- Kraj: Polska
- Rok produkcji: 1935
- Premiera: 31 X 1935
Obsada aktorska:
Alma Kar (Marysia Kochańska, urzędniczka na poczcie), Aleksander Żabczyński (Adam Olszewicz, przemysłowiec), Michał Znicz (pan Smith, przemysłowiec amerykański), Mieczysława Ćwiklińska (pani Smith, żona przemysłowca), Bazyli Sikiewicz (John Ingersol, sekretarz pana Smitha), Władysław Walter (Dobrzyński, dyrektor biura Olszewicza), Romuald Gierasieński (Pękalski, kontroler w firmie Olszewicza), Stefan Gulanicki (Jean Krawczuk, kucharz ojca Olszewicza), Fryderyk Jarossy (sprzedawca w sklepie w Wiedniu), Julian Krzewiński (portier w hotelu w Budapeszcie), Roman Dereń (kelner w kawiarni w Dubrowniku), Józef Orwid (pracownik poczty), Helena Zarembina (kobieta na poczcie), Aleksander Bogusiński (mężczyzna na poczcie), Michał Halicz (żandarm w pociągu), Monika Carlo, Maurycy Król, Konrad Narkiewicz, Jan Rogoziński- Treść
- O filmie
- Głosy prasy
- Ciekawostki
Marysia Kochańska, młoda pracownica poczty, wybiera się na miesięczny urlop. Jej opiekunem jest Dobrzyński, dyrektor biura bogatego przemysłowca, Adama Olszewicza.
Jest zaskoczony depeszą od szefa z prośbą o wysłanie do niego do Budapesztu sekretarki, której nigdy nie zatrudniali. Proponuje ten wyjazd Marysi. Wkrótce okazuje się, że depesza zawierała błąd – chodziło o przysłanie sekretarza i kucharza. Aby ratować sytuację, Dobrzyński wysyła w podróż Pękalskiego, pracownika biura i Jeana, kucharza.
W Wiedniu, w czasie postoju pociągu, Marysia odbiera korespondencję dla szefa i kupuje mu elegancki notes. Kiedy wraca na dworzec, zastaje w luksusowej salonce mężczyznę, który przedstawia się jako Olszewicz. Jest zdumiony obecnością nieznajomej kobiety, która twierdzi, że jest jego sekretarką. Zgadza się jednak, by pomogła mu uporządkować dokumenty.
Tymczasem Pękalski i Jean docierają do Budapesztu. Okazuje się, że salonka z Wiednia pojechała inną trasą do Sarajewa.
Olszewicz przyjmuje w salonce Smitha, swojego amerykańskiego wspólnika i Ingersola, jego sekretarza. Smith jest oczarowany Marysią. Bierze ją za żonę przemysłowca, choć wie, że tak nie jest. Olszewicz nie wyprowadza go z błędu. Smith ma nadzieję, że jego kłamstwo wykorzysta w negocjacjach.
Tymczasem Pękalski i Jean docierają samolotem do Jugosławii. Na dworzec kolejowy przyjeżdżają spóźnieni. Kontynuują podróż samochodem. Kiedy auto ulega awarii, ruszają dalej piechotą.
Adam i Marysia nadal udają małżeństwo. Nie są zadowoleni, że muszą nocować w jednym przedziale sypialnym. Ta niezręczna sytuacja zbliża ich jednak do siebie.
Tymczasem Pękalski usiłuje skontaktować się z Olszewiczem. Telefon odbiera Smith. Umawia się z Pękalskim w Dubrowniku. Olszewicz jest gotowy podpisać umowę. Amerykanin zwleka. Zaprasza Olszewicza i Marysię do Dubrownika na swój jacht.
W czasie zwiedzania okolic Dubrownika Adam i Marysia są świadkami lokalnego wesela. Potem docierają na jacht. W kajucie całują się i wyznają sobie miłość.
Na jacht docierają też Pękalski i kucharz. Smith szantażuje Olszewicza. Zamierza zainteresować miejscową prasę fikcyjnym małżeństwem przemysłowca. Sugeruje też, że podpisze umowę na swoich warunkach. Okazuje się, że Adam i Marysia wzięli tego samego dnia ślub na morzu. Zdenerwowany Smith dostaje depeszę o strajku w jego amerykańskich zakładach. Ta sytuacja zmusza go do podpisania umowy.
Olszewiczowie zostają na jachcie gośćmi żony Smitha.
wpisz szukany:
12 KRZESEŁ
ABC MIŁOŚCI
ADA, TO NIE WYPADA!
BARTEK ZWYCIĘZCA
BĘDZIE LEPIEJ
BEZIMIENNI BOHATEROWIE
BIAŁY MURZYN
BIAŁY ŚLAD
BOHATEROWIE SYBIRU
CHAM
CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA
CYGANKA AZA
CZARNE DIAMENTY
CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA?
DOKTÓR MUREK
DOROŻKARZ NR 13
DRUGA MŁODOŚĆ
DWIE JOASIE
DZIEJE GRZECHU
DZIEŃ WIELKIEJ PRZYGODY
DZIESIĘCIU Z PAWIAKA
DZIEWCZĘTA Z NOWOLIPEK
DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI
DZIŚ MAMY BAL
FLORIAN
FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT
GEHENNA
GENIUSZ SCENY
GRANICA
HALKA
IWONKA
JA TU RZĄDZĘ
JADZIA
JANKO MUZYKANT
JAŚNIE PAN SZOFER
JEGO EKSCELENCJA SUBIEKT
JEGO WIELKA MIŁOŚĆ
KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ
KOBIETY NAD PRZEPAŚCIĄ
KOCHA... LUBI... SZANUJE...
KOCHAJ TYLKO MNIE
KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI (1913)
KRÓLOWA PRZEDMIEŚCIA
KSIĄŻĄTKO
KSIĘŻNA ŁOWICKA
KULT CIAŁA
KŁAMSTWO KRYSTYNY
LUDZIE BEZ JUTRA
LUDZIE WISŁY
MANEWRY MIŁOSNE
MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW
MOCNY CZŁOWIEK
MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
MOI RODZICE ROZWODZĄ SIĘ
MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
MŁODY LAS
NIEDORAJDA
NIEWOLNICY ŻYCIA
O CZYM MARZĄ KOBIETY
O CZYM SIĘ NIE MÓWI
OSTATNIA BRYGADA
PAN TADEUSZ
PAN TWARDOWSKI
PANIENKA Z POSTE RESTANTE
PAPA SIĘ ŻENI
PAWEŁ I GAWEŁ
PIERWSZA MIŁOŚĆ KOŚCIUSZKI
PIĘTRO WYŻEJ
POD TWOJĄ OBRONĘ
POLICMAJSTER TAGIEJEW
POLONIA RESTITUTA
PONAD ŚNIEG
PROKURATOR ALICJA HORN
PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA
PRZYBŁĘDA
RAPSODIA BAŁTYKU
ROBERT I BERTRAND
ROK 1863
ROK 1914
ROMEO I JULCIA
SERCE MATKI
SKRZYDLATY ZWYCIĘZCA
ŚLUBY UŁAŃSKIE
SPORTOWIEC MIMO WOLI
STRASZNA NOC
STRASZNY DWÓR
SYGNAŁY
SZALEŃCY
SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA
SZLAKIEM HAŃBY
SZPIEG W MASCE
SZTANDAR WOLNOŚCI
TAJEMNICA MEDALIONU
TAJEMNICA STAREGO RODU
TRZY SERCA
TY, CO W OSTREJ ŚWIECISZ BRAMIE
U KRESU DROGI
WACUŚ
WE WŁASNE SIDŁA
WIERNA RZEKA
WIOSNA NARCIARZY
WRZOS
WŁÓCZĘGI
ZA ZASŁONĄ
ZABAWKA
ZAMARŁE ECHO
ZEW MORZA
ZNACHOR
ŻONA I NIE ŻONA
Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Główny serwis POIiŚ |