• Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1928
  • Premiera: 9 XI 1928


Tytuł angielski
PAN TADEUSZ
Reżyseria
Asystent reżysera
Pierwowzór literacki
poemat Adama Mickiewicza
Kierownictwo zdjęć
Scenografia
Charakteryzacja
Fotosy
Fotos
Kierownictwo produkcji
Produkcja
Star-Film
Laboratorium
Falanga
Dystrybucja
Star-Film
Dystrybucja (na Małopolskę, Górny Śląsk i Wołyń)
Kolos

Obsada aktorska:

Stanisław Knake-Zawadzki (Sędzia), Jan Szymański (Jacek Soplica - Ksiądz Robak), Mariusz Maszyński (Hrabia), Leon Łuszczewski (Tadeusz Soplica), Helena Sulima (Telimena), Zofia Zajączkowska (Zosia), Paweł Owerłło (Podkomorzy), Helena Górska-Brylińska (Podkomorzyna), Rena Hryniewiczówna (Podkomorzanka), Mura Starkówna (Róża, podkomorzanka), Wiesław Gawlikowski (Wojski), Marian Jednowski (Gerwazy), Julian Krzewiński (Rejent), Teodor Roland (Asesor), Ajzyk Samberg (Jankiel), Ludwik Fritsche (Protazy), Janina Klimkiewiczowa (Wojszczanka), Marian Palewicz-Golejewski (generał Jan Henryk Dąbrowski), Józef Trembicki (generał Karol Otto Kniaziewicz), Bolesław Horski (major Płut), Józef Maliszewski (kapitan Rykow), Henryk Rzętkowski (2 role: sierżant Gont; chłop w karczmie), Józef Kotarbiński (dziad legionista), Wanda Majchrzycka (ochmistrzyni), Aleksander Bogusiński (Ksiądz pleban), Antoni Bednarczyk (Maciek nad Maćkami), Władysław Pytlasiński (Kropidło), Józef Zejdowski (Konewka), Henryk Kawalski (Bartek Prusak), Mikołaj Lewicki (Buchman), Jerzy Janowski (Brzytewka), Henryk Weise (Szydełko), Aleksander Junosza-Olszakowski (Sak), Józef Śliwicki (Stolnik), Felicja Pichor-Śliwicka (Stolnikowa), Iza Bellina (Ewa), Jerzy Leszczyński (król Stanisław August Poniatowski), Gustaw Buszyński (Rejtan), Stefan Jaracz (Napoleon Bonaparte), Karol Jarszewski (Stanisław Małachowski), Stanisław Gruszczyński (książę Sapieha), Antoni Różański (Kołłątaj), Ignacy Dygas (Xawery Branicki), Witold Skarżyński (hrabia Poniński), Jerzy Marr (Stanisław Szczęsny Potocki), Wojciech Brydziński (Adam Mickiewicz), Karol Karpowicz (gość Sędziego), Ryszard Ordyński (oficer armii generała Dąbrowskiego), Zofia Karpowiczówna (dziewczynka. którą opiekuje się Zosia), Kazimierz Pianko (gajowy)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki
  • Galeria
 
Mariusz Maszyński, Zofia Zajączkowska

Rok 1832, Paryż. Adam Mickiewicz wspomina kraj rodzinny. Zdjęcia Wi lna i modlących się ludzi przy Ostrej Bramie, pejzaż litewski, dom rodzinny Adama Mickiewicza.

Do rodzinnego dworku w Soplicowie przyjeżdża Tadeusz. Widzi w ogrodzie Zosię, podlewającą kwiatki. Wita się z rodziną i gośćmi. Dowiaduje się o trwającym sporze o zamek  między Sędzią, który jest jego wujem i Hrabią, dziedzicem majątku Horeszków. 

Uroczysta kolacja na zamku. Wchodzi spóźniona Telimena i siada obok Tadeusza. Rejent spiera się z Asesorem o psy biorące udział w polowaniu. Gerwazy opowiada Hrabiemu historię zamku Stolnika, ostatniego z rodziny Horeszków. Przed laty w czasie walk z Moskalami w obronie zamku Jacek Soplica zabił przypadkowo Stolnika, ojca jego ukochanej Ewy. Gerwazy, wierny sługa Horeszków, przysiągł mu zemstę.

Następnego dnia rano goście udają się na grzybobranie. Telimena flirtuje z Hrabią i Tadeuszem. Sędzia wyjawia jej, że planuje małżeństwo Tadeusza i Zosi. Gajowy przynosi wiadomość o pojawieniu się w okolicy niedźwiedzia. Wszyscy przygotowują się do polowania. Tymczasem w karczmie Jankiela zbiera się szlachta. Ksiądz Robak nakłania zebranych do zorganizowania powstania i przyłączenia się do wojsk Napoleona.

Następnego dnia w czasie polowania niedźwiedź atakuje Tadeusza i Hrabiego. Celny strzał księdza Robaka ratuje ich od śmierci. Telimena postanawia wydać Zosię za mąż za Hrabiego, sama natomiast chce poślubić Tadeusza. Urządza ucztę. Podczas niej ożywają dawne urazy między rodem Sopliców i Horeszków. Hrabia nie chce oddać zamku i razem z Gerwazym planuje zbrojną walkę o niego. Tymczasem w zaścianku Dobrzyńskich gromadzi się szlachta. Nie mogą dojść do porozumienia. Gerwazy nakłania ich do ataku na Soplicowo. 

W trakcie zajazdu mieszkańcy Soplicowa zostają uwięzieni. Szlachcice urządzają sobie ucztę, zakrapianą alkoholem, a po niej zapadają w głęboki sen. Kiedy się budzą, są już jeńcami żołnierzy rosyjskich, który przyszli mieszkańcom Soplicowa z pomocą. Dzięki księdzu Robakowi udaje się uwolnić szlachciców. Wszyscy jednoczą się w walce z Rosjanami. Ciężko ranny ksiądz Robak, który w czasie walki ocalił Hrabiego i Gerwazego, spowiada się ze swojego życia i wyznaje, że jest Jackiem Soplicą. Gerwazy mu przebacza.

Rok 1812. W Soplicowie w obecności polskich generałów odbywają się zaręczyny trzech par, w tym Zosi i Tadeusza, którzy chcą uwłaszczyć chłopów. Jankiel gra poloneza.


 

 



wpisz szukany:


1913, 1918, 1919, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939
10% DLA MNIE
12 KRZESEŁ
ABC MIŁOŚCI
ADA, TO NIE WYPADA!
BARTEK ZWYCIĘZCA
BĘDZIE LEPIEJ
BEZIMIENNI BOHATEROWIE
BIAŁY MURZYN
BIAŁY ŚLAD
BOHATEROWIE SYBIRU
CHAM
CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA
CYGANKA AZA
CZARNE DIAMENTY
CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA?
DOKTÓR MUREK
DOROŻKARZ NR 13
DRUGA MŁODOŚĆ
DWIE JOASIE
DZIEJE GRZECHU
DZIEŃ WIELKIEJ PRZYGODY
DZIESIĘCIU Z PAWIAKA
DZIEWCZĘTA Z NOWOLIPEK
DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI
DZIŚ MAMY BAL
FLORIAN
FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT
GEHENNA
GENIUSZ SCENY
GRANICA
HALKA
IWONKA
JA TU RZĄDZĘ
JADZIA
JANKO MUZYKANT
JAŚNIE PAN SZOFER
JEGO EKSCELENCJA SUBIEKT
JEGO WIELKA MIŁOŚĆ
KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ
KOBIETY NAD PRZEPAŚCIĄ
KOCHA... LUBI... SZANUJE...
KOCHAJ TYLKO MNIE
KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI (1913)
KRÓLOWA PRZEDMIEŚCIA
KSIĄŻĄTKO
KSIĘŻNA ŁOWICKA
KULT CIAŁA
KŁAMSTWO KRYSTYNY
LUDZIE BEZ JUTRA
LUDZIE WISŁY
MANEWRY MIŁOSNE
MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW
MOCNY CZŁOWIEK
MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
MOI RODZICE ROZWODZĄ SIĘ
MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
MŁODY LAS
NIEDORAJDA
NIEWOLNICY ŻYCIA
O CZYM MARZĄ KOBIETY
O CZYM SIĘ NIE MÓWI
OSTATNIA BRYGADA
PAN TADEUSZ
PAN TWARDOWSKI
PANIENKA Z POSTE RESTANTE
PAPA SIĘ ŻENI
PAWEŁ I GAWEŁ
PIERWSZA MIŁOŚĆ KOŚCIUSZKI
PIĘTRO WYŻEJ
POD TWOJĄ OBRONĘ
POLICMAJSTER TAGIEJEW
POLONIA RESTITUTA
PONAD ŚNIEG
PROKURATOR ALICJA HORN
PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA
PRZYBŁĘDA
RAPSODIA BAŁTYKU
ROBERT I BERTRAND
ROK 1863
ROK 1914
ROMEO I JULCIA
SERCE MATKI
SKRZYDLATY ZWYCIĘZCA
ŚLUBY UŁAŃSKIE
SPORTOWIEC MIMO WOLI
STRASZNA NOC
STRASZNY DWÓR
SYGNAŁY
SZALEŃCY
SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA
SZLAKIEM HAŃBY
SZPIEG W MASCE
SZTANDAR WOLNOŚCI
TAJEMNICA MEDALIONU
TAJEMNICA STAREGO RODU
TRZY SERCA
TY, CO W OSTREJ ŚWIECISZ BRAMIE
U KRESU DROGI
WACUŚ
WE WŁASNE SIDŁA
WIERNA RZEKA
WIOSNA NARCIARZY
WRZOS
WŁÓCZĘGI
ZA ZASŁONĄ
ZABAWKA
ZAMARŁE ECHO
ZEW MORZA
ZNACHOR
ŻONA I NIE ŻONA

Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ