„Biały ślad” na festiwalu Giornate del Cinema Muto we włoskim Pordenone
Dodano: 26.10.2022

„Biały ślad” – film fabularny z 1932 roku w reżyserii Adama Krzeptowskiego odrestaurowany  i zrekonstruowany cyfrowo przez FINA, reprezentował Polskę na „Giornate del Cinema Muto” w Pordenone – jednym z najstarszych i najważniejszych na świecie festiwali kina niemego.

„Biały ślad” to film wyjątkowy, przez ówczesną krytykę powitany jako zapowiedź przewrotu w polskiej kinematografii. Rzeczywiście, pod niemal każdym względem wyróżniał się na tle polskiej produkcji filmowej lat międzywojennych. Został zrealizowany własnym sumptem i własnymi siłami przez jedną osobę, bez wsparcia wytwórni filmowej, bez hali zdjęciowej (niemal wszystkie sceny zostały nakręcone w plenerze) i co najważniejsze bez udziału gwiazd aktorskich. Całą obsadę stanowili naturszczycy, przeważnie sportowcy z Zakopanego i okolic. Największą wartością filmy były monumentalne, zapierające dech w piersiach zdjęcia skąpanych w śniegu Tatr. Tak pięknych plenerów górskich nie było w polskim kinie nigdy wcześniej ani nigdy potem.

„Biały ślad” to pierwszy polski film fabularny, który reprezentował Polskę na ważnym międzynarodowym festiwalu. Wprawdzie już wcześniej niektóre polskie filmy były wyświetlane zagranicą, ale to „Biały ślad” przeszedł do historii jako film, który swoją prapremierę miał podczas pierwszego festiwalu w Wenecji, w roku 1932.

W 2022 roku w pracowniach Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego film został zrekonstruowany i odrestaurowany cyfrowo. I znów, podobnie jak 90 lat temu, zanim film obejrzała polska publiczność, najpierw trafił do Włoch. Znalazł się w programie festiwalu „Giornate del Cinema Muto” w Pordenone. Jest to najstarszy i jeden z najważniejszych na świecie festiwali kina niemego, a jego 41. edycja odbyła się w październiku tego roku. 5 października „Biały ślad” został zaprezentowany w ramach sekcji „Venezia 90”, poświęconej 90-leciu festiwalu filmowego w Wenecji. W ramach tej sekcji zostały przypomniane wszystkie filmy nieme, które zostały wyświetlone podczas pierwszej edycji festiwalu w 1932 roku.

W Pordenone „Biały ślad” został przyjęty bardzo ciepło. Publiczność szczególnie doceniła piękne plenery tatrzańskie. Uwagę zwracał także zupełnie egzotyczny dla większości widzów folklor zakopiański. Nazajutrz po pokazie, podczas wykładu „Dressing Norma: Fashion in silent Cinema” włoska kostiumografka Michelle Tolini Finamore wspomniała także o strojach ludowych w „Białym śladzie”, a zwłaszcza o góralskim ubiorze głównego bohatera, Jaśka.

Polska premiera odrestaurowanego cyfrowo „Białego śladu” odbędzie się w grudniu w kinie Iluzjon w ramach cyklu „Retroteka”, a towarzyszyć jej będzie koncert zatytułowany „Warszawiacy i Górale”.

Więcej o filmie BIAŁY ŚLAD

Źródło: Fototeka FINA

Przedpremierowy pokaz „Janka Muzykanta" w ramach 18. edycji Święta Niemego Kina
Dodano: 19.10.2022

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zaprasza w dniach 22–25 października 2022 roku do kina Iluzjon na 18. edycję Święta Niemego Kina.

 Na widzów czekają wyjątkowe filmy i towarzysząca im muzyka na żywo! Podczas tego unikatowego na kulturalnej mapie Polski wydarzenia, łączącego historię ze współczesnością, będzie można obejrzeć odrestaurowane klasyki polskiej i światowej kinematografii oraz mniej znane, często niesłusznie zapomniane filmy. Zapraszamy w podróż w świat filmów niemych w  towarzystwie różnorodnej muzyki wykonywanej na żywo przez takich artystów jak:  Marcin Wasilewski, Janusz Wojtarowicz, Krzysztof Gradziuk, Ernst Reijseger, Mario Forte czy Marcin i Bartłomiej Oleś.

Tegoroczną edycję festiwalu otworzy Cesarzowa z Polą Negri w roli tytułowej – groteskowa satyra na znaną z licznych głośnych romansów carycę Katarzynę Wielką.  Muzykę na żywo do filmu wykona jeden z najbardziej znanych muzyków na europejskiej scenie jazzowej, Marcin Wasilewski. W programie Święta Niemego Kina w sekcji „Skarby niemego kina" znalazły się: Król karnawału – duński kryminał Georga Jacobyego z 1928 roku z muzyką Motion Trio i Moralność –  komedia Williego Wolffa z 1928, do której na żywo zagra międzynarodowy duet: Mario Forte oraz Ernst Reijseger. Forte zafascynowany starym kinem (m.in. Charlie Chaplinem) od kilku lat tworzy muzykę filmową, a Ernst Reijseger jest dobrze znany kinomanom jako kompozytor muzyki do filmów Wernera Herzoga.

Kobieta pod przysięgą to jedyny film w programie tegorocznego Święta Niemego Kina, który zostanie wyświetlony z taśmy 35 mm, sprowadzonej specjalnie z filmoteki brytyjskiej. Muzykę do filmu zagra SONORISMO – formacja powstała z inicjatywy jazzowego perskusisty znanego z trio RGG Krzysztofa Gradziuka.

Najmłodsi widzowie w specjalnie przygotowanej dla nich sekcji „Nieme kino dzieciom" zobaczą slapstickowe komedie z udziałem pary komików Flipa i Flapa, a wśród nich Flip i Flap w  opałach – film stosunkowo niedawno zrekonstruowany cyfrowo przy współudziale FINA. Podczas seansu dla dzieci zagra wszechstronny Mario Forte.

Nowością w tegorocznym programie jest pokaz poświęcony zagadnieniom technicznym i produkcyjnym związanym z niemym kinem. W ramach sekcji „Nieme kino od kuchni" zaprezentujemy stosowane w pierwszych latach XX wieku techniki zapobiegające piractwu. Ówcześni producenci umieszczali swoje znaki firmowe po prostu w scenografii filmu. Czasem widać je na pierwszy rzut oka, często jednak dostrzeżenie ich nie jest takie proste. Pokazy te będą kontynuowane w kolejnych latach.

Na zamknięcie 18. edycji festiwalu - pierwszy raz w historii Święta Niemego Kina – zaprezentujemy film dźwiękowy. Będzie to jeden z pierwszych polskich udźwiękowionych obrazów – JANKO MUZYKANT w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego z 1930 roku. Film do niedawna znany w niekompletnej wersji pozbawionej dźwięku, został przez FINA uzupełniony o  oryginalną ścieżkę dźwiękową, zrekonstruowany i  odrestaurowany cyfrowo. Efekty trwającej kilka lat drobiazgowej rekonstrukcji dźwiękowej filmu po blisko 90 latach od jego premiery będzie można podziwiać w kinie Iluzjon.

 

www.swietoniemegokina.pl


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ