Śnieżny wieczór | Retroteka #4
Dodano: 23.11.2021

W grudniu w ramach Retroteki w kinie Iluzjon przeniesiemy się do przedwojennego Zakopanego. Zaprezentujemy dwa filmy zrealizowane przez Górala, Adama Krzeptowskiego, fotografa, który w latach 20. prowadził w Zakopanem zakład fotograficzny i jak nikt potrafił uchwycić w obiektywie piękno Tatr. W 1930 roku zaczął kręcić filmy, początkowo krótkometrażowe dokumenty, a potem także pełnometrażowe fabuły. 

Największym jego sukcesem był film BIAŁY ŚLAD z 1932 roku – film ten reprezentował Polskę na pierwszym festiwalu w Wenecji, gdzie odbyła się jego prapremiera. Mimo że fabuła filmu jest przeciętna, międzynarodową publiczność zachwyciły zapierające dech w piersiach plenery tatrzańskie. W późniejszych latach sceny plenerowe z Białego śladu były wykorzystywane w innych filmach, których akcja toczyła się w górach: Drugiej młodości i Sportowcu mimo woli. 

Gratką dla entuzjastów przedwojennego kina będzie film WIOSNA NARCIARZY z 1934 roku. To krótkometrażowy, ukazujący szaleństwo sportów zimowych felieton filmowy, który szturmem zdobył publiczność i prasę zbierając entuzjastyczne recenzje. Oczarowana krytyka przyznała, że ma tylko jedną wadę: szkoda, że jest taki krótki. Dziś jest to film zupełnie zapomniany, po II wojnie światowej nie odbył się ani jeden jego pokaz. Film „Wiosna narciarzy” został odrestaurowany cyfrowo przez FINA i w marcu 2020 odbył się jego pierwszy od blisko 80 lat publiczny pokaz. Niestety dalszą jego dystrybucję przerwała pandemia. Dla większości widzów będzie to więc pierwsza okazja do obejrzenia tego niezwykłego, kipiącego energią filmu. Oba filmy zostały przygotowane przez FINA w ramach projektu Nitrofilm.


 

Pokazowi filmów towarzyszyć będzie zimowy koncert pod dyrekcją Jana Emila Młynarskiego.

4 GRUDNIA g. 19:00 | Kino Iluzjon

godz. 19.00
Koncert pod dyrekcją Jana Emila Młynarskiego

godz. 20.30
BIAŁY ŚLAD, reż. Adam Krzeptowski, 67 min., 1932, Polska
WIOSNA NARCIARZY, reż. Adam Krzeptowski, 9 min., 1934, Polska

 

 

Kino Iluzjon
ul. Narbutta 50A
Warszawa

www.iluzjon.fn.org.pl

 

„Szaleńcy", „Polonia Restituta" i „Sztandar wolności" już 11 listopada w kinie Iluzjon
Dodano: 10.11.2021

W ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny zaprasza na cykl „Niezła historia", na który składają się trzy przedwojenne filmy: jedna fabuła w reżyserii Leonarda Buczkowskiego „Szaleńcy” z 1928 roku (pierwsza polska superprodukcja) i dwa dokumenty: „Polonia Restituta 1918-1920” i „Sztandar wolności” (ukazujące unikatowe ujęcia z walk niepodległościowych i portrety Piłsudskiego). Wszystkie zaprezentowane w cyklu filmy zostały odrestaurowane cyfrowo przez FINA w ramach projektu Nitrofilm.

Pokaz filmów odbędzie się 11 listopada o godzinie 15:00 w kinie Iluzjon.

Polecamy wydawnictwa płytowe BR FINA. W naszej kolekcji mamy m.in. pokazywany 11 listopada film „Szaleńcy”, a także „Halkę” i „Bestię”. Płyty można nabyć w sklepie internetowym FINA: https://fina.gov.pl/sklep/, w Klubokawiarnii Dobrze jest przy ul. Wałbrzyska 3/5 oraz w kinie Iluzjon. Wkrótce będą dostępne także pozostałe tytuły: „Sztandar wolności” oraz „Polonia Restituta”.

Więcej o filmach projektu Nitrofilm:

 


Kadr z filmu „Szaleńcy". Źródło: Fototeka FINA


kadr z filmu „Sztandar wolności". Źródło: Fototeka FINA


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ