
Piknik Naukowy, czyli największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę odbyła się 12. maja w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu. W wydarzeniu czynnie uczestniczyła również Filmoteka Narodowa prezentując projekt Nitrofilm, którego celem jest ratowanie i zabezpieczenie starych taśm filmowych z archiwum Filmoteki.
Filmoteka Narodowa przygotowała liczne atrakcje: już przy wejściu do namiotu można było „zapoznać” się z filmową taśmą – wszystko dzięki specjalnej zasłonie, wykonanej właśnie z oryginalnej „trzydziestki piątki”. W środku na zwiedzających czekali konserwatorzy taśmy i filmografowie, którzy z pasją opowiadali o kinie. Miłośnicy filmu z pewnością mogli znaleźć coś dla siebie. W namiocie przygotowana została minipracownia restauracji taśmy: każdy z zainteresowanych mógł poznać zasady barwienia taśmy, jej rodzaje i rozmiar (największe wrażenie zrobiła najszersza rolka o szerokości aż 70mm!), a także… własnoręcznie uratować jej rozerwane części, wykonując tzw. sklejki.
Nie zabrało również ciekawych pokazów filmowych. Konserwatorka Monika Supruniuk wraz z filmografem Michałem Pieńkowskim opowiadali o jednym z większych projektów Filmoteki: NITROFILMIE, który zajmuje się konserwacją i digitalizacją przedwojennych filmów fabularnych. Spore zaskoczenie u widzów wywołał fakt, że z polskich filmów niemych do naszych czasów zachowało się jedynie 5% zbiorów. Pracownicy FN zachęcali tym samym do wzięcia udziału w NITROAkcji, by móc wspólnie powiększać ilość kopii filmowych. Akcja, która odbywa się pod hasłem „Przygarniamy stare filmy” wywołała spore zainteresowanie wśród uczestników Pikniku, którzy zadeklarowali chęć poszukiwań filmów u siebie w domach. Na zachętę (i pamiątkę) dostali taśmę filmową z logo NITROAkcji i numerem kontaktowym do Filmoteki na wypadek, gdyby udało im się znaleźć filmowe rolki.
Stoisko Filmoteki Narodowej, we wspólnym namiocie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej, było także nie lada atrakcją dla najmłodszych: dzieci wspólnie z konserwatorką Katarzyną Mikstal próbowały rozrywać najtrwalszą, poliestrową taśmę i dowiadywały się, dlaczego tak ważne jest ratowanie najstarszej z nich – łatwopalnej nitro. Uświadomiły sobie, że digitalizacja filmów jest bardzo istotna szczególnie po obejrzeniu filmu, prezentującego jak łatwo taśma nitro może ulec zniszczeniu.
Piknik Naukowy będący największą w Europie plenerową imprezą popularyzującą naukę jak co roku był ciekawą formą spędzenia wolnego czasu zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wszyscy nas odwiedzający byli zachwyceni działaniami Filmoteki Narodowej. Naładowani pozytywna energią już szykujemy się za kolejną, 17 edycję.
Do zobaczenia za rok!
![]() |
![]() ![]() |
Stoisko Filmoteki Narodowej i Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej
|
![]() ![]() |
Konserwatorka Kasia Mikstal
|
![]() ![]() |
Konserwatorka Monika Supruniuk
|
![]() ![]() |
Prezentacja Filmoteki Narodowej
|
![]() ![]() |
Pracownicy projektu Nitrofilm Filmoteki Narodowej: Monika Supruniuk, Paulina Świątek Kasia Mikstal, Michał Pieńkowski, Roger Kuźmiński, Paweł Śmietanka |
![]() ![]() ![]() Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Główny serwis POIiŚ |