Strona główna / Repremiery / WIOSNA NARCIARZY

Cyfrowa repremiera przedwojennego filmu „Wiosna narciarzy”, zrealizowanego przez zakopiańskiego górala, Adama Krzeptowskiego w 1934 roku odbyła się 8 marca 2020 roku w kinie Iluzjon.

Wiosna narciarzy

Krótkometrażowy film jest jednym z ciekawszych osiągnieć twórcy-amatora, który w latach 30. zrealizował kilka filmów tatrzańskich. „Wiosna narciarzy” w humorystyczny sposób obrazuje sportowy podbój Tatr, a w dokumentalnych ujęciach widać sportowców z tamtych lat – braci Marusarzy i skoczka Bronisława Czecha. Pojawiają się w początkowych scenach filmu z międzynarodowych zawodów narciarskich w Zakopanem. Ważną rolę w filmie pełni muzyka skomponowana przez Władysława Bugayskiego oraz dwie napisane przez niego piosenki wykonane przez popularny wówczas chór Juranda. Film w lekkiej i dowcipnej formie przedstawia uroki sportów zimowych. Uwagę zwraca zwłaszcza scena, w której główni bohaterowie przepływają na krze przez Morskie Oko. 

Więcej o filmie >>

W 2019 roku film został zrekonstruowany cyfrowo przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.

Repremierowy pokaz filmu wraz z innymi filmami o zbliżonej tematyce zaprezentowany został na specjalnym pokazie zatytułowanym „Zima stulecia”. W programie wieczoru z zimą stulecia, która zachowała się jeszcze w filmowych kadrach, znalazły się pokazy krótkich metraży słynnych polskich twórców: m.in. Bogusława Rybczyńskiego, Romana Polańskiego czy Bogdana Dziworskiego. Prelekcję przed filmami wygłosił filmograf FINA, Grzegorz Rogowski.


„Wiosna narciarzy”, reż. Adam Krzeptowski, Polska 1934, źródło: FINA

 

 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ