Strona główna / Repremiery / MANIA / Muzyka do filmu: Jerzy Maksymiuk

MUZYKA DO FILMU „MANIA”: JERZY MAKSIUK Z WROCŁAWSKĄ ORKIESTRĄ KAMERALNĄ LEOPOLDINUM

Pokazowi filmu „MANIA” będzie towarzyszyła muzyka na żywo napisana przez cenionego twórcę muzyki filmowej Jerzego Maksymiuka, w wykonaniu Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej LEOPOLDINUM pod dyrekcją kompozytora.

Kompozytor - Jerzy Maksymiuk

Urodził się 6 kwietnia 1936 r. w Grodnie. Miał być pianistą. Został dyrygentem. Od 13 roku życia komponuje. Jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów polskich, niezwykłą osobowością twórczą. Sławę zdobył jako szef Polskiej Orkiestry Kameralnej, z którą w latach 70. podbijał świat. Pod jego batutą orkiestra koncertowała w takich salach jak nowojorska Carnegie Hall, London Proms, Wiener Ferein. To z „orkiestry Maksymiuka” wyrosła w 1984 r. nie mniej sławna Sinfonia Varsovia. U szczytu powodzenia w 1984 r. na 13 lat objął szefostwo BBC Scottish Symphony Orchestra w Glasgow, z którą odbył liczne tournée po Europie. W uznaniu za dziesięcioletnią pracę z tą orkiestrą został uhonorowany tytułami Conductor Laureate oraz Doctor of Letters Strathclyde University w Glasgow.

Występował z tak znanymi orkiestrami jak: London Symphony Orchestra, London Philharmonic Orchestra, Orchestre National de France, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Ensemble Orchestral de Paris, Rotterdam Philharmonic, Royal Liverpool Philharmoni, Hong Kong Philharmonic. Dokonał ok. 200 prawykonań muzyki współczesnej oraz nagrał ponad 100 płyt m.in. dla EMI, Hyperionu i Naxosa. Jako kompozytor muzyki filmowej do ponad 40 filmów współpracował z wieloma znanymi polskimi reżyserami m.in. Wojciechem J. Hasem, Krzysztofem Zanussim, Ewą i Czesławem Petelskimi i Tadeuszem Makarczyńskim.


Wrocławska Orkiestra Kameralna LEOPOLDINUM

Wrocławska Orkiestra Kameralna LEOPOLDINUM powstała ponad 30 lat temu. Jej nazwa nawiązuje do jednego z najcenniejszych zabytków architektury barokowej w Europie Środkowej – słynącej ze znakomitej akustyki  Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.  Orkiestra jest jednym z zespołów Filharmonii Wrocławskiej, będzie także należała do powstającego we Wrocławiu Narodowego Forum Muzyki.

Zespół składający się ze znakomitych muzyków zdobył szerokie uznanie słuchaczy i krytyki, występując w takich salach, jak: Philharmonie i Schauspielhaus w Berlinie, Tivolis Koncertsal w Kopenhadze, Teatro Victoria Eugenia w San Sebastian oraz na licznych festiwalach. Od 2007 roku dyrektorem artystycznym Leopoldinum jest skrzypek i dyrygent Ernst Kovacic.

Orkiestra nagrała kilkanaście płyt, z których Rossini Gala z Ewą Podleś (kontralt) otrzymała nagrodę Polskiej Akademii Fonograficznej – Fryderyka 1999. Pod dyrekcją Ernsta Kovacica wydała już sześć płyt CD, z których Ernst Křenek – Symphonic Elegy został wysoko oceniony w prestiżowych czasopismach muzycznych: „Diapason”, „Fanfare” i „The Strad”. www.leopoldinum.art.pl

Skład Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum:

Jerzy Maksymiuk – kompozytor i dyrygent
Christian Danowicz - skrzypce - koncertmistrz
Tymoteusz Rapak - skrzypce
Mirosław Dzięcielski - skrzypce
Michał Micker - altówka
Kamil Walasek - altówka
Jakub Kruk - wiolonczela
Mirosław Mały - kontrabas
Jan Krzeszowiec - flet
Jarosław Podsiadlik - klarnet
Anna Rutkowska - Schock - fortepian

Barbara Migurska - koordynacja

 

 

 

 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ