MŁODY LAS
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1934
  • Premiera: 22 XII 1934


Tytuł angielski
THE YOUNG FORREST
Reżyseria
Asystent reżysera
Pierwowzór literacki
dramat Jana Adolfa Hertza Młody las
Zdjęcia
Aparatura
Tobis-Klangfilm
Charakteryzacja
Oświetlenie
Fotosy
Stephot
Kierownictwo produkcji
Produkcja
Libkow-Film
Atelier i laboratorium
Falanga
Dystrybucja
Libkow-Film

Obsada aktorska:

Mieczysław Cybulski (Jan Walczak, uczeń), Adam Brodzisz (Stefan Kiernicki, uczeń), Witold Zacharewicz (Antoni Majewski, uczeń), Maria Bogda (Wanda Lityńska, uczennica), Stefan Jaracz (Kiernicki, ojciec Stefana, profesor gimnazjum), Kazimierz Junosza-Stępowski (Polikarp Pakotin, inspektor szkolny), Bogusław Samborski (Nikołaj Iwanowicz Starogrenadzki, dyrektor gimnazjum), Michał Znicz (Charles Attenot, profesor języka francuskiego), Tekla Trapszo (matka Walczaka), Maria Balcerkiewiczówna (Jakubowska), Władysław Walter (Terteńko, woźny w gimnazjum), Jonas Turkow (Neufeld, uczeń), Alina Halska (Zofia Strońska, nauczycielka), Antoni Bednarczyk (Sirotkin, profesor greki), Kazimierz Pawłowski (Franek Pszczółkowski, uczeń), Wiktor Biegański (profesor Żewakow), Paweł Owerłło (profesor gimnazjum), Amelia Rotter-Jarnińska (matka Majewskiego), Maria Zarębińska (Irena, uczennica, przyjaciółka Wandy), Stanisław Daniłowicz (delegat komitetów strajkowych), Jan Szymański (ojciec Majewskiego), Władysław Surzyński (oficer rosyjski w żeńskim gimnazjum), Jerzy Kobusz (Jarocki, uczeń), Leszek Pośpiełowski (Dobrolubow, uczeń, Rosjanin), Eugeniusz Koszutski (nauczyciel tańca), Helena Sulima (przełożona żeńskiego gimnazjum), Józef Orwid (pijany mężczyzna na ulicy), Bronisław Lipski, Aleksander Buczyński, Mieczysław Bil-Bilażewski (Biłażewski, uczeń), Saturnin Żórawski (Jurek, młodszy brat Stefana), Tadeusz Fijewski (uczeń), Feliks Żukowski (uczeń), Stefan Szczuka (profesor gimnazjum), Antoni Adamczyk (żołnierz rosyjski w żeńskim gimnazjum), Michał Halicz (szpicel), Józef Małgorzewski (uczeń), Ziutek Kudła (uczeń), Zbigniew Koczanowicz (uczeń)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki

Rok 1905. Warszawa, męskie gimnazjum. Wśród uczniów starszych klas rodzi się bunt przeciwko carskiej szkole i rosyjskim wychowawcom. Przywódcą młodzieży zostaje Antek Majewski. Jego kolega, Janek Walczak, ma kłopoty z nauką. Do szkoły przychodzi jego matka, ale nauczyciel nie chce z nią rozmawiać. Dyrektor znajduje na korytarzu wrogie ulotki. Robi awanturę Kiernickiemu, nauczycielowi, który jest Polakiem, ale współpracuje z zaborcą. Tymczasem młodzież z różnych szkół spotyka się na tajnym zebraniu. Wanda Lityńska z gimnazjum żeńskiego zabiera ze sobą ulotki. Na ulicy zaczepia ją szpicel i próbuje wyrwać teczkę. Z pomocą przychodzi jej Stefan, syn Kiernickiego. Początkowo dziewczyna odnosi się do niego nieufnie, ale po kilku spotkaniach rodzi się między nimi uczucie. Koledzy Wandy mają jej za złe, że zadaje się z synem szpicla.

Na lekcji francuskiego uczniowie wykorzystują roztargnienie profesora Attenota i robią mu kawały. Jeden z nich rysuje na tablicy jego karykaturę. Kilku wymyka się do toalety na papierosa . Woźny Terteńko częstuje ich papierosami. Zdenerwowany Attenot wzywa dyrektora. Po jego wyjściu uczniowie przepraszają profesora. Wzruszony Attenot żegna się z nimi serdecznie.  W czasie romantycznego spaceru z Wandą w Łazienkach Stefan krytycznie odnosi się do tajnej działalności kolegów z gimnazjum. Kpi też z zaangażowania Wandy w konspirację. Tymczasem na lekcji tańca w żeńskim gimnazjum nauczycielka Zofia Strońska opowiada o patriotycznych aspektach powstania styczniowego. Na wieść o przybyciu do szkoły żandarmerii, uczennice wracają do nauki tanecznych kroków. Oficer wypytuje Strońską o wykłady z historii Polski.

Na lekcji historii w gimnazjum męskim Walczak i jego koledzy buntują się przeciwko inspektorowi Pakotinowi, który przedstawia im rosyjską wersję wydarzeń w Europie na przełomie XVIII i XIX wieku. Dyrektor wyrzuca Walczaka z lekcji. Rada pedagogiczna postanawia, że musi publicznie przeprosić Pakotina. W przeciwnym razie zostanie wydalony ze szkoły i otrzyma „wilczy bilet”. Janek nie zgadza się. Jego matka zostaje wezwana do szkoły na rozmowę. W domu błaga syna, by zmienił zdanie. Kiedy chłopak staje następnego dnia przed całą klasą, by przyznać się do winy, mdleje. Antek uderza w twarz Stefana, który od początku konfliktu był po stronie Pakotina. Młodsi uczniowie wygwizdują go. Stefan szuka wsparcia u Wandy, ale ona nie chce go znać. W domu usiłuje popełnić samobójstwo. Ojciec wyrywa mu rewolwer. Obiecuje, że pomści jego krzywdę. Stefan wyznaje, że go nienawidzi.

Na konspiracyjnym spotkaniu uczniowie rozmawiają o strajku. Pakotin, który ich szpieguje, czeka pod domem na żandarmów. Stefan bije go do nieprzytomności. Potem wrzuca przez okno kartkę, by ostrzec kolegów. Mimo strzelaniny, udaje im się uciec. Następnego dnia dyrektor gimnazjum żąda, by ujawnił się ten, kto pobił Pakotina. Stefan przyznaje się do winy. Dołączają do niego inni koledzy.
Na zebraniu młodzieży przemawia Antek. Wzywa do strajku, walki o polską szkołę. Te postulaty popierają również rosyjscy koledzy. Na zebraniu pojawia się grupa dziewcząt z gimnazjum żeńskiego. Wanda cieszy się, że jednym z członków komitetu strajkowego jest Stefan. Wszyscy śpiewają hymn i wychodzą na ulicę.   

 

 

 

 



wpisz szukany:


1913, 1918, 1919, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939
10% DLA MNIE
ABC MIŁOŚCI
ADA, TO NIE WYPADA!
BARTEK ZWYCIĘZCA
BĘDZIE LEPIEJ
BEZIMIENNI BOHATEROWIE
BIAŁY MURZYN
BIAŁY ŚLAD
BOHATEROWIE SYBIRU
CHAM
CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA
CYGANKA AZA
CZARNE DIAMENTY
CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA?
DOKTÓR MUREK
DOROŻKARZ NR 13
DRUGA MŁODOŚĆ
DWIE JOASIE
DZIEJE GRZECHU
DZIEŃ WIELKIEJ PRZYGODY
DZIESIĘCIU Z PAWIAKA
DZIEWCZĘTA Z NOWOLIPEK
DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI
DZIŚ MAMY BAL
FLORIAN
FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT
GEHENNA
GENIUSZ SCENY
GRANICA
HALKA
IWONKA
JA TU RZĄDZĘ
JADZIA
JANKO MUZYKANT
JAŚNIE PAN SZOFER
JEGO EKSCELENCJA SUBIEKT
JEGO WIELKA MIŁOŚĆ
KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ
KOBIETY NAD PRZEPAŚCIĄ
KOCHA... LUBI... SZANUJE...
KOCHAJ TYLKO MNIE
KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI (1913)
KRÓLOWA PRZEDMIEŚCIA
KSIĄŻĄTKO
KSIĘŻNA ŁOWICKA
KULT CIAŁA
KŁAMSTWO KRYSTYNY
LUDZIE BEZ JUTRA
LUDZIE WISŁY
MANEWRY MIŁOSNE
MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW
MOCNY CZŁOWIEK
MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
MOI RODZICE ROZWODZĄ SIĘ
MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
MŁODY LAS
NIEDORAJDA
NIEWOLNICY ŻYCIA
O CZYM MARZĄ KOBIETY
O CZYM SIĘ NIE MÓWI
OSTATNIA BRYGADA
PAN TADEUSZ
PAN TWARDOWSKI
PAPA SIĘ ŻENI
PAWEŁ I GAWEŁ
PIERWSZA MIŁOŚĆ KOŚCIUSZKI
PIĘTRO WYŻEJ
POD TWOJĄ OBRONĘ
POLICMAJSTER TAGIEJEW
POLONIA RESTITUTA
PONAD ŚNIEG
PROKURATOR ALICJA HORN
PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA
PRZYBŁĘDA
RAPSODIA BAŁTYKU
ROBERT I BERTRAND
ROK 1863
ROK 1914
ROMEO I JULCIA
SERCE MATKI
SKRZYDLATY ZWYCIĘZCA
ŚLUBY UŁAŃSKIE
SPORTOWIEC MIMO WOLI
STRASZNA NOC
STRASZNY DWÓR
SYGNAŁY
SZALEŃCY
SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA
SZLAKIEM HAŃBY
SZPIEG W MASCE
SZTANDAR WOLNOŚCI
TAJEMNICA MEDALIONU
TAJEMNICA STAREGO RODU
TRZY SERCA
TY, CO W OSTREJ ŚWIECISZ BRAMIE
U KRESU DROGI
WACUŚ
WE WŁASNE SIDŁA
WIERNA RZEKA
WIOSNA NARCIARZY
WRZOS
WŁÓCZĘGI
ZA ZASŁONĄ
ZABAWKA
ZAMARŁE ECHO
ZEW MORZA
ZNACHOR
ŻONA I NIE ŻONA

Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ