
NITROAKCJA POSZŁA W ŚWIAT!
W świąteczną niedzielę w głównym wydaniu „Wiadomości” ukazał się materiał o NITROAKCJI. Akcja pod hasłem „Przygarniamy stare filmy” cieszy się zainteresowaniem mediów, które zaangażowały się w jej nagłośnienie.
Bohaterem „Wiadomości” był film „Pan Tadeusz” z 1928 roku, którego fragmenty udało się odnaleźć we Wrocławiu. Mieszkanka tego miasta znalazła kilkanaście rolek z taśmą filmową w rzeczach odziedziczonych po swoim dziadku. To dowód na to, że prawdziwe skarby można znaleźć we własnym domu.
Dzięki temu znalezisku możemy uzupełnić brakujący fragment w naszym filmie „Pan Tadeusz” – podkreśla Paweł Śmietanka, Kierownik Pracowni Restauracji Taśmy Filmowej.
Kopia filmu ma wartość bezcenną. „Pan Tadeusz” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego był pierwszą ekranizacją wybitnego dzieła Adama Mickiewicza. Uroczysta warszawska premiera filmu odbyła się 9. listopada 1928 r. z udziałem prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Józefa Piłsudskiego. Film cieszył się w stolicy ogromnym powodzeniem, otrzymał entuzjastyczne recenzje i wiele ciepłych słów ze świata kultury. Ocalałą taśmę rekonstruują obecnie pracownicy Filmoteki Narodowej.
Obecnie trwają prace nad rekonstrukcją cyfrową i mniej więcej 1/5 filmu jest już gotowa – relacjonuje filmograf Michał Pieńkowski.
„Pan Tadeusz” nie jest jedynym filmem, który Filmoteka Narodowa ratuje przed zniszczeniem. Do uratowania jest jeszcze wiele – szczególnie takich, które mogą znajdować się w najróżniejszych miejscach, często zapomnianych.
Liczymy na to, że u Państwa w domach nadal znajdują się kopie filmowe – podkreśla Paulina Świątek z Zespołu Komunikacji i Marketingu Filmoteki Narodowej.
Nadal jest czego szukać: z przedwojennych fabularnych filmów niemych zachowało się jedynie 5% zbiorów. Lepiej jest z filmami dźwiękowymi – 70%. Wierzymy, że pomogą nam Państwo w odnalezieniu kolejnych bezcennych filmów z polskiej kinematografii. Liczmy na to, że dzięki pomocy telewizji materiały o naszej NITROAKCJI zachęcą Państwa do poszukiwań filmowych taśm i zgłaszania się z nimi do Filmoteki Narodowej. Razem możemy odkrywać prawdziwe, filmowe skarby!
![]() ![]() ![]() Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Główny serwis POIiŚ |