„KSIĘŻNA ŁOWICKA" ONLINE!
Dodano: 27.11.2020

Zapraszamy na film z 1932 roku w reżyserii duetu: Krawicz-Warnecki z gwiazdorską obsadą.

„Księżna Łowicka” to kontrowersyjna ekranizacja powieści Wacława Gąsiorowskiego, niezwykle popularnego przed wojną pisarza historycznego.

Film powstał w związku z 100. rocznicą wybuchu powstania listopadowego. Dość swobodne podejście do faktów historycznych przez autora scenariusza sprawiło, że ekranizacja wzbudziła protesty wielu historyków i krytyków filmowych. Jednak znakomita dramaturgia, monumentalna oprawa - wspaniała scenografia autorstwa Stefana Norrisa, jednego z najlepszych polskich scenografów dwudziestolecia międzywojennego, piękne kostiumy – spowodowały, że film cieszył się w latach 30. wielką popularnością, nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Jest to także ciekawy przykład produkcji reprezentującej jeden z etapów przechodzenia z kinematografii niemej do dźwiękowej.

W rolach głównych wystąpiła królowa ekranu Jadwiga Smosarska, jeden z najwybitniejszych aktorów i reformatorów teatru Stefan Jaracz oraz Józef Węgrzyn.

Więcej o filmie KSIĘŻNA ŁOWICKA


Film do obejrzenia także na portalu Ninateka.pl
https://ninateka.pl/film/ksiezna-lowicka-janusz-warnecki-mieczyslaw-krawicz-1

 

NOWY JORK: FILMY Z POLĄ NEGRI Z MUZYKĄ KRZYSZTOFA MEDYNY
Dodano: 06.11.2020

7 listopada nowojorska publiczność będzie mogła podziwiać Polę Negri, aż w dwóch kreacjach aktorskich.

Goście kameralnego kina Film Noir zobaczą filmy: Bestia | The Polish Dancer (197/1921) Aleksandra Hertza i Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów (1918) w reżyserii Eugena Illésa. Pokazom będzie towarzyszyć muzyka na żywo Krzysztofa Medyny.

Krzysztof Medyna wychowywał się w rodzinie kultywującej tradycje muzyczne. Uczył się grać na fortepianie i na klarnecie. Dość szybko zainteresował się jazzem.

Karierę jazzową rozpoczął w Klubie Studentów Politechniki Szczecińskiej „Kontrasty”. Grał także ze Studiem Pantomimy Politechniki Szczecińskiej.  Z pianistą Andrzejem Winnickim założył w Szczecinie zespół Breakwater, który  na festiwalu Jazz nad Odrą wywalczył główną nagrodę w kategorii zespołowej. W 1982 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie współpracował z wieloma doskonałymi muzykami.

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/events/1041706282939806

 

Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów
Fot. Fototeka FINA

DOMÓWKA Z DWÓJKĄ. NAJMNIEJSZA ORKIESTRA ŚWIATA KONTRA „BESTIA
Dodano: 05.11.2020

Już 7 listopada Orkiestra Ludwika Starskiego zaprezentuje autorską muzykę do fragmentów odrestaurowanego cyfrowo przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny filmu Bestia|The Polish Dancer (1917/1921) w reżyserii Aleksandra Hertza.

      Fototeka FINA

Kameralny koncert online odbędzie się w ramach Domówki z Dwójką - trzydziestominutowych występów zaprzyjaźnionych z radiem artystów, którzy w czasie pandemii zamienili sale koncertowe na prywatne mieszkania, a dzięki Dwójce łączą się z słuchaczami.

Orkiestra Ludwika Sarskiego to kolektyw artystyczny, który został założony przez dwóch multiinstrumentalistów i kompozytorów. W swojej twórczości Piotr Tomala i Damian Szymczak łączą takie style jak early jazz, ragtime, tango, swing czy klezmer. Działalność orkiestry to  przede wszystkim kameralne koncerty oraz wykonywanie muzyki na żywo podczas projekcji filmów niemych, takich jak „Młody Sherlock Holmes" Bustera Keatona czy „Światła wielkiego miasta" Charliego Chaplina. Tym razem zmierzą się z Bestią - jedynym zachowanym filmem z Polą Negri z polskiego okresu jej kariery

Koncert rozpocznie się 7 listopada (sobota) po godz. 21.00.

Transmisja na antenie PR2, stronie internetowej Dwójki i Facebooku Dwójki oraz na kanale YouTube Polskiego Radia, gdzie będzie można również zobaczyć fragmenty odrestaurowego cyfrowo przez FINĘ filmu.

 

 

Więcej informacji:

https://www.polskieradio.pl/8/8741/Artykul/2612940,Najmniejsza-orkiestra-swiata-kontra-Bestia

https://www.polskieradio.pl/8,Dwojka

https://www.facebook.com/Dwojka.PolskieRadio

https://www.youtube.com/channel/UC_jYNCh6rV-wl8KNR3uVooA

 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ