Strona główna / NitroAkcja / NITROLekcje / Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich

25 kwietnia odbyła się pierwsza NITROLEKCJA w Centralnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Przybyli uczniowie mieli wyjątkową okazję dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy, zarówno o NIRTOFILMIE, tajnikach konserwacji taśmy filmowej, jak i historii kina w ogóle.

Pracownicy Filmoteki Narodowej zaciekawili młodzież zagadnieniami z zakresu historii kinematografii i rekonstrukcji zabytków filmowych. Michał Pieńkowski, filmograf, opowiadał m.in. o początkach kina i wynalezieniu kinematografu. Spore zdziwienie wywołała informacja, że jeszcze na kilka miesięcy przed braćmi Lumière Polak, Kazimierz Prószyński, skonstruował urządzenie podobne do rewolucyjnego wynalazku sławnych braci. Katarzyna Mikstal, konserwator taśmy filmowej, z pasją opowiadała o rodzajach taśm, na jakich powstawały pierwsze filmy. Największe zainteresowanie wzbudziła taśma łatwopalna z czasów przedwojennych, zwana nitro, której szczególną uwagą poświęcamy w projekcie NITROFILM. Kasia Mikstal tłumaczyła, jak zbudowane są taśmy oraz co najczęściej dzieje się z nimi po upływie czasu lub wskutek niewłaściwego ich przechowywania: o ubytkach perforacji, skurczach, śladach po starych sklejkach czy zębatkach. Uczniowie mieli też okazję dowiedzieć się, jak barwiono taśmy (to nieprawda, że wszystkie filmy przedwojenne filmy były czarno-białe!), czym różnią się filmy kolorowane od kolorowych, a także w jaki sposób powstały filmy dźwiękowe. Młodzież mogła również zobaczyć różnego rodzaju taśmy filmowe na własne oczy.

Po prezentacji pracownicy Filmoteki przygotowali konkursy z atrakcyjnymi nagrodami: m.in. książkami o kinie niemym, pendrivami z wizerunkiem Poli Negri, a także pocztówkami z kadrami z polskich filmów. Uczniowie chętnie przyglądali się zabytkowym projektorom i własnoręcznie robili sklejki. Byli zachwyceni tym, że choć przez chwilę mogli poczuć się jak konserwatorzy filmowej taśmy. Jeśli uda im się znaleźć starą taśmę u siebie w domu, z pewnością będą widzieli, jak dalej z nią postąpić (szczególnie, jeśli będą mieli do czynienia z taśmą nitro!). Mamy nadzieję, że nasze NitroLekcje zainteresują młodych ludzi polskim kinem.

Wszystkich chętnych zapraszamy 12. maja na Piknik Naukowy, na którym przybliżymy tajniki konserwacji zabytków filmowych i naszej NITROAKCJI.

Do zobaczenia!

 





Zachęcamy do śledzenia filmograficznych i konserwatorskich ciekawostek na naszym nitroblogu: http://blog.nitrofilm.pl

 

 

 
Filmograf Michał Pieńkowski

 
Filmograf Michał Pieńkowski i konserwatorka taśmy filmowej Kasia Mikstal

 
Filmograf Michał Pieńkowski i uczestnicy lekcji

 
Konserwatorka taśmy filmowej Kasia Mikstal z uczniami

 



Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ