DZIESIĘCIU Z PAWIAKA
Strona główna / Baza filmów / Filmy / DZIESIĘCIU Z PAWIAKA
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1931
  • Premiera: 19 IX 1931


Tytuł angielski
TEN CONDEMNED
Reżyseria
Scenariusz
Kierownictwo zdjęć
Słowa piosenki (-ek)
Montaż dźwięku
Aparatura
Tobis-Klangfilm
Charakteryzacja
Fotosy
Ars
Kierownictwo produkcji
Produkcja
Blok-Muzafilm
Laboratorium
Falanga
Dystrybucja
Muzafilm

Obsada aktorska:

Józef Węgrzyn (adwokat Jan Dobrochowski, "Jur"), Karolina Lubieńska (Hania, rewolucjonistka), Adam Brodzisz (Janusz Dunin, architekt), Zofia Batycka (Olga Michajłowna, narzeczona generała Maksimowa), Bogusław Samborski (Maksimow, generał żandarmerii), Franciszek Dominiak (Zienkow, pułkownik żandarmerii), Kazimierz Justian (Szymon, prowokator), Jan Szymański (Łysy, rewolucjonista), Ryszard Misiewicz (aptekarz), Artur Socha (delegat z Krakowa), Tadeusz Kański (rewolucjonista), Stefan Rogulski (brat Hani), Józef Maliszewski (skazaniec), Bronisława Nobisówna (pokojówka Olgi Michajłownej), Maria Korska (rewolucjonistka w bibliotece), Antoni Bednarczyk (zastępca naczelnika więzienia), Aleksander Bogusiński (adwokat), Roman Dereń (policjant w cyrkule), Józef Grodnicki (prokurator), Michał Halicz (rewolucjonista), Józef Karbowski (rewolucjonista), Jerzy Kobusz (rewolucjonista), Stanisław Łapiński (sędzia), Władysław Neubelt (prezes sądu), Henryk Rzętkowski (wachmistrz żandarmerii), Leon Recheński (oficer rosyjski), Ina Ney (uczestniczka festynu na Bielanach), Jerzy Ney (uczestnik festynu na Bielanach), Loda Niemirzanka (dziewczyna na festynie na Bielanach, tańcząca ze strażakiem), Eugeniusz Koszutski (strażak na festynie na Bielanach), Kazimierz Jarocki, Witold Kuncewicz, Jan Tomasik, Mieczysław Winkler, Józef Zejdowski, Gwido Rakowski, Błażej Płochocki, Chór Dana
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki

Rok 1906, Warszawa. Z Pawiaka na Cytadelę przewożony jest skazaniec. Grupa rewolucjonistów pod wodzą adwokata Jana Dobrochowskiego (pseudonim Jur) próbuje go odbić. W wyniku zdrady Szymona akcja nie udaje się. Skazaniec zostaje powieszony. Przypadkowym świadkiem tej sceny jest Janusz Dunin, młody architekt. Poznaje młodszego brata skazańca i opiekującą się nim Hanię, która należy do grupy rewolucjonistów. Hania prosi Jura, by przyjął do organizacji Janusza.
Generał Maksimow, dowódca żandarmerii, dąży za wszelką cenę do zdemaskowania i pojmania Jura. Zadaniem ma się zająć pułkownik Zienkow.

Podczas wiecu przemawia delegat z Krakowa. Szymon daje znak żandarmom, by wkroczyli do akcji. Janusz rzuca się na zdrajcę i ostrzega uczestników przed niebezpieczeństwem. Akcja żandarmów nie udaje się. Hania i Janusz spotykają się na festynie na Bielanach. Wyznają sobie miłość. Szymon, przebrany i ucharakteryzowany, nadal inwigiluje rewolucjonistów. Janusz poznaje go na ulicy, próbuje strzelać. Szymon wzywa policję. Janusz, uciekając, chroni się w powozie Olgi Michajłowny, narzeczonej generała Maksimowa. Zaskoczona kobieta chce go wyrzucić. Janusz, by ocalić życie, namiętnie ją całuje. Olga zaprasza go do siebie. Kiedy w trakcie wizyty zjawia się nieoczekiwanie Maksimow, Janusz udaje lekarza, którego wezwała Olga.

W czasie pobytu w Warszawie Wielkiego Księcia Cyryla grupa Jura przygotowuje zamach na Maksimowa. Janusz umawia się z Hanią w Łazienkach. Nie może jednak dotrzeć na miejsce, bo usiłuje zmylić śledzącego go Szymona. W jednej z alejek spotyka jadącą konno Olgę.
Jur decyduje, że zamachu na generała dokona Janusz. Bombę zapakowaną jak pudełko czekoladek ma przechować Hania. Kiedy w jej mieszkaniu zjawiają się żandarmi, podopieczny Hani ukrywa bombę w swoim rzekomym „garbie”. W dniu zamachu Janusz dostaje bombę od Hani. Rzuca ją w kierunku jadącego powozu Maksimowa. Żandarmi aresztują dziewięciu rewolucjonistów. Janusz pozostaje na wolności. W swoim mieszkaniu zastaje Olgę. Nieoczekiwanie zjawia się Hania, która podejrzewa, że Janusz zdradził. Szymon, który ją śledził, aresztuje oboje. Trafiają na Pawiak do sąsiadujących ze sobą cel.

Olga prosi Zienkowa, by ocalił Janusza od śmierci. Pułkownik obiecuje jej to, pod warunkiem, że dowie się, kim jest Jur. Olga odwiedza Janusza w celi i nakłania go, by się ratował nawet za cenę zdrady. Hania słyszy ich rozmowę, z której wynika, że Janusz pozostał jej wierny. Wkrótce zostaje zwolniona z więzienia. Szymon nadal ją śledzi.

W czasie procesu, w którym Jan Dobrochowski jest obrońcą 10 rewolucjonistów, wszyscy zostają skazani na śmierć. Maksimow, ciężko ranny w zamachu, przygotowuje rozkaz o egzekucji. Hania odwiedza Janusza w więzieniu. Potem idzie do mieszkania, w którym Jur i kilku rewolucjonistów przygotowują się do akcji odbicia skazanych kolegów. Hania ostrzega ich, że jest śledzona. Rewolucjoniści, przebrani w rosyjskie mundury, aresztują Szymona i przekazują go policji. Pod wodzą Jura, udającego rotmistrza Oskara von Budberga, jadą na Pawiak. Na podstawie sfałszowanego dokumentu naczelnik wydaje im 10 więźniów.

W tym czasie Szymon zawiadamia Maksimowa o planach Polaków. Zienkow z oddziałem żandarmów przybywa na Pawiak za późno. Szymon, nieprzydatny już jako szpieg, zostaje wtrącony do więzienia. Janusz spotyka się z Hanią. Na mieście pojawiają się ulotki o zakończonej sukcesem akcji uwolnienia 10 więźniów z Pawiaka.

 

 



wpisz szukany:


1913, 1918, 1919, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939
10% DLA MNIE
12 KRZESEŁ
ABC MIŁOŚCI
ADA, TO NIE WYPADA!
BARTEK ZWYCIĘZCA
BĘDZIE LEPIEJ
BEZIMIENNI BOHATEROWIE
BIAŁY MURZYN
BIAŁY ŚLAD
BOHATEROWIE SYBIRU
CHAM
CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA
CYGANKA AZA
CZARNE DIAMENTY
CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA?
DOKTÓR MUREK
DOROŻKARZ NR 13
DRUGA MŁODOŚĆ
DWIE JOASIE
DZIEJE GRZECHU
DZIEŃ WIELKIEJ PRZYGODY
DZIESIĘCIU Z PAWIAKA
DZIEWCZĘTA Z NOWOLIPEK
DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI
DZIŚ MAMY BAL
FLORIAN
FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT
GEHENNA
GENIUSZ SCENY
GRANICA
HALKA
IWONKA
JA TU RZĄDZĘ
JADZIA
JANKO MUZYKANT
JAŚNIE PAN SZOFER
JEGO EKSCELENCJA SUBIEKT
JEGO WIELKA MIŁOŚĆ
KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ
KOBIETY NAD PRZEPAŚCIĄ
KOCHA... LUBI... SZANUJE...
KOCHAJ TYLKO MNIE
KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI (1913)
KRÓLOWA PRZEDMIEŚCIA
KSIĄŻĄTKO
KSIĘŻNA ŁOWICKA
KULT CIAŁA
KŁAMSTWO KRYSTYNY
LUDZIE BEZ JUTRA
LUDZIE WISŁY
MANEWRY MIŁOSNE
MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW
MOCNY CZŁOWIEK
MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
MOI RODZICE ROZWODZĄ SIĘ
MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
MŁODY LAS
NIEDORAJDA
NIEWOLNICY ŻYCIA
O CZYM MARZĄ KOBIETY
O CZYM SIĘ NIE MÓWI
OSTATNIA BRYGADA
PAN TADEUSZ
PAN TWARDOWSKI
PANIENKA Z POSTE RESTANTE
PAPA SIĘ ŻENI
PAWEŁ I GAWEŁ
PIERWSZA MIŁOŚĆ KOŚCIUSZKI
PIĘTRO WYŻEJ
POD TWOJĄ OBRONĘ
POLICMAJSTER TAGIEJEW
POLONIA RESTITUTA
PONAD ŚNIEG
PROKURATOR ALICJA HORN
PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA
PRZYBŁĘDA
RAPSODIA BAŁTYKU
ROBERT I BERTRAND
ROK 1863
ROK 1914
ROMEO I JULCIA
SERCE MATKI
SKRZYDLATY ZWYCIĘZCA
ŚLUBY UŁAŃSKIE
SPORTOWIEC MIMO WOLI
STRASZNA NOC
STRASZNY DWÓR
SYGNAŁY
SZALEŃCY
SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA
SZLAKIEM HAŃBY
SZPIEG W MASCE
SZTANDAR WOLNOŚCI
TAJEMNICA MEDALIONU
TAJEMNICA STAREGO RODU
TRZY SERCA
TY, CO W OSTREJ ŚWIECISZ BRAMIE
U KRESU DROGI
WACUŚ
WE WŁASNE SIDŁA
WIERNA RZEKA
WIOSNA NARCIARZY
WRZOS
WŁÓCZĘGI
ZA ZASŁONĄ
ZABAWKA
ZAMARŁE ECHO
ZEW MORZA
ZNACHOR
ŻONA I NIE ŻONA

Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ