XIX Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro: Daniłowski & Wars
Dodano: 15.09.2022

W tym roku przypada 120 rocznica urodzin dwóch wybitnych kompozytorów międzywojennej polskiej muzyki filmowej: urodzonych w 1902 Henryka Warsa i Władysława Dana. Obu tych artystów bardzo wiele łączy. Obaj jako nastolatkowie brali udział w Bitwie Warszawskiej 1920 roku, obaj byli pionierami nowego, jazzowego stylu śpiewania: Henryk Wars w 1927 roku stworzył pierwszy w Polsce zespół revellersów Jazz Singers, natomiast dwa lata później powstał Chór Dana - najlepszy w Polsce i jeden z najlepszych w Europie tego typu zespołów.

Na początku lat 30., gdy rozpoczęła się epoka kina dźwiękowego, obaj z miejsca zainteresowali się tą nową dziedziną i zaczęli tworzyć muzykę filmową. Po drugiej wojnie światowej obaj znaleźli się w Stanach Zjednoczonych i tam kontynuowali swoją pracę artystyczną: Henryk Wars komponował muzykę dla hollywoodzkich produkcji, zaś Władysław Dan prowadził wytwórnię płytową Dana Records, która lansowała polską muzykę ludową, a w latach 50. i 60. stała się jedną z najpopularniejszych wytwórni w USA. Obaj przeszli do legendy naszego showbiznesu lat międzywojennych. Spośród niezliczonych przebojów, które pisali w latach 30., wiele do dziś cieszy się wielką popularnością.

W ramach XIX edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro kino Iluzjon przygotowało dla Państwa przegląd wybranych przedwojennych filmów z ich muzyką.

 

Ja tu rządzę, reż. Mieczysław Krawicz
12 września, 18:00

Królowa przedmieścia, reż. Eugeniusz Bodo
14 września, 18:30

Prokurator Alicja Horn, reż. Marta Flantz, Michał Waszyński
15 września, 18:30

Czy Lucyna to dziewczyna?, reż. Juliusz Gardan
16 września, 18:00

Wacuś, reż. Michał Waszyński
17 września, 16:30

Sportowiec mimo woli , reż. Mieczysław Krawicz
18 września, 17:30
 
Więcej informacji i bilety: https://tiny.pl/wgrz9
 


Fot. Fototeka FINA

 

Kino Iluzjon 
ul. Narbutta 50a 
02-541 Warszawa

www.iluzjon.fn.org.pl


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ