NIEDORAJDA
  • Kraj: Polska
  • Rok produkcji: 1937
  • Premiera: 4 XI 1937


Dialogi
Muzyka
Słowa piosenek
Aparatura
Tobis Klangfilm
Charakteryzacja
Fotosy
Stephot
Kierownictwo administracyjne
Kierownictwo produkcji
Produkcja
Rex-Film
Atelier
Falanga
Laboratorium
Falanga
Dystrybucja
Patria-Film

Obsada aktorska:

Adolf Dymsza (Florek Węgorzyk, mechanik w warsztacie samochodowym), Józef Orwid (Onufry Majewski, właściciel warsztatu samochodowego), Wanda Jarszewska (Majewska, żona Onufrego), Andrzej Bogucki (Zenon, syn Majewskich), Seweryna Broniszówna (Agata, siostra Onufrego), Renata Radojewska (Basia, wychowanka Agaty), Michał Znicz (Rowek, gość z Ameryki), Irena Skwierczyńska (Marianna, kucharka Majewskich), Czesław Kaden (fotograf, przyjaciel Onufrego), Mieczysław Winkler (Antoni, majster), Jerzy Kobusz (kolega Florka, bokser), Klemens Mielczarek (kolega Florka), Adolf Kantor (Michał Koperski, bokser), Leopold Morozowicz (mężczyzna na statku), Zofia Wilczyńska (pokojówka w hotelu), Ewa Osten (tancerka)
  • Treść
  • O filmie
  • Głosy prasy
  • Ciekawostki
  • Galeria

Florek, wychowany w rodzinie Onufrego Majewskiego, jest teraz mechanikiem w jego warsztacie samochodowym. Rodzina, która często angażuje go do różnych prac domowych, nazywa go niedorajdą.

Zenon, dorosły syn Majewskich, nie pracuje, liczy na pieniądze ojca. Onufry ma jednak poważne kłopoty finansowe. Zenon radzi ojcu, by napisał do swojej siostry Agaty, mieszkającej w Ameryce, że potrzebuje pieniędzy, bo urodziło mu się jeszcze jedno dziecko. Onufry nie chce się zgodzić, bo wcześniej dostał już od siostry pieniądze na trójkę fikcyjnych dzieci. Niespodziewanie do kraju wraca Agata razem z Basią, swoją wychowanką. Bierze Florka za swojego bratanka, więc Onufry każe mu udawać swojego syna. Zmyśla też, że jedna z jego córek, Zosia, umarła, a druga Agatka uciekła z domu. Przy kolacji dochodzi do kłótni między Zenonem i Florkiem, który gra pokrzywdzonego i wykorzystywanego syna. Ciotka trzyma jego stronę. Zenon jest wściekły, ale ojciec prosi go o rozwagę, bo chodzi o przejęcie majątku Agaty. W tym celu planują ślub Zenona z Basią.

Florek zaprasza na swoje imieniny kolegów z klubu bokserskiego. Ciotka jest zachwycona huczną zabawą. Zgadza się zostać członkiem honorowym ich klubu i wręcza im czek. Chce też odszukać swoją bratanicę Agatkę. Kiedy prosi o jej zdjęcie, Onufry każe przebrać się Florkowi za dziewczynę, a znajomy fotograf robi mu zdjęcie.

Zenon adoruje Basię. Florek zawsze staje mu na drodze, bo dziewczyna mu się podoba. Rozmawia z ciotką na osobności i przyznaje się do mistyfikacji. Ona jednak mu nie wierzy, bo próbuje ją przekonać… szablą. Onufry wzywa lekarza, który stwierdza u Florka atak szału i zabiera go do szpitala.

Florek w przebraniu Agatki zjawia się w domu. Ciotka jest wzruszona powrotem bratanicy. Zabiera ją do hotelu, gdzie adoruje ją Rowek, znajomy z Ameryki. „Agatka” serwuje mu na wzmocnienie „lekarstwo” w postaci alkoholu. Wieczorem na dancingu pijany Rowek oświadcza się „Agatce”. „Ona” jednak robi wszystko, by zbliżyć się do Basi. Skutecznie wyklucza z zabawy mężczyzn i na parkiecie zostają tylko panie. Tańczy z Basią.

Zenon, który chce skompromitować „Agatkę”, wpada na pomysł, że powinna mieć dziecko. Znajomy fotograf robi fotomontaż. Zdjęcie z odpowiednią treścią dostaje Rowek, ale niezrażony tym nadal chce się żenić ze swoją wybranką. Ciotka zamierza odnaleźć dziecko „Agatki”. Razem z Rowkiem jedzie do Ogrodu Saskiego i  zabiera niani dziecko w wózku. Cała rodzina Onufrego ma się teraz nim zajmować.

Przed meczem koledzy Florka są zaniepokojeni jego nieobecnością. Na zawodach zjawia się ciotka razem z Basią i „Agatką”. Florek zrzuca sukienkę i staje do walki na ringu. Uskrzydlony dopingiem Basi, nokautuje przeciwnika.

Ciotka i Rowek zostają aresztowani za porwanie dziecka. W areszcie ciotka udziela błogosławieństwa Basi i Florkowi.wpisz szukany:


1913, 1918, 1919, 1922, 1923, 1924, 1925, 1926, 1927, 1928, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1935, 1936, 1937, 1938, 1939
10% DLA MNIE
ABC MIŁOŚCI
ADA, TO NIE WYPADA!
BARTEK ZWYCIĘZCA
BĘDZIE LEPIEJ
BEZIMIENNI BOHATEROWIE
BIAŁY MURZYN
BIAŁY ŚLAD
BOHATEROWIE SYBIRU
CHAM
CÓRKA GENERAŁA PANKRATOWA
CYGANKA AZA
CZARNE DIAMENTY
CZY LUCYNA TO DZIEWCZYNA?
DOKTÓR MUREK
DOROŻKARZ NR 13
DRUGA MŁODOŚĆ
DWIE JOASIE
DZIEJE GRZECHU
DZIEŃ WIELKIEJ PRZYGODY
DZIESIĘCIU Z PAWIAKA
DZIEWCZĘTA Z NOWOLIPEK
DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI
DZIŚ MAMY BAL
FLORIAN
FREDEK USZCZĘŚLIWIA ŚWIAT
GEHENNA
GENIUSZ SCENY
GRANICA
HALKA
IWONKA
JA TU RZĄDZĘ
JADZIA
JANKO MUZYKANT
JAŚNIE PAN SZOFER
JEGO EKSCELENCJA SUBIEKT
JEGO WIELKA MIŁOŚĆ
KAŻDEMU WOLNO KOCHAĆ
KOBIETY NAD PRZEPAŚCIĄ
KOCHA... LUBI... SZANUJE...
KOCHAJ TYLKO MNIE
KOŚCIUSZKO POD RACŁAWICAMI (1913)
KRÓLOWA PRZEDMIEŚCIA
KSIĄŻĄTKO
KSIĘŻNA ŁOWICKA
KULT CIAŁA
KŁAMSTWO KRYSTYNY
LUDZIE BEZ JUTRA
LUDZIE WISŁY
MANEWRY MIŁOSNE
MANIA. HISTORIA PRACOWNICY FABRYKI PAPIEROSÓW
MOCNY CZŁOWIEK
MOGIŁA NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA
MOI RODZICE ROZWODZĄ SIĘ
MORALNOŚĆ PANI DULSKIEJ
MŁODY LAS
NIEDORAJDA
NIEWOLNICY ŻYCIA
O CZYM MARZĄ KOBIETY
O CZYM SIĘ NIE MÓWI
OSTATNIA BRYGADA
PAN TADEUSZ
PAN TWARDOWSKI
PANIENKA Z POSTE RESTANTE
PAPA SIĘ ŻENI
PAWEŁ I GAWEŁ
PIERWSZA MIŁOŚĆ KOŚCIUSZKI
PIĘTRO WYŻEJ
POD TWOJĄ OBRONĘ
POLICMAJSTER TAGIEJEW
POLONIA RESTITUTA
PONAD ŚNIEG
PROKURATOR ALICJA HORN
PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA
PRZYBŁĘDA
RAPSODIA BAŁTYKU
ROBERT I BERTRAND
ROK 1863
ROK 1914
ROMEO I JULCIA
SERCE MATKI
SKRZYDLATY ZWYCIĘZCA
ŚLUBY UŁAŃSKIE
SPORTOWIEC MIMO WOLI
STRASZNA NOC
STRASZNY DWÓR
SYGNAŁY
SZALEŃCY
SZCZĘŚLIWA TRZYNASTKA
SZLAKIEM HAŃBY
SZPIEG W MASCE
SZTANDAR WOLNOŚCI
TAJEMNICA MEDALIONU
TAJEMNICA STAREGO RODU
TRZY SERCA
TY, CO W OSTREJ ŚWIECISZ BRAMIE
U KRESU DROGI
WACUŚ
WE WŁASNE SIDŁA
WIERNA RZEKA
WIOSNA NARCIARZY
WRZOS
WŁÓCZĘGI
ZA ZASŁONĄ
ZABAWKA
ZAMARŁE ECHO
ZEW MORZA
ZNACHOR
ŻONA I NIE ŻONA

Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ