CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA?
Strona główna / Baza filmów / Filmy / CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA?
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1934
  • Premiera: 20 IX 1934


Tytuł roboczy
INŻYNIER LUCYNKA
Reżyseria
Asystent reżysera
Scenariusz
Scenariusz-opracowanie
Kierownictwo artystyczne
Muzyka
Słowa piosenek
Aparatura
Tobis-Klangfilm
Charakteryzacja
Fotosy
Stephot
Produkcja
Blok-Muzafilm
Atelier
Falanga
Laboratorium
Falanga
Dystrybucja
Muza-Film

Obsada aktorska:

Jadwiga Smosarska (Lucyna Bortnowska vel Julian Kwiatkowski), Eugeniusz Bodo (Stefan Żarnowski, inżynier), Mieczysława Ćwiklińska (hrabina Renata Czermińska, ciotka Lucyny), Zygmunt Chmielewski (Paweł Bortnowski, przemysłowiec, ojciec Lucyny), Zofia Czaplińska (Małgorzata, niania Lucyny), Kazimiera Skalska (Tunia Żmijewska, sekretarka dyrektora Brauna), Władysław Grabowski (baron Amadeusz Maria de Witz, adorator hrabiny Czermińskiej), Paweł Owerłło (Braun, dyrektor fabryki Bortnowskiego), Jan Janusz (Baptysta, lokaj Bortnowskich), Czesław Skonieczny (pijany mężczyzna na dancingu w Eldorado), Elżbieta Antoszówna (fordanserka na dancingu w Eldorado), Czesława Popielewska (brunetka za barem na dancingu w Eldorado), Hilda Skrzydłowska (blondynka za barem na dancingu w Eldorado), Feliks Norski (kierownik sali na dancingu w Eldorado), Helena Larys-Pawińska (gość na przyjęciu u Bortnowskich), Aleksander Olędzki (gość na przyjęciu u Bortnowskich), Stefan Michalak (gość na przyjęciu u Bortnowskich), Aleksander Balcerzak (gość na przyjęciu u Bortnowskich), Jan Korczyński (gość na przyjęciu u Bortnowskich), Henryk Małkowski (kelner w restauracji w Paryżu), Mieczysław Milecki (student w restauracji w Paryżu), Helena Zarembina (kobieta w toalecie), Henryk Rzętkowski (kelner w restauracji Wójtówka)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki

Paryż. Lucyna Bortnowska, córka bogatego przemysłowca, świętuje z przyjaciółmi uzyskanie dyplomu inżyniera. Wraca do Polski samochodem, który sama prowadzi. W domu z radością wita ją ojciec i ciotka Renata. 

Lucyna chce pracować w zakładach ojca. Wie, że to niemożliwe, więc używa fortelu – prosi ojca o protekcję dla fikcyjnego Juliana Kwiatkowskiego. W męskim przebraniu idzie na rozmowę do dyrektora Brauna i zostaje przyjęta. Zgłasza się do inżyniera Stefana Żarnowskiego, który od razu wpada jej w oko. Z zazdrością obserwuje jego romans z Tunią, sekretarką, która uwodzi też dyrektora Brauna.
Po wspólnej wycieczce za miasto, w czasie której sekretarka flirtuje z „Julianem”, między Stefanem i Tunią dochodzi do kłótni. Stefan proponuje koledze męski wieczór.

W nocnym lokalu Eldorado „Julian” nadużywa alkoholu. Dzwoni do ciotki, która jest zdenerwowana stanem Lucyny. Razem z baronem Amadeuszem, swoim adoratorem, zamierza przywieźć ją do domu. 
Kiedy Stefan proponuje „Julianowi” bruderszaft, „ten” namiętnie całuje go w usta. Zaskoczony Stefan podejrzewa, że kolega jest gejem. Na widok ciotki i Amadeusza „Julian” znika. Stefan wybawia ciotkę z rąk pijanego jegomościa i zaprasza ją wraz z Amadeuszem do swojego stolika. „Julian” spotyka w szatni Tunię, która po chwili czule wita Stefana. On przedstawia ją ciotce jako swoją narzeczoną, z którą wkrótce weźmie ślub. „Julian”, który słyszy to z ukrycia, zrozpaczony wychodzi z lokalu.

Lucyna przyrzeka sobie, że zdobędzie serce Stefana. Idzie do niego i przedstawia się jako siostra bliźniaczka Juliana Kwiatkowskiego. Martwi się zniknięciem brata. Stefan jest nią oczarowany. Kiedy „Julian” zjawia się w pracy, Stefan ma do niego pretensje, że nie powiedział mu o siostrze. Nie ukrywa, że zakochał się i ma wobec niej poważne zamiary.

Lucyna wtajemnicza nianię w swoją intrygę. Urządza u niej spotkanie ze Stefanem.  Przedstawia się jako ciężko pracująca, uboga dziewczyna. Stefan oświadcza się jej. Lucyna zwleka z odpowiedzią do następnego spotkania. Stefan zauważa przez przypadek pieniądze i biżuterię w jej torebce. Na ulicy widzi, jak Lucyna wsiada ze starszym mężczyzną do samochodu. W czasie jazdy dziewczyna zwierza się ojcu, że jest zakochana w Stefanie.

Następnego dnia Stefan nie przychodzi na spotkanie z Lucyną. W pracy wygarnia „Julianowi”, że jego siostra źle się prowadzi. Zdenerwowany jedzie do Bortnowskiego, gdzie podobno ma zastać Lucynę. Bierze prezesa za jej adoratora. Dopiero kiedy ten przedstawia jako ojciec dziewczyny, a ona przyznaje się do mistyfikacji, uspokaja się. Zakochani godzą się namiętnym pocałunkiem.



wpisz szukany:


1913, 1918, 1919, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939
10% DLA MNIE
12 KRZESEŁ
ABC MIŁOŚCI
ADA, TO NIE WYPADA!
BARTEK ZWYCIĘZCA
BĘDZIE LEPIEJ
BEZIMIENNI BOHATEROWIE
BIAŁY MURZYN
BIAŁY ŚLAD
BOHATEROWIE SYBIRU
CHAM
CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA
CYGANKA AZA
CZARNE DIAMENTY
CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA?
DOKTÓR MUREK
DOROŻKARZ NR 13
DRUGA MŁODOŚĆ
DWIE JOASIE
DZIEJE GRZECHU
DZIEŃ WIELKIEJ PRZYGODY
DZIESIĘCIU Z PAWIAKA
DZIEWCZĘTA Z NOWOLIPEK
DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI
DZIŚ MAMY BAL
FLORIAN
FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT
GEHENNA
GENIUSZ SCENY
GRANICA
HALKA
IWONKA
JA TU RZĄDZĘ
JADZIA
JANKO MUZYKANT
JAŚNIE PAN SZOFER
JEGO EKSCELENCJA SUBIEKT
JEGO WIELKA MIŁOŚĆ
KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ
KOBIETY NAD PRZEPAŚCIĄ
KOCHA... LUBI... SZANUJE...
KOCHAJ TYLKO MNIE
KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI (1913)
KRÓLOWA PRZEDMIEŚCIA
KSIĄŻĄTKO
KSIĘŻNA ŁOWICKA
KULT CIAŁA
KŁAMSTWO KRYSTYNY
LUDZIE BEZ JUTRA
LUDZIE WISŁY
MANEWRY MIŁOSNE
MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW
MOCNY CZŁOWIEK
MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
MOI RODZICE ROZWODZĄ SIĘ
MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
MŁODY LAS
NIEDORAJDA
NIEWOLNICY ŻYCIA
O CZYM MARZĄ KOBIETY
O CZYM SIĘ NIE MÓWI
OSTATNIA BRYGADA
PAN TADEUSZ
PAN TWARDOWSKI
PANIENKA Z POSTE RESTANTE
PAPA SIĘ ŻENI
PAWEŁ I GAWEŁ
PIERWSZA MIŁOŚĆ KOŚCIUSZKI
PIĘTRO WYŻEJ
POD TWOJĄ OBRONĘ
POLICMAJSTER TAGIEJEW
POLONIA RESTITUTA
PONAD ŚNIEG
PROKURATOR ALICJA HORN
PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA
PRZYBŁĘDA
RAPSODIA BAŁTYKU
ROBERT I BERTRAND
ROK 1863
ROK 1914
ROMEO I JULCIA
SERCE MATKI
SKRZYDLATY ZWYCIĘZCA
ŚLUBY UŁAŃSKIE
SPORTOWIEC MIMO WOLI
STRASZNA NOC
STRASZNY DWÓR
SYGNAŁY
SZALEŃCY
SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA
SZLAKIEM HAŃBY
SZPIEG W MASCE
SZTANDAR WOLNOŚCI
TAJEMNICA MEDALIONU
TAJEMNICA STAREGO RODU
TRZY SERCA
TY, CO W OSTREJ ŚWIECISZ BRAMIE
U KRESU DROGI
WACUŚ
WE WŁASNE SIDŁA
WIERNA RZEKA
WIOSNA NARCIARZY
WRZOS
WŁÓCZĘGI
ZA ZASŁONĄ
ZABAWKA
ZAMARŁE ECHO
ZEW MORZA
ZNACHOR
ŻONA I NIE ŻONA

Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ