Strona główna / Repremiery / ZEW MORZA / Muzyka do filmu

Muzykę do zrekonstruowanego filmu skomponował specjalnie na tę okazję znany autor muzyki filmowej i teatralnej - Krzesimir Dębski.

 

Krzesimir Dębski

Kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny.Studiował kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. Po studiach jako lider i solista jazzowego zespołu String Conmnection koncertował niemal w całej Europie, a także w USA i Kanadzie (blisko 1000 koncertów, w tym radiowych i telewizyjnych).
Jest Laureatem I Nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii (1983) oraz Nagrody im. St. Wyspiańskiego (1985).W latach osiemdziesiątych, w ankietach magazynu „Jazz Forum” wielokrotnie zdobył tytuł „Najlepszego skrzypka”, „Najlepszego kompozytora” oraz „Najlepszego Aranżera Roku”.W roku 1985 amerykański magazyn muzyczny „Down Beat” umieścił Krzesimira Dębskiego na liście 10 najlepszych skrzypków jazzowych na świecie.Od 1987, będąc u szczytu swojej kariery jazzowej, ograniczył działalność koncertową, poświęcając się głównie poważnej twórczości kompozytorskiej, będącej polistylistyczną próbą syntezy szeroko pojętej muzyki współczesnej. Skomponował ponad 120 utworów symfonicznych i kameralnych m.in.: 2 symfonie, operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertów instrumentalnych. Jego utwory były wykonywane na najpoważniejszych festiwalach muzycznych (poświęconych nie tylko muzyce współczesnej), takich jak Luzern Festiwal, Piano Spheres w Los Angeles, festiwale w Malmo, Brukseli i w Pasadenie oraz w Meksyk i Indiach. Ważne, że wykonywali je wielcy wykonawcy, którzy nie często dają się namówić na wykonawstwo nowej muzyki: Vadim Riepin, Jose Cura, Andrzej Dobber, Susan Svreck, Daniel Stabrawa, Gilard Atzmon, „12 Cellinsten” Filharmoników Berlińskich oraz Solvguttene Chor z Oslo i Konstanty Andrzej Kulka (wykonawca 3 najnowszego Koncertu na skrzypce i orkiestrę).

Krzesimir Dębski tworzy również muzykę teatralną (ponad 40 premier), eksperymentalną i filmową. Skomponował muzykę do ponad 100 filmów fabularnych m.in.: „Medium” (reż. Jacek Koprowicz), „Kingsajz” (reż. Juliusz Machulski), „Ogniem i mieczem” (reż. Jerzy Hoffmann), „W pustyni i w puszczy” (reż. Gavin Hood), „Tam i z powrotem” (reż. Wojciech Wójcik), „Stara Baśń” (reż. Jerzy Hoffmann), „Ranczo Wilkowyje” (reż. Wojciech Adamczyk), „1920 Bitwa Warszawska” (reż. Jerzy Hoffmann), a także muzykę do kilkunastu seriali telewizyjnych („Klan”, „Złotopolscy”, „Na dobre i na złe”, „Czułość i kłamstwa”, „Sfora”, „Na Wspólnej”, „Ranczo”, „Przepis na życie”). Muzyka do filmu „Young Magican” została nominowana do jednej z najważniejszych nagród filmowych na świecie: Kanadyjskiej Nagrody Filmowej „Genie Award’88”. W roku 2000 otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii „Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” za muzykę do „Ogniem i mieczem”. W 2001 na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos (Grecja) otrzymał nagrodę za muzykę do filmu „W pustyni i w puszczy”, zaś muzyka do filmu „Stara baśń” została wyróżniona nagrodą czytelników czasopisma „Film” – „Złota Kaczka 2003”.W roku 2005 Krzesimir Dębski otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni Limelight Films na skomponowanie nowej muzyki do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914 - 1917.W 2007 roku w USA serial TVP Andrzeja Meleszki „Magiczne drzewo” z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał Emmy Award’2007 w kategorii filmów telewizyjnych i programów dla dzieci. Jako dyrygent prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas–Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, Jean-Luc Ponty, Mark O’Connor, Regina Carter, John Blake i Nigel Kennedy.Dyrygował niemal wszystkimi orkiestrami polskimi na czele z Sinfonią Varsovią, Filharmonią Narodową i NOSPR, a także Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Guadalajara Symphony Orchestra (Meksyk), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro, Cyprus National Orchestra Leopolis Chaber Orchestra i Wind Orchestra Los Angeles oraz Sud-Westfunk Orchester, Novi Sad Radio Orchestra.

 

SKŁAD ORKIESTRY:

Łukasz Błaszczyk - skrzypce
Magdalena Małecka - altówka
Wojciech Sławiński - wiolonczela
Sylwester Sobola - obój
Anna Kalska - klarnet
Artur Kasperek - fagot
Krzesimir Dębski - fortepian
Marta Maślanka - perkusja
Piotr Maślanka - perkusja

 

Krzesimir Dębski - dyrygent
Błażej Domański - realizacja nagrań
Karol Mańkowski - asystent realizatora nagrań
Produkcja nagrań: Anna Jurksztowicz, Si Music,
Wydawca i Producent Muzyczny, Warszawa, 2013

 


W Iluzjonie


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ