WACUŚ
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1935
  • Premiera: 3 X 1935


Reżyseria
Asystent reżysera
Pomoc reżyserska
Scenariusz
Dialogi
Zdjęcia
Kukiełki
Słowa piosenek
Aparatura
Tobis-Klangfilm
Charakteryzacja
Fotosy
Stephot
Kierownictwo produkcji
Produkcja
Rex-Film
Atelier
Falanga
Laboratorium
Falanga
Dystrybucja
Patria-Film

Obsada aktorska:

Adolf Dymsza (Tadeusz Rosołek, pracownik lombardu vel Wacuś, brat Tadeusza), Jadwiga Andrzejewska (2 role: Kazia Wolska, krawcowa; Anioł Stróż, postać ze snu Wacusia), Mieczysława Ćwiklińska (Zofia Centkowska, bogata wdowa), Władysław Grabowski (doktor Łęcki, adorator Centkowskiej), Jerzy Marr (2 role: Roman, brat cioteczny Kazi; diabeł, postać ze snu Wacusia), Konrad Tom (dyrektor szkoły kosmetycznej), Józef Orwid (2 role: dyrektor lombardu; piastunka, postać ze snu Wacusia), Michał Halicz (Cygan), Irena Skwierczyńska (Cyganka), Jerzy Kobusz (bramkarz), Feliks Chmurkowski (nauczyciel), Leon Recheński (woźny w szkole), Eugeniusz Koszutski (Antoni, portier w lombardzie), Maria Korska (matka Kazi), Klemens Mielczarek (Kuba, kolega Wacusia na stancji), Chór Dana (pracownicy lombardu), Adam Wysocki (Stopka, pracownik lombardu), Tadeusz Bogdanowicz (Ząbiński, pracownik lombardu), Wincenty Nowakowski (Kufka, pracownik lombardu), Mieczysław Fogg (Gawronek, pracownik lombardu), Helena Zarembina (klientka w lombardzie), Aniela Rolandowa (pokojówka Centkowskiej), Bolesław Mierzejewski (kelner), Stefan Szczuka (właściciel restauracji), Wacław Zdanowicz (klient w lombardzie), Leopold Morozowicz (mężczyzna w restauracji), Józef Porębski (mężczyzna w restauracji), pies Puk (pies Kazi)
  • Treść
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki
  • Galeria
  • Piosenki

Tadeusz Rosołek, urzędnik lombardu, jest oczarowany Kazią Wolską, jedną z klientek, która z powodu kłopotów finansowych oddaje pod zastaw zegarek. Kobieta, która mieszka z mamą w dużym domu, prosi go o pomoc w znalezieniu chłopców w wieku szkolnym na stancję. Kiedy żaden z kandydatów nie znajduje akceptacji, Rosołek przebiera się za chłopca i jako Wacuś, młodszy brat, zamieszkuje u Wolskiej, by być bliżej ukochanej. Od tej pory prowadzi podwójne życie. Rower chowa w krzakach w ogrodzie, ubranie i tornister w psiej budzie, a wchodzi i wychodzi przez okno.

Od początku jest zazdrosny o Romana, którego bierze za narzeczonego Kazi. Po „szkole” pomaga ukochanej, która jest krawcową, rozwozić gotowe suknie. Jedna z klientek, Centkowska, bogata wdowa uwielbiająca dzieci, jest nim zachwycona. Po incydencie z Kubą, kolegą ze stancji, z którym gra w kości, Kazia zaprasza Tadeusza do domu i prosi, by zabronił bratu uprawiać hazard. Mężczyzna dokonuje cudów zręczności, by mistyfikacja nie wyszła na jaw.

Pani Centkowska z pomocą swojego adoratora, doktora Łęckiego, przywozi zabawki dla Wacusia.
„Chłopiec” skarży się na brata, że ze strachu przed nim musiał schować się w kominie. Wzburzona wdowa chce adoptować Wacusia. Wysyła Łęckiego do lombardu, by umówił spotkanie z jego bratem. W wyniku nieporozumienia na spotkanie z panią Centkowską przychodzi zamiast Rosołka czterech pracowników lombardu.

W niedzielę odbywa się szkolny mecz piłki nożnej. Kazia i jej kuzyn Roman przychodzą kibicować Wacusiowi. „Chłopiec”, by kłamstwo nie wyszło na jaw, podstępem pozbywa się bramkarza i zajmuje jego miejsce.
Któregoś dnia Kazia odprowadza Wacusia do szkoły. Nie chcąc się zdradzić, chłopak wchodzi do pierwszej napotkanej, jak się okazuje, szkoły kosmetycznej. Kiedy Kazia orientuje się, że zaszła pomyłka, prowadzi Wacusia do męskiego gimnazjum. Uczniowie rozpoznają w nim bramkarza, przez którego przegrali mecz. Rzucają się na niego z pięściami. Z opresji wybawia go nauczyciel matematyki, ale zadaje mu trudne zadanie. Wacuś nie odpowiada, pospiesznie wychodzi z klasy, by zdążyć do pracy w lombardzie. Nie ma czasu zmienić ubrania. Klienci nie chcą, by obsługiwał ich młokos w uczniowskim stroju. Rozżalony Wacuś idzie do restauracji. Zamawia wódkę i mimo „uczniowskiego” wieku zostaje obsłużony, bo ma pieniądze. Ku radości wszystkich gości śpiewa wesołe piosenki. Zabawę przerywa Kazia i Roman, który wcześniej widział, że Wacuś wchodzi do restauracji. Zabierają go do domu.
Kiedy Kazia mówi mu, że Roman jest jej kuzynem, Wacuś nie kryje radości. Kuba znajduje w ogrodzie garnitur i tornister swojego współlokatora. Wacuś przyznaje się, że jest Tadeuszem i wyznaje miłość Kazi.

 



wpisz szukany:


1913, 1918, 1919, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939
10% DLA MNIE
12 KRZESEŁ
ABC MIŁOŚCI
ADA, TO NIE WYPADA!
BARTEK ZWYCIĘZCA
BĘDZIE LEPIEJ
BEZIMIENNI BOHATEROWIE
BIAŁY MURZYN
BIAŁY ŚLAD
BOHATEROWIE SYBIRU
CHAM
CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA
CYGANKA AZA
CZARNE DIAMENTY
CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA?
DOKTÓR MUREK
DOROŻKARZ NR 13
DRUGA MŁODOŚĆ
DWIE JOASIE
DZIEJE GRZECHU
DZIEŃ WIELKIEJ PRZYGODY
DZIESIĘCIU Z PAWIAKA
DZIEWCZĘTA Z NOWOLIPEK
DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI
DZIŚ MAMY BAL
FLORIAN
FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT
GEHENNA
GENIUSZ SCENY
GRANICA
HALKA
IWONKA
JA TU RZĄDZĘ
JADZIA
JANKO MUZYKANT
JAŚNIE PAN SZOFER
JEGO EKSCELENCJA SUBIEKT
JEGO WIELKA MIŁOŚĆ
KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ
KOBIETY NAD PRZEPAŚCIĄ
KOCHA... LUBI... SZANUJE...
KOCHAJ TYLKO MNIE
KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI (1913)
KRÓLOWA PRZEDMIEŚCIA
KSIĄŻĄTKO
KSIĘŻNA ŁOWICKA
KULT CIAŁA
KŁAMSTWO KRYSTYNY
LUDZIE BEZ JUTRA
LUDZIE WISŁY
MANEWRY MIŁOSNE
MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW
MOCNY CZŁOWIEK
MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
MOI RODZICE ROZWODZĄ SIĘ
MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
MŁODY LAS
NIEDORAJDA
NIEWOLNICY ŻYCIA
O CZYM MARZĄ KOBIETY
O CZYM SIĘ NIE MÓWI
OSTATNIA BRYGADA
PAN TADEUSZ
PAN TWARDOWSKI
PANIENKA Z POSTE RESTANTE
PAPA SIĘ ŻENI
PAWEŁ I GAWEŁ
PIERWSZA MIŁOŚĆ KOŚCIUSZKI
PIĘTRO WYŻEJ
POD TWOJĄ OBRONĘ
POLICMAJSTER TAGIEJEW
POLONIA RESTITUTA
PONAD ŚNIEG
PROKURATOR ALICJA HORN
PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA
PRZYBŁĘDA
RAPSODIA BAŁTYKU
ROBERT I BERTRAND
ROK 1863
ROK 1914
ROMEO I JULCIA
SERCE MATKI
SKRZYDLATY ZWYCIĘZCA
ŚLUBY UŁAŃSKIE
SPORTOWIEC MIMO WOLI
STRASZNA NOC
STRASZNY DWÓR
SYGNAŁY
SZALEŃCY
SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA
SZLAKIEM HAŃBY
SZPIEG W MASCE
SZTANDAR WOLNOŚCI
TAJEMNICA MEDALIONU
TAJEMNICA STAREGO RODU
TRZY SERCA
TY, CO W OSTREJ ŚWIECISZ BRAMIE
U KRESU DROGI
WACUŚ
WE WŁASNE SIDŁA
WIERNA RZEKA
WIOSNA NARCIARZY
WRZOS
WŁÓCZĘGI
ZA ZASŁONĄ
ZABAWKA
ZAMARŁE ECHO
ZEW MORZA
ZNACHOR
ŻONA I NIE ŻONA

Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ