Strona główna / Repremiery / MANIA / Wystawa Muzeum Kinematografii

„Pola Negri. Legenda kina”- wystawa Muzeum Kinematografii

Jednym z wydarzeń towarzyszących re-premierze filmu „Mania” w Filharmonii Narodowej będzie prezentacja, przygotowanej przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, wystawy poświęconej Poli Negri. Wystawa zostanie zaprezentowana w Filharmonii Narodowej w formie multimedialnej.

A jest to wystawa niezwykła - biograficzna, retrospektywna, ukazująca drogę życiową i artystyczną wielkiej gwiazdy światowego kina. Zamierzeniem autorów ekspozycji było przybliżenie  szerokiej publiczności sylwetki niezwykle popularnej aktorki, która rozpoczęła swoją karierę w epoce kina niemego i, jako jedna z niewielu, z powodzeniem kontynuowała ją w czasach filmu dźwiękowego.

Pola Negri to największa gwiazda pochodzenia polskiego, która podbiła Hollywood. Tam zrobiła oszałamiającą karierę i utorowała drogę dla gwiazd europejskich w „fabryce snów”, a mimo to do tej pory nigdzie nie zgromadzono w jednym miejscu tak wielu różnorodnych materiałów związanych z życiem i twórczością Poli Negri. Udało się to łódzkiemu Muzeum.

Wystawa stanowi bogaty zbiór plakatów i fotosów z planów zdjęciowych a także prywatnych zdjęć artystki. Zgromadzone plakaty bardzo często same stanowią  dzieło sztuki. Ich autorami byli tak wspaniali artyści jak Theo Matejko czy też jeden z najwybitniejszych przedstawicieli niemieckiego ekspresjonizmu Josef Fenneker. Dlatego już sama ich ekspozycja stanowi niezwykły zbiór ukazujący rozwój plakatu filmowego przez blisko pięćdziesiąt lat.

Wystawa przygotowana została  w oparciu o materiały znajdujące się nie tylko  w zbiorach polskich archiwów, bibliotek, placówek muzealnych (niestety zbyt mało materiałów zachowało się w Polsce), ale także dzięki zagranicznym partnerom z Niemiec, Francji, Holandii oraz z USA  m.in.: Deutsche Kinemathek, Deutsches Filminstitut, Bundesarchiv, La Cinémathèque française, University of Southern California, Paramount  Pictures. Głównym polskim partnerem była Filmoteka Narodowa.

 

Wystawa powstała dzięki dofinansowaniu  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie.


Autorami ekspozycji są: Krystyna Zamysłowska, Piotr Kulesza
www.kinomuzeum.pl

 

 

 

 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ