Strona główna / NitroAkcja / NITROLekcje / Nitrofilm na Uniwersytecie Warszawskim

24. maja, na Uniwersytecie Warszawskim odbyło się spotkanie w ramach cyklu „Czwartki z kulturą”, organizowanego przez Samorząd Studentów. Tym razem uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję poznania polskiego kina niemego. O tym pięknym okresie w polskiej kinematografii przedwojennej opowiedzieli jej pasjonaci z projektu NITROFILM Filmoteki Narodowej.

Nasi specjaliści przedstawili tajniki konserwacji taśmy filmowej i opowiedzieli, do czego może doprowadzić jej niewłaściwe przechowywanie. Była także szansa na to, by dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o digitalizacji przedwojennych filmowych obrazów. Zespół NITROFILMU zachęcał również do poszukiwań starych taśm u siebie w domach – takie bezcenne materiały mogą leżeć zapomniane w piwnicach czy na strychach, a dzięki pracowni konserwacji taśmy można przywrócić im nowe życie. Wierzymy, że nie tylko studenci przyłączą się do naszej NITROAkcji, którą organizujemy pod hasłem „Przygarniamy stare filmy”.

Nie zabrakło także filmowych projekcji. W Kampusie Głównym pokazane zostały dwa przedwojenne obrazy: „Dla Ciebie, Polsko” (1920) i „Cud nad Wisłą” (1921). Bęyła to okazja na zapoznanie się z polskim kinem okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Więcej informacji:

http://samorzad.uw.edu.pl/7653/czwartki-kultura-nieme-kino/#more-7653

https://www.facebook.com/events/442099092468236/

 

 

Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ