Z MIŁOŚCI DO KINA – wyjątkowa odsłona w Iluzjonie!
Dodano: 19.05.2015

Już 29 maja zapraszamy do kina Iluzjon na wyjątkową odsłonę cyklu „Z miłości do kina. Filmy przedwojenne w nowej odsłonie”. W ciągu jednego wieczora zapraszamy na cztery tytuły, o które widzowie pytali najczęściej. Wybranym seansom będą towarzyszyły prelekcje i dyskusja. To okazja, by odkryć film na nowo lub zobaczyć po raz pierwszy na dużym ekranie.

Wśród naszych propozycji znalazły się:

„Sportowiec mimo woli” - znakomita komedia pomyłek w reżyserii Mieczysława Krawicza, jednego z najbardziej kasowych twórców filmowych dwudziestolecia międzywojennego. W obsadzie znaleźli się ulubieńcy polskiej widowni – komik Adolf Dymsza, amant Aleksander Żabczyński, piękna i utalentowana Ina Benita, dla której był to ostatni film w imponującej, lecz krótkiej karierze filmowej.

  • Seans: 29 maja, godz. 18:15, sala Stolica

 Sportowiec mimo woli, reż. Mieczysław Krawicz

 

„Jadzia” - film z udziałem największej polskiej gwiazdy dwudziestolecia międzywojennego, królowej srebrnego ekranu – Jadwigi Smosarskiej oraz jednych z najpopularniejszych aktorów przedwojennej polskiej kinematografii, m.in.: Mieczysławy Ćwiklińskiej i wspomnianego już Aleksandra Żabczyńskiego. Doskonale napisany scenariusz  porusza modną w II połowie lat 30-tych tematykę sportową.

  • Seans: 29 maja, godz. 20:00, sala Stolica

Jadzia, reż. Mieczysław Krawicz

 

„Będzie lepiej” - niepowtarzalna okazja obejrzenia gwiazd legendarnej Wesołej Lwowskiej Fali, niezwykle popularnej (6 milionów słuchaczy!) radiowej audycji – Szczepka i Tońka. W jednych z głównych ról urocza Loda Niemirzanka oraz „cesarz” polskiej komedii - Antoni Fertner.

  • Seans: 29 maja, godz. 18:00, sala Mała Czarna; przed filmem prelekcja
 

Będzie lepiej, reż. Michał Waszyński

 

„ABC miłości” - niezapomniana komedia z udziałem znakomitego komika Adolfa Dymszy oraz utalentowanej i pięknej Marii Bogdy, która w plebiscycie w roku 1929 uznana została na najpiękniejszą Polkę. Film wyróżnia bezpretensjonalny scenariusz genialnego Mariana Hemara i piosenka „Nic takiego” z muzyką Henryka Warsa, którą nucą kolejne pokolenia Polaków.

  • Seans: 29 maja, godz. 20:00, sala Mała Czarna; przed filmem prelekcja, a po seansie zapraszamy na dyskusję o polskim kinie przedwojennym

 

ABC miłości, reż. Michał Waszyński

 

Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie!

 

Miłośnikom polskiego przedwojennego kina serdecznie polecamy również program „100 lat miłości”. To okazja do poznania tajników procesu digitalizacji, który przybliżą widzom pracownicy Filmoteki Narodowej, Paulina Świątek i Michał Pieńkowski:

https://www.youtube.com/watch?v=PS0akBedWUs

 Paulina Świątek

Bilety na każdy seans - 10 zł 

Kino Iluzjon | ul. Narbutta 50a, Warszawa

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 

Z MIŁOŚCI DO KINA podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich
Dodano: 05.05.2015

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie podczas którego zaprezentujemy przedwojenną perełkę polskiego kina. Już 10 maja, w stołecznym kinie Iluzjon, odbędzie się kolejna odsłona cyklu „Z miłości do kina”. Tym razem w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największa akcja promująca projekty dofinansowane ze środków unijnych w Polsce. Od 7 do 10 maja 2015 r. w całym kraju odbędą się setki imprez prezentujących tysiące pomysłów zrealizowanych dzięki Funduszom Europejskim. Po raz kolejny będzie okazja poznać projekty nie tylko te największe, ale i te, o których na co dzień nie mamy pojęcia.

W naszym cyklu „Z miłości do kina” pokazujemy niezapomniane gwiazdy ekranu i popularne szlagiery – wszystko w nowej, cyfrowej jakości, uzupełnione o fragmenty, dotychczas uznawane za zaginione. Filmy przeszły gruntowną renowację w ramach projektu Nitrofilm – Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie. Wszystko dzięki dofinansowaniu z UE.

10 maja o 18.00 zapraszamy na pokaz filmu Ludzie Wisły z 1938 roku. To ekranizacja powieści Heleny Boguszewskiej i Jerzego Kornackiego pt. „Wisła”. Do naszych czasów dotrwały dwie różne kopie tego filmu. Ich zestawienie ze sobą pozwoliło uzupełnić większość braki w fabule: prezentowana dziś wersja jest o ponad pięć minut dłuższa od tej dotychczas znanej, a dzięki cyfrowej rekonstrukcji film jest w nieporównanie lepszej niż dotąd jakości.

10.05.2015, godz 18:00
Sala Stolica
Informacje dodatkowe przed filmem prelekcja Michała Pieńkowskiego
Rezerwacja/zakup biletu

Kino Iluzjon | ul. Narbutta 50a, Warszawa

Kasa kina – 22 462 72 60; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl

 


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ