

Dwunastoletni Stach, syn młynarza, zaczytuje się w powieściach o morzu, marzy o podróżach po dalekich oceanach, egzotycznych krajach i szalonych przygodach. Po latach zostaje oficerem na wielkim żaglowcu handlowym i cieszy się dużym zaufaniem właściciela okrętu, Van Loosa. Zdobywa też serce jego córki, Joli. Bosman Rudolf, który kocha się w Joli i ją napastuje, zostaje wyrzucony z okrętu przez jej ojca. Bosman postanawia zemścić się na Stachu. Van Loos proponuje Stachowi, by został jego wspólnikiem i zięciem. Stach zgadza się i jedzie do swoich rodziców po błogosławieństwo. W rodzinnej wsi spotyka Hankę, towarzyszkę swoich dziecięcych zabaw, córkę właściciela majątku, w którym rodzice Stacha dzierżawią młyn. Dawna przyjaźń i wspomnienia sprawiają, że Stacha i Hankę zaczyna łączyć miłość. Stach postanawia zerwać z Jolą. Hanka jednak, by pomóc rodzicom w podupadającym gospodarstwie, decyduje się wyjść za mąż za bogatego sąsiada, Karola. Zrozpaczony Stach zaciąga się do polskiej marynarki i poświęca się pracy nad wynalazkiem. Kiedy dowiaduje się o tym bosman Rudolf, jeden z członków szajki przemytników, Stach zostaje napadnięty i uwięziony na starym kutrze.

Tymczasem Hanka zrywa z Karolem i przyjeżdża do Gdańska, by odszukać Stacha. Przypadkiem dowiaduje się, że jej ukochany został uprowadzony. Hanka powiadamia policję. W wyniku pościgu za kutrem przemytników ginie bosman Rudolf, a Stach zostaje uwolniony. Nic już nie stoi na przeszkodzie miłości Stacha i Hanki.

 


źródło: http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/9992wpisz szukany:


1913, 1918, 1919, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939
10% DLA MNIE
ABC MIŁOŚCI
ADA, TO NIE WYPADA!
BARTEK ZWYCIĘZCA
BĘDZIE LEPIEJ
BIAŁY MURZYN
BIAŁY ŚLAD
BOHATEROWIE SYBIRU
CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA
CYGANKA AZA
CZARNE DIAMENTY
DOKTÓR MUREK
DRUGA MŁODOŚĆ
DWIE JOASIE
DZIEJE GRZECHU
DZIEŃ WIELKIEJ PRZYGODY
DZIESIĘCIU Z PAWIAKA
DZIEWCZĘTA Z NOWOLIPEK
DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI
DZIŚ MAMY BAL
FLORIAN
FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT
GENIUSZ SCENY
GRANICA
HALKA
IWONKA
JA TU RZĄDZĘ
JADZIA
JANKO MUZYKANT
JAŚNIE PAN SZOFER
JEGO EKSCELENCJA SUBIEKT
JEGO WIELKA MIŁOŚĆ
KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ
KOBIETY NAD PRZEPAŚCIĄ
KOCHAJ TYLKO MNIE
KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI (1913)
KSIĄŻĄTKO
KSIĘŻNA ŁOWICKA
LUDZIE BEZ JUTRA
LUDZIE WISŁY
MANEWRY MIŁOSNE
MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW
MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
MŁODY LAS
NIEWOLNICY ŻYCIA
O CZYM MARZĄ KOBIETY
O CZYM SIĘ NIE MÓWI
OSTATNIA BRYGADA
PAN TADEUSZ
PAWEŁ I GAWEŁ
PIERWSZA MIŁOŚĆ KOŚCIUSZKI
PIĘTRO WYŻEJ
POLICMAJSTER TAGIEJEW
POLONIA RESTITUTA
PONAD ŚNIEG
PROKURATOR ALICJA HORN
PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA
PRZYBŁĘDA
RAPSODIA BAŁTYKU
ROBERT I BERTRAND
ROK 1863
ROK 1914
ROMEO I JULCIA
SERCE MATKI
SKRZYDLATY ZWYCIĘZCA
ŚLUBY UŁAŃSKIE
SPORTOWIEC MIMO WOLI
STRASZNY DWÓR
SYGNAŁY
SZALEŃCY
SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA
SZLAKIEM HAŃBY
SZPIEG W MASCE
SZTANDAR WOLNOŚCI
TAJEMNICA MEDALIONU
TAJEMNICA STAREGO RODU
TY, CO W OSTREJ ŚWIECISZ BRAMIE
U KRESU DROGI
WACUŚ
WE WŁASNE SIDŁA
WIERNA RZEKA
WIOSNA NARCIARZY
WRZOS
WŁÓCZĘGI
ZA ZASŁONĄ
ZABAWKA
ZAMARŁE ECHO
ZEW MORZA
ZNACHOR
ŻONA I NIE ŻONA

Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ