FILMY, KTÓRE KOCHAMY I O NICH OPOWIADAMY
Dodano: 22.04.2020

Kulisy przedwojennych produkcji, najciekawsze sceny z filmów i nieznane ciekawostki - FINA zaprasza na nowy program internetowy Filmy, które kochamy.

Program internetowy Filmy, które kochamy poświęcamy przede wszystkim przedwojennym produkcjom z projektu Nitrofilm, filmom znanym i lubianym, które często gościły na ekranie warszawskiego kina Iluzjon, a także na wielu festiwalach filmowych.
Filmografowie FINA, którzy na co dzień badają historię przedwojennych filmów i prowadzą prelekcje w kinie Iluzjon w ramach cyklu Retrokino, teraz zapraszają widzów na wirtualne spotkania. Podczas nich zdradzą szczegóły najtrudniejszych i najciekawszych scen, opowiedzą o przedwojennym planie filmowym, pracy reżysera oraz promocji filmu.
Jak powstawały sceny lotnicze w przedwojennym filmie? Jakie były największe wyzwania aktorskie? Jak wyglądały przedwojenne zwiastuny filmowe? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w progranie Filmy, które kochamy. W programie odsłonimy także kulisy pracy nad konserwacją i restauracją przedwojennych filmów.Pierwszy odcinek programu poświęcamy filmowi DZIEWCZYNA SZUKA MIŁOŚCI w reżyserii Romualda Gantkowskiego z 1938 roku i różnicy między filmem, a jego zwiastunem. Grzegorz Rogowski (filmograf FINA) opowiada o jednej ze scen, która ostatecznie nie znalazła się w filmie.

Zobacz na: https://www.facebook.com/FINAFilmotekaNarodowaInstytutAudiowizualny/videos/657285361759264/

Program to także zaproszenie do oglądania przedwojennych filmów na naszych stronach: Ninateka i Repozytorium Cyfrowe FINA, a także do czytania o nich na stronie Nitrofilm.


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ