„LUDZIE BEZ JUTRA” W PANORAMIE
Dodano: 21.12.2015

W minioną sobotę, 19 grudnia, w programie informacyjnym Panorama pojawił się materiał o Filmotece Narodowej, a konkretnie: odrestaurowanej wersji filmu LUDZIE BEZ JUTRA i naszych planach digitalizacyjnych na przyszłość.

Jedna z najstarszych polskich produkcji, LUDZIE BEZ JUTRA Aleksandra Hertza z 1919 roku, odnalazła się kilka lat temu w niemieckim archiwum filmowym. Kopia została gruntowanie odrestaurowana w Filmotece Narodowej w ramach unijnego projektu Nitrofilm. Film, przez lata uznawany za zaginiony, wrócił na ekrany kin.

Więcej szczegółów w reportażu dziennikarki Panoramy, Katarzyny J. Kowalskiej:

http://panorama.tvp.pl/22844213/19122015-1800

 

 

 

 

FILM „LUDZIE BEZ JUTRA” WRÓCIŁ NA EKRANY
Dodano: 16.12.2015

15 grudnia w kinie Iluzjon odbyła się uroczysta re-premiera filmu „Ludzie bez jutra”. Jedna z najstarszych polskich produkcji odnalazła się kilka lat temu w Niemczech. Historię burzliwego romansu widzowie mieli okazję obejrzeć w cyfrowej jakości.

Sensacyjna fabuła „Ludzi bez jutra” przyciągnęła do Iluzjonu tłumy. W kinie, zapełnionym po brzegi, publiczność przywitała Dyrektor Filmoteki Narodowej, Anna Sienkiewicz-Rogowska.
 

Dyrektor FN Anna Sienkiewicz – Rogowska, fot. Radosław Pasterski
 

Odrestaurowaniem filmu zajęli się eksperci z Filmoteki Narodowej. Cały proces był bardzo żmudny i trwał wiele miesięcy. Taśmy zostały oczyszczone ręcznie, po konserwacji trafiły do skanera i ponownego czyszczenia – tym razem cyfrowego.  Kopia „Ludzi bez jutra” to prawdopodobnie jedyny zachowany egzemplarz na świecie. Dzieło Aleksandra Hertza z 1919 roku zaginęło w czasie okupacji, jednak dzięki staraniom krakowskich filmoznawców cenne taśmy udało się odnaleźć w niemieckim archiwum Bundesarchiv.
 Re-premierze towarzyszyła muzyka na żywo Pawła Szamburskiego, Sebastiana Wypycha i Patryka Zakrockiego.
 

Sebastian Wypych, Patryk Zakrocki, Paweł Szamburski,
Dyrektor FN Anna Sienkiewicz – Rogowska, fot. Radosław Pasterski


Patryk Zakrocki, Sebastian Wypych, Paweł Szamburski,
fot. Radosław Pasterski


Odrestaurowany, prezentowany w ramach obchodów 60-lecia Filmoteki Narodowej, ponownie pokażemy w Iluzjonie już w przyszłym roku. A dziś, po niemal stu latach od powstania dzieła, pokaz „Ludzi bez jutra” odbędzie się w krakowskim Kinie Pod Baranami.

Szczegóły TUTAJ

OKRĄGŁY 40. ODCINEK ILUZJON.TV, A W NIM „PRZEZ ŁZY DO SZCZĘŚCIA”
Dodano: 08.12.2015

Odrestaurowany cyfrowo przedwojenny film „Przez łzy do szczęścia" – to motyw przewodni najnowszego Iluzjon.TV. Świętujemy mały jubileusz: to już 40. odcinek naszego programu!

Optymistyczny melodramat, który udowadnia, że nie zawsze trzeba wybierać pomiędzy przyzwoitością i poczuciem obowiązku, a miłością i namiętnością – tak najlepiej można opisać „Przez łzy do szczęścia”. Film w reżyserii Jana Fethke zrealizowano w 1939 roku, jednak jego premiera odbyła się już w czasie okupacji, pod koniec stycznia 1941 roku.

 

 

Więcej ciekawostek jak zawsze w Iluzjon.TV. A na seanse zapraszamy 13, 17 i 20 grudnia.

13.12.2015, godz 18:00
Sala Mała Czarna

Informacje dodatkowe przed filmem prelekcja Michała Pieńkowskiego

Rezerwacja/zakup biletu

 

17.12.2015, godz 17:30
Sala Mała Czarna

Rezerwacja/zakup biletu

20.12.2015, godz 16:00
Sala Mała Czarna

Rezerwacja/zakup biletu

 

Iluzjon.TV to pierwszy internetowy program o repertuarze i nadchodzących premierach w kinie Iluzjon. Widzimy się z Wami co tydzień!

Prowadzi Paulina Litwinow - na co dzień PR-owiec Filmoteki Narodowej. Prezenterkę ubiera MOHITO.

 Bądź z Iluzjon.TV na bieżąco:

FACEBOOK: https://www.facebook.com/iluzjon

INSTAGRAM: https://instagram.com/filmotekanarodowa

TWITTER: https://twitter.com/filmoteka_pl

„LUDZIE BEZ JUTRA” Z MUZYKĄ NA ŻYWO W ILUZJONIE
Dodano: 03.12.2015

Jeden z najwcześniejszych polskich filmów niemych, „Ludzie bez jutra” Aleksandra Hertza z 1919 roku, powróci na ekrany. Re-premiera z muzyką na żywo już 15 grudnia w stołecznym kinie Iluzjon.

Sensacyjna fabuła filmu jest inspirowana autentyczną historią nieszczęśliwego romansu warszawskiej aktorki Marii Wisnowskiej z rosyjskim oficerem Barteniewem, który z zazdrości zastrzelił ją w swoim mieszkaniu. Pamięć o tym wydarzeniu wśród ludzi jeszcze długo była żywa. O zabójstwie pisano po latach w „Tajnych Detektywie”. W latach 30. ukazał się w nim spory artykuł, opisujący tę jedną z najsłynniejszych zbrodni miłosnych w historii Warszawy. W tym roku mija 150 lat od tej straszliwej historii.

Premiera odbyła się dopiero w 1921 roku w atmosferze skandalu. Film „Ludzie bez jutra” wszedł na ekrany po wielu poprawkach cenzorskich (usunięto m.in. wszystkie rosyjskie imiona i nazwiska). Rosyjskiego oficera zagrał Józef Węgrzyn, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów pierwszej połowy XX wieku. W rolę jego kochanki wcieliła się Halina Bruczówna, gwiazda teatru i filmu, dla której była to ostatnia rola w rodzimej kinematografii przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Ciekawostką jest fakt, że „Ludzie bez jutra” to jedyny film z udziałem Bruczówny, który zachował się do naszych czasów.

 
 

Film do niedawna uznany był za zaginiony. Dzięki sensacyjnemu odkryciu kilka lat temu w Bundesarchiv w Niemczech, kinematografia z czasów naszego młodego niepodległego państwa w końcu może być lepiej poznana.

Re-premiera z muzyką na żywo Pawła Szamburskiego, Sebastiana Wypycha i Patryka Zakrockiego już 15 grudnia 2015 o godz. 19:30 w stołecznym kinie Iluzjon.

Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie kina. UWAGA! Nie ma możliwości rezerwacji. Dla tych, dla których zabraknie biletów przewidujemy konkursy z zaproszeniami na naszym profilu na Facebooku

więcej o filmie LUDZIE BEZ JUTRA

Zdjęcia w galerii: TAJNY DETEKTYW


Strona Internetowa współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Główny serwis POIiŚ