MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
Strona główna / Baza filmów / Filmy / MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1927
  • Premiera: 16 XII 1927


Reżyseria
Pierwowzór literacki
powieść Andrzeja Struga
Scenografia (projekty)
Scenografia
Fotosy
Fotos
Kierownictwo produkcji
Produkcja
Star-Film
Dystrybucja (na Małopolskę, Górny Śląsk i Wołyń)
Kolos
Dystrybucja (na Wielkopolskę)
Dworkowski-Film

Obsada aktorska:

Jerzy Leszczyński (Michał Łazowski, kapitan legionów), Nina Olida (Wanda Łazowska, żona Michała), Maria Malicka (Nelly Łazowska, córka Michała i Wandy), Leokadia Pancewiczowa (Ksenia, rosyjska chłopka), Maria Gorczyńska (księżna Turchanowa), Kazimierz Justian (Simonow, komisarz bolszewicki), Władysław Walter (Ożóg, ordynans Łazowskiego), Jerzy Marr (profesor Piotr Głowiński), Wiesław Gawlikowski (Szapkin, komisarz bolszewicki), Seweryna Broniszówna (rewolucjonistka Natasza), Władysław Lenczewski (Połowinkin, były adiutant carski), Leon Łuszczewski (Iwan Kiryłłow, główny inżynier w fabryce amunicji), Janina Lubańska (Giga, koleżanka Nelly), Konstancja Bednarzewska (Maria Łazowska, matka Michała), Mary Alma (Tania, siostra księżnej Turchanowej), Ewa Kuncewiczowa (kontrrewolucjonistka Elizawieta Taradina), Halina Hulanicka (tancerka w Jałcie), Władysław Grabowski (pułkownik Fiodor Iwanow), Janina Munclingrowa, Wanda Młodzianowska, Lucjan Jastrzębiec-Kraszewski, Roman Dereń, Czesław Danecki, Henryk Rzętkowski (rewolucjonista), Izabella Kalitowicz (matka żegnająca syna)
  • Treść
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki

Sierpień 1916 roku, Kraków. Michał Łazowski, kapitan legionów, po urlopie po raz kolejny wyrusza na front. Na dworcu żegnają go czule żona Wanda i córka Nelly. Razem z kapitanem na front wyrusza też profesor Głowiński. Nelly bardzo przeżywa rozstanie z ukochanym ojcem. Pisze do niego listy, a kiedy nie dostaje odpowiedzi, zaczyna prowadzić pamiętnik.

W czasie walk Łazowski trafia do niewoli. Przebywa w Glinnikach. Zjawia się tam komisarz Simonow z nakazem aresztowania kilku jeńców. Ksenia, rosyjska chłopka, zakochana w Łazowskim, pomaga mu uciec. Zostaje zabita. Kapitan zmęczony długą drogą, pada wycieńczony na polu. Przejeżdżająca powozem księżna Turchanowa zabiera go do swojego pałacu, gdzie Łazowski dochodzi do sił.
Zbuntowani chłopi napadają na pałac. Dokonują grabieży, a mieszkańców biją i torturują. Tania, młodsza siostra księżnej, umiera. Komisarz Simonow, urzeczony urodą Turchanowej, ratuje ją z rąk oprawców. Łazowski staje w jej obronie. Ogłusza Simonowa i razem z księżną ucieka. Ukrywają się w leśnej chacie. Łazowski żegna się z Turchanową. Chce przedostać się do Polski, która właśnie odzyskała niepodległość.

Nelly jest pewna, że ojciec wróci. Jej matka nie ma już złudzeń. Zakochuje się z wzajemnością w profesorze Głowińskim, który wrócił z frontu.

Łazowski dociera do Jejska. Pracuje w fabryce. Kiedy w wyniku rewolucji lud zajmuje fabrykę, zostaje aresztowany razem z głównym inżynierem Kiryłłowem.

Giga, przyjaciółka Nelly, mówi jej o romansie jej matki z Głowińskim. Zrozpaczona dziewczyna wpada pod samochód. Długie tygodnie dochodzi do zdrowia.

W więzieniu Łazowski choruje. Ma być rozstrzelany. Kiryłłow oddaje mu swój paszport, co ratuje Polakowi życie. Po kilku tygodniach Łazowski, podając się za Kiryłłowa, wraca do pracy w fabryce. Wzbudza to podejrzenia komisarza Simonowa. Jego sekretarką jest księżna Turchanowa, którą odszukał i zmusił do udziału w rewolucji. Komisarz demaskuje Łazowskiego na polowaniu. Dochodzi do bójki. Ranny Simonow wpada do starej sztolni.
Łazowski razem z księżną uciekają z Jejska. Ich samochód ulega awarii. Spotykają wieśniaka, w którym Turchanowa rozpoznaje Połowinkina, dawnego adiutanta cara. W dalszą drogę ruszają furmanką. Docierają do Odessy, gdzie udaje im się dostać na statek.

Matka Łazowskiego otrzymuje list, z którego wynika, że jej syn został skazany na śmierć przez rozstrzelanie. Nelly czuje, że jej ojciec żyje. Nie bierze udziału w nabożeństwie żałobnym.

Na Krymie Łazowski i księżna Turchanowa cieszą się życiem. Na wieść, że wojska rosyjskie są w odwrocie, kapitan rusza w dalszą drogę do Polski. Z innymi uchodźcami dociera do granicy, gdzie spotyka rannego Ożoga, swojego ordynansa.

W tym czasie Wanda bierze ślub z profesorem Głowińskim.

Komisarz Simonow kieruje akcją zaminowania mostu. Stracił wzrok, więc nie wie, że wśród uchodźców jest Łazowski.Polacy idący przez most giną. Jest wśród nich Ożóg. Łazowski cudem ratuje życie. Kiedy próbuje przedostać się do swoich, ginie od kul. Nelly czuje, że ojciec nie żyje. Pogrąża się w żałobie.

 



wpisz szukany:


1913, 1918, 1919, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939
10% DLA MNIE
ABC MIŁOŚCI
ADA, TO NIE WYPADA!
BARTEK ZWYCIĘZCA
BĘDZIE LEPIEJ
BEZIMIENNI BOHATEROWIE
BIAŁY MURZYN
BIAŁY ŚLAD
BOHATEROWIE SYBIRU
CHAM
CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA
CYGANKA AZA
CZARNE DIAMENTY
CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA?
DOKTÓR MUREK
DOROŻKARZ NR 13
DRUGA MŁODOŚĆ
DWIE JOASIE
DZIEJE GRZECHU
DZIEŃ WIELKIEJ PRZYGODY
DZIESIĘCIU Z PAWIAKA
DZIEWCZĘTA Z NOWOLIPEK
DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI
DZIŚ MAMY BAL
FLORIAN
FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT
GEHENNA
GENIUSZ SCENY
GRANICA
HALKA
IWONKA
JA TU RZĄDZĘ
JADZIA
JANKO MUZYKANT
JAŚNIE PAN SZOFER
JEGO EKSCELENCJA SUBIEKT
JEGO WIELKA MIŁOŚĆ
KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ
KOBIETY NAD PRZEPAŚCIĄ
KOCHA... LUBI... SZANUJE...
KOCHAJ TYLKO MNIE
KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI (1913)
KRÓLOWA PRZEDMIEŚCIA
KSIĄŻĄTKO
KSIĘŻNA ŁOWICKA
KULT CIAŁA
KŁAMSTWO KRYSTYNY
LUDZIE BEZ JUTRA
LUDZIE WISŁY
MANEWRY MIŁOSNE
MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW
MOCNY CZŁOWIEK
MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
MOI RODZICE ROZWODZĄ SIĘ
MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
MŁODY LAS
NIEDORAJDA
NIEWOLNICY ŻYCIA
O CZYM MARZĄ KOBIETY
O CZYM SIĘ NIE MÓWI
OSTATNIA BRYGADA
PAN TADEUSZ
PAN TWARDOWSKI
PAPA SIĘ ŻENI
PAWEŁ I GAWEŁ
PIERWSZA MIŁOŚĆ KOŚCIUSZKI
PIĘTRO WYŻEJ
POD TWOJĄ OBRONĘ
POLICMAJSTER TAGIEJEW
POLONIA RESTITUTA
PONAD ŚNIEG
PROKURATOR ALICJA HORN
PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA
PRZYBŁĘDA
RAPSODIA BAŁTYKU
ROBERT I BERTRAND
ROK 1863
ROK 1914
ROMEO I JULCIA
SERCE MATKI
SKRZYDLATY ZWYCIĘZCA
ŚLUBY UŁAŃSKIE
SPORTOWIEC MIMO WOLI
STRASZNA NOC
STRASZNY DWÓR
SYGNAŁY
SZALEŃCY
SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA
SZLAKIEM HAŃBY
SZPIEG W MASCE
SZTANDAR WOLNOŚCI
TAJEMNICA MEDALIONU
TAJEMNICA STAREGO RODU
TRZY SERCA
TY, CO W OSTREJ ŚWIECISZ BRAMIE
U KRESU DROGI
WACUŚ
WE WŁASNE SIDŁA
WIERNA RZEKA
WIOSNA NARCIARZY
WRZOS
WŁÓCZĘGI
ZA ZASŁONĄ
ZABAWKA
ZAMARŁE ECHO
ZEW MORZA
ZNACHOR
ŻONA I NIE ŻONA

Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ