
25 kwietnia odbyła się pierwsza NITROLEKCJA w Centralnym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich. Przybyli uczniowie mieli wyjątkową okazję dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy, zarówno o NIRTOFILMIE, tajnikach konserwacji taśmy filmowej, jak i historii kina w ogóle.
Pracownicy Filmoteki Narodowej zaciekawili młodzież zagadnieniami z zakresu historii kinematografii i rekonstrukcji zabytków filmowych. Michał Pieńkowski, filmograf, opowiadał m.in. o początkach kina i wynalezieniu kinematografu. Spore zdziwienie wywołała informacja, że jeszcze na kilka miesięcy przed braćmi Lumière Polak, Kazimierz Prószyński, skonstruował urządzenie podobne do rewolucyjnego wynalazku sławnych braci. Katarzyna Mikstal, konserwator taśmy filmowej, z pasją opowiadała o rodzajach taśm, na jakich powstawały pierwsze filmy. Największe zainteresowanie wzbudziła taśma łatwopalna z czasów przedwojennych, zwana nitro, której szczególną uwagą poświęcamy w projekcie NITROFILM. Kasia Mikstal tłumaczyła, jak zbudowane są taśmy oraz co najczęściej dzieje się z nimi po upływie czasu lub wskutek niewłaściwego ich przechowywania: o ubytkach perforacji, skurczach, śladach po starych sklejkach czy zębatkach. Uczniowie mieli też okazję dowiedzieć się, jak barwiono taśmy (to nieprawda, że wszystkie filmy przedwojenne filmy były czarno-białe!), czym różnią się filmy kolorowane od kolorowych, a także w jaki sposób powstały filmy dźwiękowe. Młodzież mogła również zobaczyć różnego rodzaju taśmy filmowe na własne oczy.
Wszystkich chętnych zapraszamy 12. maja na Piknik Naukowy, na którym przybliżymy tajniki konserwacji zabytków filmowych i naszej NITROAKCJI.
Do zobaczenia!
![]() |
Zachęcamy do śledzenia filmograficznych i konserwatorskich ciekawostek na naszym nitroblogu: http://blog.nitrofilm.pl
![]() Filmograf Michał Pieńkowski |
|
|
|
![]() ![]() ![]() Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Główny serwis POIiŚ |