SZLAKIEM HAŃBY
Strona główna / Baza filmów / Filmy / SZLAKIEM HAŃBY
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1929
  • Premiera: 16 XI 1929


Tytuł roboczy
W SZPONACH HANDLARZY KOBIET
Tytuł angielski
PATH OF SHAME
Scenariusz
Pierwowzór literacki
powieść Antoniego Marczyńskiego
Zdjęcia
Kierownictwo zdjęć
Scenografia
Charakteryzacja
Kierownictwo produkcji
Produkcja
Star-Film

Obsada aktorska:

Maria Malicka (Marysia Żurkówna), Wanda Zawiszanka (Franka Żurkówna, siostra Marysi), Zofia Batycka (Iza Górska, agentka policji kobiecej), Maria Wrońska (Lucy Ventana), Bogusław Samborski (Karol Wolak, grawer vel Andrzej Marczak, handlarz żywym towarem), Lech Owron (Artur Klug vel Kennedy, uwodziciel, członek szajki handlarzy żywym towarem), Jan Szymański (Miller, członek szajki handlarzy żywym towarem), Seweryna Broniszówna (Elwira, właścicielka tawerny w Rio de Janeiro), Władysław Walter (jednooki marynarz), Jerzy Kobusz (Stach, marynarz), Henryk Rzętkowski (marynarz), Justyna Czartorzyska (Róża Freundlich, uczennica w szkole tańca), Antoni Cwojdziński (Walek, narzeczony Marysi), Stanisław Sielański (listonosz), Zygmunt Chmielewski (marynarz w tawernie), Leopold Morozowicz (mężczyzna na zebraniu), Tahly Haimanot (banjonista w tawernie), Bob Allein (pianista w tawernie)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki

Berlin. W wyniku działań policji członkowie szajki handlarzy żywym towarem likwidują punkt przerzutowy i przenoszą się do centrali w Warszawie.
Rio de Janeiro. W tawernie Złota Kotka, której właścicielką jest Elwira, prosperuje tajny dom publiczny. Do nierządu zmuszane są tam młode kobiety, które przyjechały z Europy „za chlebem” lub „za sławą”. Jedną z nich jest Franka Żurkówna. Jej klient obiecuje wysłać list, który napisała do siostry.

Wieś Dolinka. Miller, właściciel sklepu, należy do szajki handlarzy żywym towarem. Przez przypadek czyta list do Marii Żurkówny, w którym Franka ujawnia jego rolę i błaga siostrę o interwencję policji. Miller odwiedza w Warszawie Marczaka, członka szajki, który ukrywa się pod nazwiskiem Wolak. Marczak, pracujący jako grawer, podrabia jej charakter pisma Franki i pisze „nowy” list. Maria dowiaduje się z niego, że France powodzi się tak dobrze, że dorobiła się majątku. Miller namawia ją na wyjazd do Ameryki i obiecuje pomoc.

Tymczasem w Warszawie Lucy Ventana, należąca do szajki, otwiera szkołę tańca. W zajęciach, jako uczennica, bierze udział Iza Górska, tajna agentka policji kobiecej. Szkołę odwiedza Marczak i jego przyjaciel Kennedy, „dyrektor amerykańskiej wytwórni filmowej”, który szuka w Europie nowych talentów. Zwracają uwagę na Izę i Różę, młodą Żydówkę. Kennedy obiecuje im karierę filmową. Ciotka Róży nie zgadza się na kontrakt. Mężczyzna obiecuje jednak, że wkrótce Róża zostanie jego żoną.

Maria przed wyjazdem do Ameryki żegna się z matką i Walkiem, swoim narzeczonym. W Warszawie udaje się do grawera Wolaka, który kieruje ją do biura emigracyjnego. Maria musi czekać do następnego dnia na załatwienie formalności. Iza, która obserwuje biuro, prosi ją, by w razie kłopotów zadzwoniła na policję.
Wieczorem Maria, ukryta na zapleczu, widzi u Wolaka Izę w towarzystwie Kennedy’ego. Mówi Wolakowi o kontaktach Izy z policją. Ten ukradkiem uprzedza Kennedy’ego. Mężczyzna nie zdradza jednak, że rozszyfrował Izę. Razem bawią się na dancingu.

Wkrótce w Kazimierzu odbywa się ślub Róży i Kennedy’ego. Nowożeńcy wyjeżdżają do Warszawy. Kennedy spotyka się z Lucy i Marczakiem. Ustalają, że wieczorem przyprowadzi Izę do Wolaka. Grawer wręcza jej paszport, potem odurza eterem. Przy pomocy Lucy wywozi ją za miasto i kładzie na torach kolejowych.
W tym czasie Kennedy jedzie z Różą pociągiem do Gdyni.

Maria dociera do Ameryki. W tawernie Złota Kotka spotyka chorą i pobitą Frankę. Rzuca się, by jej pomóc, ale zostaje obezwładniona i zamknięta w pokoju siostry.

Iza, cudownie ocalona, opowiada o wszystkim swojej przełożonej. Marczak zostaje aresztowany. Przyparty do muru, zdradza, że pozostali członkowie szajki są już na statku Esperanza. Iza dociera samolotem do Gdyni. Policja aresztuje na statku Lucy. Kennedy próbuje uciekać, skacze do morza, ale policjanci wyciągają go z wody.

Tymczasem w Rio de Janeiro Maria zostaje pobita przez jednego z klientów. Kolejni są Polakami, marynarzami. Przejęci jej historią, postanawiają ją ratować. Dzięki ich fortelowi  Maria chyłkiem opuszcza tawernę. Pod opieką marynarzy wraca statkiem do kraju. W domu czeka na nią stęskniony Walek.

 wpisz szukany:


1913, 1918, 1919, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939
10% DLA MNIE
ABC MIŁOŚCI
ADA, TO NIE WYPADA!
BARTEK ZWYCIĘZCA
BĘDZIE LEPIEJ
BEZIMIENNI BOHATEROWIE
BIAŁY MURZYN
BIAŁY ŚLAD
BOHATEROWIE SYBIRU
CHAM
CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA
CYGANKA AZA
CZARNE DIAMENTY
CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA?
DOKTÓR MUREK
DOROŻKARZ NR 13
DRUGA MŁODOŚĆ
DWIE JOASIE
DZIEJE GRZECHU
DZIEŃ WIELKIEJ PRZYGODY
DZIESIĘCIU Z PAWIAKA
DZIEWCZĘTA Z NOWOLIPEK
DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI
DZIŚ MAMY BAL
FLORIAN
FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT
GEHENNA
GENIUSZ SCENY
GRANICA
HALKA
IWONKA
JA TU RZĄDZĘ
JADZIA
JANKO MUZYKANT
JAŚNIE PAN SZOFER
JEGO EKSCELENCJA SUBIEKT
JEGO WIELKA MIŁOŚĆ
KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ
KOBIETY NAD PRZEPAŚCIĄ
KOCHA... LUBI... SZANUJE...
KOCHAJ TYLKO MNIE
KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI (1913)
KRÓLOWA PRZEDMIEŚCIA
KSIĄŻĄTKO
KSIĘŻNA ŁOWICKA
KULT CIAŁA
KŁAMSTWO KRYSTYNY
LUDZIE BEZ JUTRA
LUDZIE WISŁY
MANEWRY MIŁOSNE
MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW
MOCNY CZŁOWIEK
MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
MOI RODZICE ROZWODZĄ SIĘ
MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
MŁODY LAS
NIEDORAJDA
NIEWOLNICY ŻYCIA
O CZYM MARZĄ KOBIETY
O CZYM SIĘ NIE MÓWI
OSTATNIA BRYGADA
PAN TADEUSZ
PAN TWARDOWSKI
PANIENKA Z POSTE RESTANTE
PAPA SIĘ ŻENI
PAWEŁ I GAWEŁ
PIERWSZA MIŁOŚĆ KOŚCIUSZKI
PIĘTRO WYŻEJ
POD TWOJĄ OBRONĘ
POLICMAJSTER TAGIEJEW
POLONIA RESTITUTA
PONAD ŚNIEG
PROKURATOR ALICJA HORN
PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA
PRZYBŁĘDA
RAPSODIA BAŁTYKU
ROBERT I BERTRAND
ROK 1863
ROK 1914
ROMEO I JULCIA
SERCE MATKI
SKRZYDLATY ZWYCIĘZCA
ŚLUBY UŁAŃSKIE
SPORTOWIEC MIMO WOLI
STRASZNA NOC
STRASZNY DWÓR
SYGNAŁY
SZALEŃCY
SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA
SZLAKIEM HAŃBY
SZPIEG W MASCE
SZTANDAR WOLNOŚCI
TAJEMNICA MEDALIONU
TAJEMNICA STAREGO RODU
TRZY SERCA
TY, CO W OSTREJ ŚWIECISZ BRAMIE
U KRESU DROGI
WACUŚ
WE WŁASNE SIDŁA
WIERNA RZEKA
WIOSNA NARCIARZY
WRZOS
WŁÓCZĘGI
ZA ZASŁONĄ
ZABAWKA
ZAMARŁE ECHO
ZEW MORZA
ZNACHOR
ŻONA I NIE ŻONA

Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ